269 Saudische olie via Rotterdam naar Rusland Amsterdammer als verstekeling op 's werelds grootste netwerkevenement 22 Stijging export agrosector CBS: export groeit verder David Cameron is er, in het chique Davos. En Richard Branson, Bono. Allemaal op het World Economic Forum. De export van agrarische pro ducten is in 2015 toegenomen tot 82,4 miljard euro. Dat is 700 miljoen euro meer dan in 2014, toen er voor 81,7 miljard euro aan land- en tuinbouwproduc ten naar het buitenland ging. De export van goederen groei de in november met 1,8 pro cent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. De groei was kleiner dan in de voorgaande maand, toen de uit voer met 3,9 procent toenam. Tik de naam van Mark Vernooij in op Goog le, en de eigenaar van creatief leiderschaps bureau THNK ver schijnt maar net iets hoger in de zoekresul taten dan de eigenaar van de Intratuin in Vleu ten of de directeur van MV tandtechniek in Utrecht, die beiden ook naar de naam Mark Vernooij luisteren. Toch is deze Mark Vernooij één van de aanwezigen op het World Economie Forum, in het Zwitser se Davos; het netwerkfeestje waar op zo'n beetje iedereen die op de ze aarde aan de touwtjes trekt aan wezig is. De 38-jarige Amsterdammer, die met zijn bedrijf leiders traint in het aanwenden van creatieve oplossingen, zou volgende week zomaar de Britse premier David Cameron tegen het lijf kunnen lo pen. De hand schudden van Jack Ma, topman van het Chinese mil jardenbedrijf Alibaba. Een babbel tje maken met koningin Maxima. Of op de foto gaan met steracteur Leonardo DiCaprio, die ook een uitnodiging kreeg. „Voor mij kwam het niet com pleet onverwacht. Ik werk al lan ger met het forum samen. Ik ben niet iemand van de gevestigde or de, de organisatie zet er bewust op in om ook jongere mensen als ik uit te nodigen. Maar ze doen na tuurlijk wel een background check. Wie is dat precies? Kan hij met zijn ideeën iets toevoegen? Het is een enorme eer dat ik er bij mag zijn. In mijn bedrijf werk ik wel vaker met ceo's, maar dit plat form is uniek in zijn soort. „Daar heb ik een paar maanden over kunnen nadenken, de uitno diging kwam in november. De vraag is hoe je er het meeste uit kunt halen, in lijn met de missie van THNK. Wie kunnen we hel pen op het gebied van leider schap? Een van de opties is ge woon rondlopen en maar kijken wie je tegen het lijf loopt. Waar schijnlijk is iedereen die je tegen komt interessanter dan jij, het is een indrukwekkende groep men sen die er rondloopt. En dan is het zaak om scherp te zijn. Mijn voor deel is dat ik niet met een speci fiek onderwerp bezig ben: er zijn dus veel mensen waar ik iets aan kan hebben of voor wie ik iets kan betekenen." „Ik hoop vooral enorm rijke ge sprekken te kunnen voeren. De leukste ontmoeting heb je meest al niet met de geijkte personen, maar met mensen van wie je het helemaal niet verwacht." „Dat moet dan Richard Branson zijn, de oprichter van Virgin. Dat was wel mijn jeugdheld. Maar bij jeugdhelden moet je je altijd afvra gen of je ze wel in het echt moet willen zien. Dat draait vaak uit op een teleurstelling, haha." „Ik hoor van veel mensen dat ze dat beeld hebben. Dat komt denk ik omdat het ondoorzichtig is. Van buiten lijkt het dan vaak span nender dan het in werkelijkheid is. Ik hoop gewoon dat iedereen daar met hetzelfde doel is als ik: de wereld wat mooier maken dan hij nu is." Het Havenbedrijf Rotterdam ont dekte bij opmaken van de overslag- cijfers dat plots ruwe olie uit Sau- di-Arabië, via Rotterdam, naar Rusland gaat. „De Saudi's zijn met hun goedkope olie de Russi sche markt aan het openbreken", constateert topman Allard Caste- lein. „Het gaat om 400.000 ton. Nog niet veel, maar toch opval lend." De Rotterdamse haven presen teerde gisteren recordoverslagcij- fers. Met 466 miljoen ton is er af gelopen jaar 4,9 procent meer overgeslagen dan in 2014. Die groei dankt Europa's grootste ha ven volledig aan de olieoverslag. Door de sterk dalende olieprijs is veel olie verhandeld en hadden de Rotterdamse raffinaderijen volop werk. Ondanks het klimaatakkoord van Parijs zullen fossiele brand stoffen nog lang belangrijk blij ven, zegt Castelein. „Wel moeten de raffinaderijen en bedrijven effi ciënter en milieuvriendelijker wor den. Ondertussen werkt de haven ook aan alternatieven. Met Neste staat hier de grootste biobrandstof- fabriek van Europa." De containeroverslag maakte geen groei door. Ondanks de inge bruikname van nieuwe container- bedrijven op het nieuwe havenge bied Tweede Maasvlakte nam die zelfs met een half procent af. „De bestaande containeroverslagbedrij ven zitten vol tot zeer vol, maar de nieuwe dragen niet bij aan de overslagcijfers", zegt Castelein. Hij verwacht dat ze dit jaar wel gaan doen, alhoewel directeur Ro nald Lugthart van het gloednieu we Rotterdam World Gateway die verwachtingen tempert vanwege storingen aan de volledig geroboti seerde containerterminal. Castelein gaat er desalniette min van uit dat Rotterdam dit jaar ongeveer evenveel overslaat als het afgelopen recordjaar. „Minder olie, maar de groei in containers zal dat compenseren." Economie Supermarktconcern Wal-Mart sluit wereldwijd 269 filialen. Het gaat om 154 vestigingen in de VS, de overige in Zuid-Amerika. 16.000 banen staan op de tocht. 2.499 wereldleiders... ...en Mark Vernooij Van boven naar beneden: acteur Kevin Spacey, oud vicepresident Al Gore, premier David Cameron. Rechtsboven Mark Vernooij. foto's EPA door Sander van Mersbergen Hoe kom je als relatef onbekende on dernemer op zo'n gastenlijst? Wat verwacht je te gaan doen? Wie wil je per se ontmoeten? Heel de wereld loopt daar rond. Is er ook een jeugdheld of inspiratiebron? 'Davos' zou een besloten clubje zijn waarin wereldleiders zonder controle allerlei belangrijke besluiten bekok stoven. Hoe zie jij dat? door Leon van Heel ROTTERDAM. Saudische olie is nu zo goedkoop dat deze zelfs naar Russische raffinaderijen gaat. Die draaiden tot voor kort alleen op aardolie uit eigen land. Een olieraffinaderij in de Rotterdamse haven, waar door de lage olieprijs de overslag enorm is gegroeid, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22