Ik wil dat anderen het geluk hebben dat ik heb gehad' Verdachte doodrijder weer met drank in auto NIEUWS 17 een verzoeningscommissie inge steld, naar voorbeeld van Zuid Afrika. Er zijn duizenden men sen gevangen gezet, gemarteld en vermoord. Ik heb getuigd over de onderdrukking van migranten in het buitenland. Ik had docu menten over wat wij hier hebben meegemaakt. Mij is in 2007 ge vraagd hoe het anders zou moe ten. Toen heb ik drie maanden in een werkgroep gezeten." „Daar heb ik nog niet over nage dacht. Echt niet. Natuurlijk ont vang ik hem, maar ik zou liever George Clooney ontmoeten. Dat zit er alleen helaas niet in." „Uit betrokkenheid. Ik heb me heel vaak boos gemaakt over de politiek, maar zat altijd aan de an dere kant van de tafel. Als wij als Marokkaanse Vrouwenvereni ging tegen bepaalde moskeeën waren, zei de gemeente dat we niet representatief waren. Gin gen ze toch maar samenwerken met de moskeevereniging, want die zouden meer vrouwen berei ken. Er was veel werk te doen bij de PvdA. Maar het was natuurlijk ook de partij van de eerste gene ratie gastarbeiders. Joop den Uyl, de 'kale man', was de man die voor ons opkwam." „Vorig jaar is er nog onderzoek naar gedaan door het Sociaal en Cultureel Planbureau. Daaruit bleek dat Nederlanders een groot vertrouwen hebben in onze de mocratie en onze instituties, maar minder tevreden zijn over de mensen die ze vertegenwoor digen." „Bij mijn presentatie zei ik: dat is een taak van ons allemaal, van al le 150 Kamerleden. Laten we om te beginnen respectvol met el kaar omgaan." „Daar heeft iedereen nu wel wat over gezegd. Laten we er over op houden." „Ik ben ontzettend fris!" „Dat baart me zorgen. Ik merk het als ik voorzit. Het collectieve geheugen verdwijnt. De Kamer is jong en groen. Je hebt al vier jaar nodig om het vak te leren, maar de meeste Kamerleden zijn dan weer weg. Zorgelijk. Je moet je echt committeren aan je man daat, maar dat is de verantwoor delijkheid van politieke partijen. Ik kan slechts dienend zijn." „Het is een mooie combinatie. Ik ben altijd autonoom geweest, ook in de fractie van de PvdA. Lastig op momenten dat ik lastig moet zijn. Maar gelukkig heb ik ook voldoende humor, zelfspot en relativeringsvermogen om die nend te kunnen zijn." Bij de donateursbijeen komst voor fonds Lymph&Co, gisteren in het AMC in Amsterdam, moet prins Bernhard (46) er wel naar kijken: een groot scherm waar kwaadaardige kankercellen als pingpongpalletjes over het scherm vliegen. Een klinisch patholoog, die hij zelfheeft gevraagd een praatje te houden, legt uit wat er met je lijf gebeurd wanneer de ziekte zich verspreid. Over levingskansen: 60 procent. „Dit had ik niet kunnen zien toen ik ziek was. Ik wilde niet weten hoe klein mijn kans op overleving was. Wat heb je er aan?" Bernhard van Oranje, die in 2013 kanker kreeg, had 'ge luk'. „Heel veel geluk dat de behandeling aansloeg." De prins had een tumor op zijn darm en hart, een zwaar ziekbed volgde. Alleen zijn gezin - vrouw Annette Se- krève en kinderen Isabella (13), Sa muel (11) en Benjamin (7) -, fami lie en een paar goede vrienden mochten op bezoek komen. Zijn telefoon zette hij uit. „Ik wilde niet de druk voelen om te reage ren. Ik wilde me focussen op het gevecht, daar had ik alle energie voor nodig. Ik kon geen tv kijken, geen boek lezen of sms tikken." Vandaag heeft hij zijn twee maandelijkse controle gehad, in het AMC. „Ik kon het mooi combi neren", merkt hij droogjes op. Se rieuzer: „Natuurlijk blijft het span nend, elke keer. Maar ik hoop dat Tijdens de zitting maakten zowel de rechters als de officier van justi tie opmerkingen over de alcohol- lucht rondom de man. Hij ontken de gedronken te hebben. De poli tie vertrouwde het niet en ver bood de man na de zaak in de au to te stappen. Dat deed hij toch. Uit een blaastest bleek dat hij iets te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van een uur. Hij was in de rechtbank omdat hij zich moest verantwoorden voor het veroorzaken van een do- ik aan mijn lichaam kan voelen wanneer het terug is. De ziekte laat me nooit helemaal los." Ook zijn gezin niet, vertelt hij. „Mijn zoontje vroeg laatst: is het erfe lijk? Nee, dat denk ik niet, zei ik." Prins Bernhard had 'helemaal niet de ambitie' om een kanker fonds te starten, vertelt hij. Maar toen hij in 2014, in zijn herstelpe riode, de Alpe d'Huez beklom kwamen er mensen naar hem toe die aanboden geld in te zamelen. „Ik heb helemaal geen fonds, zei ik. Ik kwam erachter dat er geen fonds specifiek voor lymfklierkan- ker bestaat. Toen voelde ik me ge roepen." Inmiddels heeft fonds Lymph&Co 4,5 ton opgehaald en in maart wordt een groots sportevene ment, De Hollandse 100, gehouden om meer geld voor onder zoek in te zamelen. Hij blikt op zijn horloge. Een van de dingen die hij na zijn ziekbed