REPORTAGE 21 Ier is het zoeken naar nieuwe kweekperce- len. „Dat is een reactie op het feit dat er per celen zijn in de Waddenzee die 10,20 jaar geleden voor de kweek uitstekend geschikt waren, maar nu onbruikbaar zijn gewor den", zegt Risseeuw. „In de tijd van na de aanleg van de Af sluitdijk zaten de geulen nog ruim in hun jasje. Die geulen slibben nu dicht. Neem het Zuidoostrak, in de beginjaren van de kweek waren dat dé percelen, daar kan je nu met laag water overal met de auto rondrij den", zegt Marnix van Stralen, bioloog en gezaghebbend bij alle partijen. De garnalen- vissers op het Wad bleven in eerste instan tie buiten schot, maar ook deze sector heeft nu te maken te maken met vergunningaan vragen in het kader van de natuurbescher mingswet en het sluiten van gebieden voor de visserij. In navolging van de mosselsector sloten ook de garnalenvissers een convenant met het rijk en de natuurorganisaties. Een heel belangrijk element daaruit is het sluiten van gebieden voor de garnalenvisserij in ruil voor het uitkopen van bedrijven om het aantal vissers op het Wad te verminderen en er voor de vissers die overblijven vol doende ruimte blijft om te kunnen vissen. Dat brengt ons terug bij de huidige stand van zaken. In de afgelopen perio de is - zoals afgesproken in het mos selconvenant - naarstig gezocht naar mogelijkheden voor nieu we kweekpercelen voor de mosselsector. Dat viel niet mee. „Feitelijk was het zoeken in een lege snoepkast omdat 'Dit heeft het in zich om tot een enorme botsing te leiden' 'We willen vooruit met ons convenant, maar niet ten koste van partijen waarmee we verwant zijn' de weinige goede plekken voor de mossel- kweek al worden benut", zegt Van Stralen. Maar uiteindelijk is 200 hectare voor nieuwe kweekpercelen gevonden. Stuk voor stuk plekken die in de stroomgeulen liggen en dat zijn nu net de plekken waar ook de garnalenvissers actief zijn „Er is samen met de garnalenvissers ge keken naar welke plekken het meest gevoe lig zijn en welke wat minder, maar de prak tijk is dat op al deze plekken op garnalen wordt gevist", zegt Van Stralen. Dat er samen gekeken is naar de gevoelig heden van de nieuwe gebieden is het resul taat van een afspraak altijd te overleggen. In 2010 ontploften de garnalenvissers toen zij in een vergadering werden geconfronteerd met de sluiting van een groot gebied. „Te recht zeiden de garnalenvissers dat ze op de ze manier gewoon weggesaneerd werden zonder daar zelfbij te zijn. In onderling overleg tussen mosselsector en garnalenvis sers is vervolgens een oplossing gevonden, maar we hebben als mosselsector en garna lenvissers ook gezegd dat we dit voortaan niet meer doen zonder overleg", zegt Riss eeuw. De mosselsector zit daardoor nu in een spagaat tussen loyaliteit aan de colle ga-vissers en het eigen belang om vanuit het mosselconvenant voortgang te maken omdat anders de einddatum van de volgen de stap van verduurzaming niet gehaald kan worden. Daarvoor is het noodzakelijk om dit voor jaar op de nieuwe kweekpercelen proeven doen om te kijken of het inderdaad geschik te plekken zijn. Maar als dat gebeurt, verlie zen de garnalenvissers opnieuw ruimte om te vissen zonder dat er voor hen compensa tie is en dat is voor hen voorlopig een brug te ver. „In ons convenant is afgesproken dat er minder vergunningen komen en daarna is er misschien meer ruimte voor de mosselk wekers", laat Holierhoek weten. En bedrij ven kunnen pas worden uitgekocht als er overeenstemming is over het vullen van een fonds. Dat laat nog op zich wachten. De mosselsector zou misschien wel wil len wachten met het in gebruik nemen van nieuwe percelen om de garnalenvissers de tijd te geven om de vloot op het Wad te ver kleinen. Maar dat kan alleen als de eind datum van het convenant in de tijd vooruit geschoven worden. „De vraag is alleen of daarover bij de con venantspartijen overeenstemming te berei ken zou zijn", zegt Risseeuw. ZATERDAG 16 JANUARI 2016 meters in de Waddenzee Barbara Holierhoek, voorzitter van twee visserijverenigingen. Addy Risseeuw, vereniging mosselkwekers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21