Voormalig lid Luchtmobiele Brigade opgepakt in Nederland en weer vrijgelaten Niet Islamitische Staat kreeg hem te pakken, maar het Nederlandse Openbaar Ministerie. 10 NIEUWS OM: 'Burgers hebben niet het recht zelf tot geweld over te gaan1 HET KOERDISCHE LEGER HANGT VAN IJZERDRAAD EN PLAKBAND AAN ELKAAR ARNHEM. Sinds gisteren is ex-be- roepsmilitair Jitse Aske weer een vrij man. Afgelopen woensdag werd hij door justitie opgepakt in Arnhem, de stad waar hij ook eni ge tijd in een veteranenhuis heeft gezeten, op verdenking van be trokkenheid bij het doden van IS-strijders in Syrië. Hij deed vol gens het Openbaar Ministerie eind vorig jaar in de media en op Facebook uitgebreid verslag van zijn deelname aan de strijd tegen Islamitische Staat (IS). Nadat Akse was gearresteerd werd hij voorgeleid aan de onder zoeksrechter. Die heeft het voorar rest van de voormalig militair ge schorst op voorwaarde dat hij zijn paspoort inlevert. Dit om te voor komen dat hij opnieuw naar Syrië gaat om daar weer mee te doen aan de strijd tegen IS. Verder on derzoek naar de betrokkenheid van de oud-militair bij de strijd te gen IS moet uitwijzen of hij ook inderdaad wordt berecht. Afgelopen dinsdag had hij een gesprek met deze krant. De voor malig beroepsmilitair was zich er van bewust dat zijn strijd tegen Is lamitische Staat de aandacht trekt. Niet alleen van de Nederlandse overheid, ook van aanhangers van IS. Op zijn verzoek vond dat ge sprek daarom plaats op een gehei me locatie in Nederland. Daarvan hier het verslag. Het front Voor de zoveelste keer tijdens het gesprek rolt Jitse Akse (47) een shaggie. 'Roken is dodelijk' staat er op het zakje. Grinnikend: „Dat is niet het punt waarover ik mij de meeste zorgen maak." Begrijpelijk. De Leeuwarder vocht een groot deel van 2015 aan de zij de van Koerdische troepen in het noorden van Syrië, om de strijders van Islamitische Staat (IS) terug te dringen. De kwaliteit van het Koerdische leger houdt niet over, maar de mentaliteit vergoedt veel, zegt hij. Sinds eind november is hij terug in Nederland, om geeste lijk en lichamelijk bij te tanken. Over een paar weken wil hij weer terug. 'Een leger op gympies', noemt hij zijn wapenbroeders mild spot tend. „Het hangt van ijzerdraad en plakband aan elkaar. Ónze uitrus ting is om te huilen, veel nylon spul. Als je te dicht bij het kamp vuur staat, krimpt het om je heen. De training van soldaten is ook, la ten we zeggen, magertjes. Mensen sneuvelen uit onkunde. Het was een enorme overgang voor hem. Hij diende lange tijd in het Nederlandse leger, maakte deel uit van Dutchbat en zat bij de Luchtmobiele Brigade, een een heid die bestaat uit militairen die een uitzonderlijk zware opleiding hebben doorstaan. Begin vorig jaar zegde hij zijn woning in het Friese Stiens op en vertrok naar de Koerdische regio Rojava in Sy rië. Na een paar dagen training - van de categorie vederlichtge wicht: „Ik ben zelf maar even gaan kijken hoe de Russische wa pens in elkaar zitten" - vertrok hij naar het front. Waarom? „Tsja, waarom.ik volg de de berichten over de opmars van IS al wel. Kobani was de trig ger. De Koerden voerden om die stad een felle strijd en ik wilde hel pen. Ik vond ook dat we IS moe ten stoppen. En als de Koerden, die heel erg op zichzelf zijn, via in ternet om vrijwilligers vragen, dan is er wel wat aan de hand." Er was nog een reden: „Een prettige bijkomstigheid was dat ik mijn oude leven kon oppakken. Want in de burgermaatschappij kon ik toch niet echt mijn draai vinden. Ik ben niet iemand voor in de fa briek of op kantoor." Volksbeschermingsleger [/TEKST PLATHet oude le ven. Dat betekent optrekken met militairen en handelingen verrich