heeft veran derd: meer tijd door brengen thuis. „Wan neer ik een zakelijk etentje heb, plan ik dat liever om acht uur, dan kan ik daar voor nog mijn kinde ren op bed leggen. Ik besef vaker hoe mooi het leven is. Wanneer ik met mijn kinderen ontbijt, of als mijn dochter vraagt of ik mee ga schaatsen. Daar geniet ik intens van." Grinnikend. „Er is heel wat voor nodig om een 13-jarige achter haar iPhone vandaan te krijgen." Voor de volle collegezaal in het AMC rept hij met geen woord over zijn eigen ziekte. Hij heeft lie ver dat de donateurs weten waar het geld terechtkomt. „Het gaat niet om mij. Ik beleef er helemaal geen lol aan om met mijn hoofd in de media te komen. Maar ik wil dat anderen ook het geluk krijgen dat ik heb gehad." delijk ongeval op 17 augustus 2014. Ook toen was er alcohol in het spel. Bij het verlaten van een ro tonde in Oosterhout reed hij een 68-jarige fietser aan. Deze kwam lelijk ten val en overleed een dag later in het ziekenhuis. De verdachte zegt de fietser niet te hebben gezien. Het feit dat hij 1,95 promille alcohol in zijn bloed had, heeft volgens hem niets met het ongeluk te maken. Bovendien had hij de drank een avond ervoor al genuttigd en zou de alcohol zijn uitgewerkt. Vol gens de rechter zou dat betekenen dat hij zich die avond praktisch in coma moet hebben gezopen. De Wagenberger stelt verder dat het de fietser was die tegen hém reed. De dag na het ongeluk stapte de verdachte weer in de auto, on danks het tijdelijk intrekken van zijn rijbewijs. Naar eigen zeggen was hij het verbod vergeten. scheiding tussen kerk en staat. Dat is een groot goed waar ande re landen een voorbeeld aan kun nen nemen. Ik respecteer men sen die geloven. Mijn moeder bidt vijf keer per dag en is naar Mekka geweest. Het heeft haar er nooit van weerhouden te werken en voor zichzelf op te komen." „Het is een prachtige naam. Echt waar. Natuurlijk: wat in de we reld gebeurde, raakte mij, maar haar naam is zoveel meer. Sabra is ook een joodse naam. Het is de naam van een soort cactus, die al les overleeft, ook in de woestijn." „Ik heb mij altijd verzet tegen de Marokkaanse wetgeving en ben altijd opgekomen voor geschei den vrouwen. Voor achtergelaten meisjes, de vrijheid van menings uiting en een vrije pers. In 1987 ging ik met mijn kinderen, toen 4 en 5, naar Marokko en werd ik opgepakt. In de ogen van het regi- 'lk ben altijd autonoom geweest, ook in de fractie van de PvdA. Lastig op momenten dat ik lastig moet zijn' me was ik subversief. Met de Ma rokkaanse Vrouwenvereniging vierden we op 8 maart inter nationale vrouwendag en op 1 mei de dag van de arbeid, maar niet op 3 maart de kroningsdag van Hassan II. Het was heftig: het hele vliegveld was afge zet voor mij. Ik hoorde mijn naam omroepen." „Nooit. Maar ze wisten alles van me. Ze hadden foto's van demonstra ties waaraan ik in Ne derland had meege daan. Ze wisten met wie ik omging. Ik heb twee dagen in de cel gezeten met mijn kin deren. Hoe klein ze ook waren, ze weten nog steeds alle de tails. Na twee weken huisarrest kreeg ik mijn paspoort terug. Ik krijg nog steeds buikpijn als ik daar op het vliegveld sta. Maar ik laat mij Ma rokko niet afpak ken." Het vreemde is: u bent vooral bekend van de adviesraad van de Marokkaanse koning en niet van de gevangenis van de Ma rokkaanse koning. „Ik heb nooit in een ad viesraad gezeten. Na het overlijden van Hassan II in 1999 is onder zijn zoon Mohammed VI veel veran derd in Marokko. Het is nog lang niet goed, maar wel beter. Juist vanwege de dictatuur werd er toen ZATERDAG 16 JANUARI 2016 Straks gaat u als Kamervoorzitter de koning van Marokko ontmoeten. Hoe bent u in Amsterdam bij de PvdA verzeild geraakt? Terug naar het voorzitterschap: hoe denkt u het aanzien van het parle ment te gaan verbeteren? Laat ik dan vragen: hoe denkt u het aanzien van de parlementariërs te verbeteren? Dat gaat lekker. Het woord neppar- lement is inmiddels ingeburgerd. Bent u na achttien jaar Tweede Ka mer nog wel fris genoeg? Eén op de zes Kamerleden vertrekt voortijdig. Opvallend voor iemand die te boek staat als een lastpak. door Hanneke van Houwelingen Prins Bernhard overleefde lympf- klierkanker en zet zich nu in voor meer onderzoek naar de ziekte. „Ik besef hoeveel geluk ik heb gehad." door Roy van der Lee BREDA. Een man die net negen maanden cel tegen zich had horen eisen voor het in beschonken toe stand doodrijden van een fietser, is na het verlaten van de rechtbank met een slok op achter het stuur gekropen. De 62-jarige man uit Wa genberg is weer aangehouden. Prins Bernhard foto Frank de Roo U heeft uw dochter Sabra in 1983 vernoemd naar een Palestijns vluch telingenkamp. Hoe kwam u in de Marokkaanse ge vangenis terecht? Is er ooit een aanklacht in gediend?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17