Mosselkwekers en garnalenvissers komen steeds vaker in eikaars vaarwater 20 REPORTAGE De mosselsector heeft meer ruimte nodig voor het nakomen van afspraken over verduurzaming. Een botsing met de garnalenvissers dreigt. Het is al langere tijd dringen op de Waddenzee. Mosselk wekers en garnalenvissers komen noodgedwongen steeds vaker in eikaars vaar water. Het gebied waar bei de sectoren actief zijn, wordt stukje bij beet je kleiner door het sluiten van delen van de Waddenzee voor de visserij ten gunste van de natuurbelangen. Een situatie die al nijpend was en nu he lemaal op scherp komt te staan, omdat de mosselsector op hele korte termijn juist méér oppervlakte nodig heeft om afspraken met het rijk en natuurorganisaties over ver duurzamen van de sector te kunnen nako men. Meer ruimte voor een mosselkweker gaat ten koste van de visgronden voor de garnalensector. Immers, waar een garnaal graag zwemt, kunnen ook goed mosselen ge kweekt worden. Alleen kunnen beide activi teiten niet gelijktijdig op dezelfde plek plaatsvinden. Het zet de behoedzaam opgebouwde ver standhouding tussen mosselkwekers en gar nalenvissers op scherp. „Het is eigen lijk een spagaat. We willen voor uit met ons convenant, maar we willen dat niet ten koste doen van partijen waarmee we verwant zijn' zegt Addy Risseeuw, secretaris van de belangenvereniging van mosselk>Ve kers, PO. „Maar we moeten dezi maand duidelijkheid hebben oih onze af spraken na te kunnen korpen voor 2018 en de einddatum van opSconvenant in 2020 te halen." „Dit heeft het in zich om tot een enorme botsing te leiden", zegt Barbara Holierhoek, voorzitter van vissersverenigingen Ons be lang in Harlingen en Hulp in Nood in Zout kamp. „Garnalenvissers hebben vrijwillig al gebieden gesloten. Zij hebben op dit mo ment geen ruimte om nóg meer in te leve ren. Daarvoor is meer tijd nodig. De mos selkwekers hebben een convenant en ook de garnalenvissers hebben een convenant. Alleen loopt dat in tijd niet synchroon, maar daar zit wel de sleutel voor de oplos sing." De geschiedenis van de garnalenvissers en mosselkwekers in het gebied van de Waddenzee gaat terug tot begin jaren vijf tig. Toen voegden de mosselkwekers uit Zee land zich op het Wad bij de garnalenvissers uit plaatsen als Harlingen, Wieringen en Zoutkamp. Dat gebeurde, omdat een jaar eerder in Zeeland een mosselparasiet de kop had opgestoken, waardoor het schelp dier massaal stierf. De mosselkwekers vroegen én kregen toe stemming te kweken op het Wad, een ge bied dat ze al kenden, omdat ze daar ook op mosselzaad visten. De parasiet kwam daar niet voor. De verhuizing was logisch, want mosse len waren in de schaarse jaren na de oorlog een welkom volksvoedsel. Beide sectoren werkten decennia gewoon naast elkaar om een boterham te verdienen maar dat kwam in de verdrukking in de jaren tachtig toen de Waddenzee werd aangewezen als natuur gebied. Natuurwetgeving werd van kracht, gebie den werden (ter bescherming van vogels en getijdennatuur) gesloten voor de visserij en de verhoudingen op het Wad belandden op een dieptepunt. De mechanische kokkelvisserij werd ver boden en daarna waren de mosselkwekers aan de beurt. Iedere vergunning die de mosselsector aanvroeg voor het op vissen van mosselzaad werd door natuurorganisaties aangevochten tot aan de hoogste rechter. Een jarenlang juri disch gevecht waaraan de mosselsector bijna aan ten onder ging toen de rechter in 2008 de mosselzaadvisserij verbood. In het besef dat het er op of er onder was, voerde de sector de landelijk opgepikte actie 'Stop de Groene Leugen'. Het bleek het start sein voor gesprekken tussen rijk, sector en natuurorganisaties en resulteerde in een mosselconvenant. Belangrijkste pijlers in dit convenant zijn ten eerste het stapsgewijs stoppen met het voor de natuur schadelijke opvissen van mosselzaad van de bodem en het overscha kelen op mzi's, het invangen van mossel zaad met netten en touwen. Een tweede pij- - De strijd om de vierkante door Melita Lanting foto s Melita Lanting, Hans Steinmeier en Robert Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20