Vwo is lang niet altijd het beste voor een kind' Ttoeede Kamer wil opheldering over tekort schildkliermedicijn Slachtoffer Johan Kieft 'vol bomscherven', maar stabiel NIEUWS 7 CDA en D66 willen weten of de fabrikant het probleem wel op tijd gemeld heeft, en of de toe zichthouders voldoende hebben gedaan om dit te voorkomen. Ze vragen minister Schippers (Volks gezondheid) om opheldering. Vorige maand staakte fabri kant Merck met de productie van Thyrax-Duotab-pillen in Oss. As- pen Pharma Trading verhuist de productie naar Duitsland. De nieuwe locatie kampt met techni sche problemen waardoor de pro ductie nu stilligt. De voorraad Thyrax, waar de meeste schildklierpatiënten ge bruik van maken, raakt binnen kort op. De patiënten moeten overstappen naar een ander medi cijn. Kamerleden Hanke Bruins Slot (CDA) en Pia Dijksta (D66) spreken van een 'zorgelijke situa tie'. „Het kost veel moeite om pa tiënten op andere geneesmidde len te zetten en dit gaat gepaard met vervelende en belemmeren de bijwerkingen", zegt Bruins Slot. „Dat heeft verstrekkende ge volgen voor hun dagelijks leven." Volgens de Geneesmiddelen wet zijn fabrikanten verplicht vol doende medicijnen voorradig te hebben. Als de productie of leve ring stopt, moet dat minimaal twee maanden van tevoren ge meld worden bij het College ter Beoordeling van Geneesmidde len (CBG). „Het lijkt alsof ze door dit nieuws overvallen zijn. Het CBG hoort dit veel eerder te weten en actie te ondernemen." De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) kan een fabri kant een boete van 45.000 euro opleggen. „We willen weten of dit wel of niet gebeurd is. Heb ben de bevoegde instanties eer der signalen gekregen dat dit zou gebeuren. En wat is er gedaan om dit te voorkomen?" Aspen Pharma Trading zegt al sinds begin 2014 in overleg te zijn met het CBG over de ver plaatsing van de productie naar Duitsland. Het college is al eer der geïnformeerd over de techni sche problemen, zegt woordvoer ster Judith Dijkstra. „Medio vorig jaar hebben we ook al signalen af gegeven dat als dit zou voortdu ren, er problemen met de voor raad zouden komen." Dijkstra weet niet waarom niet een extra noodvoorraad in Oss is opgebouwd. JAKARTA. Het ene mo ment stond hij te pra ten met een vriend bij koffiewinkel Star bucks, het volgende moment lag Neder lander Johan Kieft (48) zwaargewond tussen het puin en chaos. Volgens een Indonesi sche vriend was Kieft van alle overleven den van de IS-aanslag in Jakarta het zwaarst gewond. „Maar hij is stabiel", meldt colle ga Satya Tripathy ve le uren later telefo nisch vanuit Jakarta. Kieft werkt in Jakarta voor de Verenigde Na ties, hij is daar hoofd van de duurzaam heidsafdeling. Volgens een Indonesi sche vriend van Kieft, Agus Sari, brak de Nederlander bij de bomaanslag zijn sche del en een been en werd hij geraakt door bomscherven. „Ook zijn longen zijn ge raakt", zegt Sari. Tripathy beaamt dat Kieft vol bomscher ven zit: „De artsen zijn de hele dag bezig geweest. Ze konden niet zomaar opere ren, ze moesten stuk je voor stukje zijn lichaam 'schoonma ken'. Eerst de vitale delen en dan de rest. Hij is zwaar geraakt, bovendien lag hij daar enige tijd, omdat politie en hulpdien sten hem niet met een konden bereiken vanwege de veilig heid. Dus hij heeft veel bloed verloren." Volgens Tripathy was Kieft bij kennis na de explosie. „Hij had zijn ogen open maar kon niet goed com municeren. Hij is een van onze topmede- werkers. Zijn vrouw en gezin zijn bij hem." Kieft was op het mo ment van de aanslag samen met een vriend, waarschijn lijk een Duitser. Ook die is zwaargewond en ligt in hetzelfde ziekenhuis. Volgens Tripathy zal Kieft zodra het kan naar Singapore wor den overgebracht om verder te herstellen. „Daar zijn de facilitei ten beter. Maar het hangt ook af van wat zijn familie wil." VN-medewerker Kieft is getrouwd en heeft vier kinderen. Hij is een vermaard expert in bosbouw en ecosystemenmana- gement. Kieft was lang werk zaam voor de Neder landse hulporganisa tie Care, maar maakte enkele jaren geleden de overstap naar de Verenigde Naties, waarvoor hij onder meer in Vietnam ac tief was. Johan Kieft komt oorspronkelijk uit Sint Pancras, vlak bij Alkmaar. Ze kregen steeds te horen: het gaat goed met uw kind. Maar toen kwam het kind met een en velop naar huis. De uitslag van een intelligentietest en het bijbe