Nieuwe Tweede Kamervoorzitter zat ooit in de cel in Marokko 16 NIEUWS Khadija Arib (55, PvdA) is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. Een zwaarbevochten overwinning. „Ik krijg echt duizenden reacties, ook van Nederlanders. De gunfactor is veel hoger dan ik had gedacht/1 Verwondering, ont roering, opluch ting en blijdschap. Het waren de eer ste emoties die door het hoofd van Khadija Arib gingen toen zij na de winnende ronde in de Tweede Ka mer werd omhelst door haar colle ga's. „Ik had wel even nodig om het tot me te laten doordringen", zegt ze. „Er is in de aanloop naar de verkiezing zo veel over geschre ven, ook op sociale media. Ieder een leek wel een mening over mij te hebben." „Aan mijn ouders. Ik had graag ge wild dat mijn vader het had mee gemaakt. Hij is begin jaren '80 overleden. Mijn moeder heb ik maar niet verteld dat ik kandidaat was. Dan valt ze in een week een paar kilo af van de spanning. Ze vindt de mensen in Den Haag zo naar tegen elkaar. Moeders willen altijd hun kinderen beschermen." „Heel erg. Hij was gastarbeider. Ik was nog jong toen hij uit Marokko wegging, maar hij heeft toch een belangrijke rol gespeeld in mijn le ven. Hij was een levensgenieter, enorm vrijgevochten. Hij heeft zich nooit gehouden aan de regels. Hij hield enorm van whisky, deed niet mee aan de ramadan. Een rij- keluiskindje met een gat in zijn hand, dat al zijn geld heeft uitgege ven aan zijn hobby's: drank en vrouwen. Hij was wie hij was, maar heeft mij altijd gesteund. Ik moest van hem studeren. Van mijn moeder ook trouwens. Mijn ouders waren analfabeet en wil den niet dat ik moest meemaken wat zij meemaakten: werken in de fabriek." „Hij werkte in een grote wasserij in Schiedam. Al die lakens uit zie kenhuizen, het vuilste werk. Ik had er een bijbaan in de vakan ties: strijken in die hitte, verschrik kelijk. Mijn moeder werkte op een andere afdeling van de fabriek. Die dacht: jij bent zo slecht in het huishouden, geen man ter wereld die met jou wil trouwen. Jouw eni ge redding is te gaan studeren." „Het was geen reden voor mij om voorzitter te willen worden." „Dat merk ik nu pas. Ik krijg echt duizenden reacties, ook van Ne derlanders. De gunfactor is veel hoger dan ik had gedacht. Mijn voorganger Gerdi Verbeet zei al tijd: ik ben trots dat ik als klein dochter van een dienstmeisje op deze stoel mag zitten. Ik zit er als dochter van een gastarbeider. Dat vervult mij dan weer met trots. Ik wil helemaal geen voorbeeld zijn, maar ik ben het wel. Je kunt dat niet voor anderen bepalen." „Het hoort erbij. Wat kun je ervan zeggen?" 'Mijn moeder dacht: jij bent zo slecht in het huishouden, geen man ter wereld die met jou wil trouwen' PASPOORT „Ik vind het moeilijk daarop te ant woorden. Helaas hebben mensen soms een mening zonder dat ze zich in je verdiepen. Ik moet het laten zien. Het zal niet gemakke lijk zijn, maar als ik maar een beet je had getwijfeld of ik het zou kun nen had ik het niet gedaan." „Ik ben opgegroeid in een volks wijk in Casablanca, in tijden van dictatuur onder koning Hassan II. Een grote leerschool. Wij hadden politiek actieve leraren, die ons be wustmaakten van onze sociale klasse. De directeur zei tegen ons: wat willen jullie worden? Dienst meisje bij de rijken, arbeider in de tomatenfabriek? Of wil je leren? We werden bewustgemaakt. Jaren later waren er leraren die niet meer terugkwamen. Opgepakt door het regime." „Nu? Dat weet ik niet. Hahaha." „Links was anders in die tijd. We hebben ons verzet tegen de komst van bepaalde moskeeën, tegen de komst van een islamitische school. We wilden gewoon goed onderwijs, net als in Marokko. Daar kreeg ik zelf ook maar twee uurtjes godsdienstonderwijs per week. Toen was dat een links standpunt, nu is het rechts. Wij waren voor vrijheid, voor emanci patie van vrouwen en homo's." „Ik heb nooit de religie verdedigd. H Ik ben seculier en geloof in de „Er zijn wel meer collega's die mij geen hand hebben gegeven. Het was druk, ik wil daar niets achter zoeken. Een aantal PVV'ers heeft me zelfs gezoend, onder wie Machiel de Graaf, die als eerste twitterde dat ik niet op de voorzit- tersstoel thuis oor. Zo gaat dat in een democratie. De PW is profes sioneel genoeg om het aanzien van de Tweede Kamer belangrijk te vinden." 'Mijn vader zou zo trots zijn geweest' door Marcel Wiegman Aan wie moest u denken? Zou uw vader trots zijn geweest? Wat deed uw vader? U bent de eerste parlementsvoorzit ter van Marokkaanse komaf. Toch: hoe belangrijk is het? Er zijn ook mensen die u zien als een voorbeeld dat het de verkeerde kant opgaat met Nederland. Geboren op 10 oktober 1960 te Hedami (bij Casablanca) In 1976 kwam zij naar Rotterdam. In Amsterdam volgde zij een oplei ding aan de Sociale Academie en deed een studie sociologie aan de Universiteit van Amsterdam. Sinds 19 mei 1998 is Khadija Arib namens de PvdA lid van de Twee de Kamer, met een onderbreking van 30 november 2006 tot 1 maart 2007. Vanaf oktober 2014 was zij fractie secretaris van de PvdA. Nu is ze, tot het einde van deze kabinets periode, voorzitter van de Tweede Kamer. Arib woont in Amsterdam en heeft een dochter en twee zonen. Vreet het aan u? Had u een gelukkige jeugd? Hoe links bent u eigenlijk? Toen u in Nederland kwam begaf u zich in de marxistisch-leninistische kringen van het Komitee Marokkaan se Arbeiders Nederland. Tegen godsdienst? PW-leider Geert Wilders heeft u geen hand gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16