ten waarvoor Akse langdurig is ge traind. „Na een dagje oefenen met Russische wapens werd ik inge deeld bij een tabur, een eenheid van ongeveer vijftig man van het Koerdische 'volksbeschermingsle ger' YPG. De eerste opdracht was: IS tot staan brengen. De Koerden waren overvallen door de opmars van IS." Het werden lange, hete maan den in het Koerdische deel van Sy rië, langs de grens met Turkije. „Het is daar overdag 45 graden, en 's nachts nog steeds 30. Afwisse lend gebied bewaken dat in onze handen was, of oprukken naar het front en gebied veroveren. Het eten is ook niet om over naar huis te schrijven: veel brood, bonen, rijst, af en toe kip. Soms kochten we een schaap van een boer. Met Pepsi, cake en snoepgoed, hun ei gen variant van Mars of Snickers, kregen we extra suikers binnen." De laatste periode, voor hij eind november terugkeerde naar Neder land, is hij sluipschutter. „Vanuit een watertoren schieten op IS-strijders. Ik kreeg een Russi sche sniper-rifle, een dragunov. Die heeft in West-Europa een be reik van 800 meter, maar daar kon ik er wel 1.300 meter nauwkeurig mee vuren. Door de hitte is het ge weer altijd warm en de kogels ook. Die komen dan verder." Akse noemt het 'een eer' dat ze hem Het Openbaar Ministe rie (OM) laat weten dat Nederlandse strijders te gen IS gewoon onder het Nederlands straf recht vallen. Daarom kunnen ze worden ver volgd als ze misdrijven plegen. „Er is een belangrijk ver schil tussen Nederlan ders die op eigen houtje naar Syrië afreizen om tegen IS te strijden en Nederlandse militairen die Iraakse en Koerdi sche strijdkrachten, waaronder de peshmer- ga, trainen", legt het OM uit. „Deze inzet en trai ning gebeurt op verzoek van de Iraakse rege ring." De Nederlandse wet geeft, afgezien van hele uitzonderlijke situa ties zoals zelfverdedi ging, burgers niet het recht om zelf tot geweld over te gaan en zeker geen dodelijk geweld, benadrukt justitie. „Het doden van IS-strij- ders kan daarom leiden tot een strafrechtelijke vervolging voor moord." De ex-militair heeft volgens justitie ge streden aan de zijde van de Koerdische volksmili tie YPG. „Deze militie is onder mensenrechtenor ganisaties niet onom streden", concludeert het OM. „Volgens Am nesty International is de YPG vorig jaar in het noorden van Syrië be trokken geweest bij het verdrijven van burgers uit hun woningen, die vervolgens werden ver nietigd." voor deze klus hebben gevraagd. Hoeveel strijders heeft hij ge raakt, of gedood? Hij aarzelt. „Eh... dat soort informatie hou ik liever voor mezelf. Justitie leest ook kranten, hoewel ze me niet heel veel kunnen maken, heb ik al gehoord van ingewijden. Ik vecht tégen IS, net als Nederland. Een huurling ben ik niet en ik ronsel hier in Nederland ook geen strij ders of zo. Maar mensen doodge schoten? Eh... ja. Hoeveel? Meer dan twee? Eh.ja, dat wel." Inmiddels wil Akse, die van de Koerden eten, onderdak en inter net krijgt en verder niks verdient, weer terug naar 'zijn' Rojava. Hij kijkt ook verder vooruit. Want na de strijd is het nog niet afgelopen. „Dan begint de wederopbouw. Ook daar wil ik aan meewerken. De kans is groot dat ik er blijf." Friese Jitse strijdt zij aan zij met Koerden tegen IS door Maarten Pennewaard en Robert Jan Speerstra Jitse Akse vecht in Syrië met de Koerden tegen IS. Hij is even in Nederland waar zijn paspoort inmiddels is ingenomen door justitie, foto Ruben Meijerink/APA Veel elementen uit het relaas van Ak se worden ondersteund door perspu blicaties over de strijd van het Koerdi sche 'volksbeschermingsleger' YPG te gen IS. Voor het overige geldt: dit is het verhaal van Akse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10