horende schooladvies was lager dan de ouders verwachtten. Ont hutst hingen ze bij Ouders On derwijs aan de lijn. „Als je steeds hoort dat het goed gaat met jouw kind, verwacht je geen vmbo-ka- der advies", stelt medewerker Arline Spierenburg. Wat gebeurt er? Ouders kloppen bij onder zoeksbureaus aan voor een andere test. „Ja, ik krijg vaker ouders die nóg een onderzoek willen", er kent Marjolijn Wijnants van Sen- Support. Want een lager advies dan ouders verwachten, hakt er in. „Het is te makkelijk om te zeg gen dat die ouders zo veeleisend zijn", vindt Spierenburg. „Het gaat wel over de toekomst van hun kind. Het is aan de school om duidelijk te maken dat vwo niet altijd het beste is voor een kind." Hoewel een groep ouders om dergelijke tests vraagt, zouden die volgens Ouders Onderwijs niet nodig moeten zijn. Basis scholen moeten aan goed ver- wachtingsmanagement doen. Spierenburg: „Laat basisscholen vanaf groep 6 al spreken over het niveau van de kinderen. Dan ko men de ouders niet voor verras singen te staan." Een intelligen tietest is slechts een momentop name. Bovendien moeten de achtstegroepers nóg een test ma ken in dat toch al spannende laat ste jaar van de basisschool. Toch zien adviesbureaus en ge' ouders als reden om met aan vullende toetsen te werken. Som mige testen zelfs al jaren. „Kinde ren presteren naar hun kunnen. Een intelligentietest laat zien of een kind op zijn of haar niveau scoort", verklaart Maarten van der Kooij, directeur van de Tho- lense basisschool De Regenboog. De toetsresultaten helpen om het eigen oordeel van de leraren kritisch tegen het licht te hou den. Nu het schooladvies bin dend is, zijn sommige leraren on zekerder. „Je wilt de plank niet misslaan", erkent Heieen Plomp, intern begeleider van OBS De Oosterenk in Zwolle. Op De Twaalfruiter in Vleu ten maakten groep 8-leerlingen dit jaar voor het eerst een extra test. De school toetste slechts de twijfelgevallen. „Van sommige leerlingen weet je niet zeker of ze het beste af zijn op vmbo-tl of toch havo aankunnen. In die dos siers kunnen we het advies on derbouwen", verklaart directeur Jos de Vries. De school heeft in overleg met de ouders besloten om leerlingen extra opgaven te la ten maken. Ouders Onderwijs vindt dat twijfelgevallen de kans moeten krijgen om te laten zien 'wat ze waard zijn'. „Het gaat om hun toekomst", aldus Spieren burg. „Het is vaak lastiger om een niveau omhoog te klimmen dan om af te dalen." twee, drie of vier, ontstaat er twijfel." Precies in die gevallen ontstaat ruimte voor discussie tussen de school en ouders. Uitgeverijen zo als Boom test uitgevers, Pearson en A-vision zien dat scholen aan vullende tests laten maken om een completer beeld te krijgen een leerling. Eigenschappen als plannen en doorzettingsvermo gen kunnen de doorslag geven voor een niveau lager of juist ho ger. Met testresultaten kunnen scholen kritische ouders beter van repliek dienen. Niet alle scholen zien de Tasti- uitgeverijen dat steeds meer scho len aanvullende tests doen om schooladviezen beter te onder bouwen. „Ze willen zeker weten dat ze goed zitten", verklaart Irene Augusteijn van OBD Noordwest. „Het leerling volgsysteem is ook niet helemaal duidelijk. Als een leerling allemaal een tjes scoort, is het een vwo-ad- vies waard. Maar als er soms een eentje staat, en dan weer een Juist in geval van twijfel ontstaat er ruimte voor discussie tussen de ouders en de school VRIJDAG 15 JANUARI 2016 door Tonny van der Mee DEN HAAG. In de Tweede Kamer is forse kritiek op Aspen Pharma Tra ding, nu 350.000 schildklierpatiën ten zonder medicijnen komen te zitten. door Victor Schildkamp Boven: Na de aanval bij een Starbucks-café besloot de keten al de zaken in Jakarta tot nader orde te sluiten, foto AFP Onder: Een politieagent wordt gewond weggedragen, foto EPA De Nederlandse VN- medewerker Johan Kieft is gewond geraakt bij de aanslag in Jakarta, foto privé door Ellen van Gaaien UTRECHT. Tienduizenden groep 8-leerlingen maken naast de eind toets een intelligentietest om te bepalen welk middelbare schoolni veau geschikt is. Ouderorganisatie Ouders Onderwijs denkt dat de extra toets niet nodig is als basis scholen eerder en helderder de verwachtingen met de ouders be spreken. Achtstegroepers buigen zich over de Cito-toets. foto Remko de Waal/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7