Wantrouwen tegen het Westen staat centraal bij Russische president 14 NIEUWS Charismatisch leider of duivel? Steven Lee Myers schetst een evenwichtig portret van Vladimir Poetin in zijn boek 'De Nieuwe Tsaar'. „Hij is een onzeker mens." Vladimir Vladimirovitsj Poetin. Russen dragen hem op handen, in het Westen wordt hij vooral uitgemaakt voor duivel, moorde naar en losgeslagen macho. Biograaf Steven Lee Myers stelt vast dat hij uit zonderlijk goed is in liegen en bedrie gen. Het beeld van de man van staal in Moskou spat in het boek van Myers wel uiteen. „Vladimir Poetin is een onzeker mens, iemand met, zoals wij dat in Amerika zeggen, een chip on his shoulder", vertelt Myers. Wat dat betekent? „Hij lijkt voortdurend boos omdat hij het gevoel heeft dat hem te kort wordt gedaan. Dat hij oneerlijk wordt behandeld en dat hij niet zo goed is als anderen. Het is de rode draad in zijn leven", zegt de oud-cor respondent van The New York Times en auteur van de internationaal ge roemde biografie over Vladimir Poe tin, De Nieuwe Tsaar. „Poetin is een kille man. Heel wan trouwend. Hij ziet al snel de contou ren van een complot. Hij leerde met vallen en opstaan om sterk te wor den", weet Myers. Het begint al in zijn jeugd. Hij komt uit een arm gezin, speelt tussen gespuis op de binnenplaats van het krakkemikkige huizenblok in Sint Pe tersburg. Hij is klein, wordt gepest. Krijgt slaag. „Daarom doet hij aan ju do. Om zichzelf beter te kunnen ver dedigen." De KGB geeft hem een stabiel, be schermd leven. Poetin droomt er als tiener al van spion te worden. Dat komt uit, de geheime dienst wordt zijn 'thuis'. Myers: „Maar in de KGB krijgt hij niet wat hij wilde. Hij klimt wel op, wordt officier, maar de eliteaf deling, met spionnen in het Westen, is een brug te ver. Daarvoor wordt hij niet goed genoeg bevonden. Poetins 'buitenland' houdt op in de DDR. Niet in het gedroomde Berlijn, maar in Dresden. Met vooral kantoorwerk. Dat zorgt weer voor frustratie. „Die 'chip on his shoulder' maakt Poetins levensverhaal zo fascinerend. Hij heeft nooit de ambitie gehad om leider van Rusland te worden. Hij heeft zich nooit ergens kandidaat voor gesteld. Niemand zag hem als een man met een grote toekomst", zegt Myers. Als Poetin van Sint Petersburg naar Moskou verhuist, blijft het voor al bij bureaucratisch werk. In de ja ren van president Boris Jeltsin glipt hij door alle chaos heen. Na elke nieu we stoelendans zit hij er nog steeds, wel een trapje hoger. Op 31 december 1999, als Boris Jelt sin onverwacht aftreedt, volgt Poetin hem meteen op omdat hij de premier is. Dat was hij nog geen halfjaar. Pas in maart wordt hij bij vervroegde ver kiezingen ook gekozen als president. „Niemand zag toen in hem een krach tig leider. Velen dachten dat hij bin nen een paar maanden het veld zou ruimen. Die scepsis voedt voor de zo veelste keer de verongelijktheid bij Poetin." Hij mag dan in de topbaan van we reldleider zijn gestruikeld, hij heeft daarmee toch kwaliteiten. Hij is ook al vijftien jaar aan de macht, als presi dent, premier en opnieuw president. Myers: „Hij is een overlever, een har de werker, heeft gevoel voor crises. Hij weet hoe je die moet doorstaan. Zijn zelfvertrouwen is onmiskenbaar gegroeid. Hij drijft zijn zin door om dat hij vindt dat hij dat moet doen in het belang van zijn Rusland. Maar hij wantrouwt mensen, wantrouwt de democratische competitie. Dat maakt van Rusland een autoritaire staat met een autoritair bestuur. Hij wan trouwt het Westen. Als de westerse leiders meer aandacht aan zijn ach tergrond hadden besteed, zou den ze niet zo door hem zijn overvallen in bijvoorbeeld de Krim en in Syrië. „Westerse regeringen willen te vaak zien wat ze denken te zien. Hij is en blijft een onbere kenbare man, die zijn eigen en tourage net zo overvalt met be sluiten die afwijken van gegeven adviezen. Zo zagen ook weinig Russen de Krimcrisis aankomen." „Nee, dat denk ik niet. Maar dat beeld is wel vaak te simplistisch. Hij is geen dictator in de klassieke zin. Geen Stalin, geen Kim Jong-un. Hij is wel een totalitair leider van een elitair, corrupt financieel en poli tiek systeem. Kijk naar zijn familiele den, vrienden en collega-miljardairs, met hun fantastische zakelijke succes sen. Je ziet dat zijn ego met de dag groeit. „Poetin, zijn diplomaten, zijn gene raals laten zich niet wegzetten. Ze da gen uit, spreken spierballentaai, on dergraven de waarheid met liegen en verdoezelen. Zoals dat is gebeurd rond de ramp met MH17, het passa giersvliegtuig dat boven Oekraïne werd neergehaald. Zonder de mede werking van het Kremlin zullen we 'Poetin is een totalitair leider van een elitair, corrupt systeem' daarover nooit alles te weten ko men." „We weten in het Westen niet half hoe groot de steun van de Russen aan Poetin is. Ze vinden het prachtig dat hij zich niet laat ringeloren door het Westen. Ze geloven dat Amerika hen probeert te kleineren. De propa gandamachine - voor Poetin zijn de media instrumenten die je kunt ko pen - werkt graag mee aan dat beeld. Ook kritische Russische vrienden van me worden er door beïnvloed. Dan horen ze of zien ze iets op tv en vragen me: waarom doet Oba- ma dat in hemelsnaam? Dan pro beer ik uit te leggen dat de feiten anders zijn. Maar dat maakt wei nig verschil. Ze geloven wat ze ho ren en zien." Dat Poetin al zo lang aan de macht is komt volgens Myers door zijn angst voor instabiliteit. „De Arabische Lente heeft hem ervan overtuigd door te gaan. Hij zag de Arabische opstand als een door het Westen georkes treerde beweging die kon over slaan naar zijn Moskou. Russen trokken eind 2011 ook de straat op. Poetin is bang voor boze massa's. Toen hij ze in de nada gen van de DDR zag, zei hij dat de Russen graag met een ijzeren vuist willen worden geregeerd", zegt de oud-correspondent. „Nee, hij beroept zich erop dat hij de gekozen president is. Maar hij kan er wel begrip voor opbrengen dat men sen zo over hem denken, uit dank voor wat hij heeft gedaan voor de we deropbouw van Rusland. Hij ge draagt zich in elk geval als een tsaar, vertoont zich zelden onder het volk. Een band met het gewone leven heeft hij niet." Twee wachten in het Kremlin salueren voor president Vladimir Poetin. foto Sergei Karpukhin/AP foto onder Marco Okhuizen door Hans van Zon Hebben we een totaal verkeerd beeld van hem in het Westen? Steven Lee Myers auteur De Nieuwe Tsaar Russen zien toch ook wel dat hun leider de boel bedriegt omdat dat hem beter uitkomt? Uw boek heet 'De Nieuwe Tsaar'. Wordt Poetin zelf graag zo genoemd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14