Nieuwe Sluis kost Gent meer geld Sparerib Antwerpse sluis heet Kieldrechtsluis Hoe spreek ik de burger toe? k Recreatieondernemers doen er 2 ZEELAND Er worden steeds meer auto's-met- een-stekker verkocht. De vraag naar openbare oplaadpunten neemt toe, ook op de camping en in de vakantieparken. water specialist Water ontharders COMMENTAAR Alle Zeeuwse burgemeesters en de commissaris van de koning hebben het in hun nieuwjaarstoespraak gehad over de opvang van vluchtelingen. Dat lijkt vanzelfspre kend, maar dat is het niet. Het is immers een gevoelig onderwerp en nieuwjaarsrecepties zijn toch vooral bedoeld als netwerkbijeenkomsten waar het gezellig moet blijven. Dat blijkt als alle toespraken op een rijtje worden gezet. Er is in de spee ches veel aandacht besteed aan wat er vorig jaar goed ging in ge meenten en provincie. De inzet van bewoners bij de crisisop vang van asielzoekers werd vaak om die reden genoemd - en ge roemd. De burgemeesters van Tholen, Terneuzen en Middelburg en de commissaris van de koning gin gen een stap verder. Zij spraken hun medeleven uit voor de om standigheden waaronder vluchte lingen moeten leven (Ger van de Velde), toonden begrip voor uit eenlopende meningen over deze Nieuwjaarsreceptie is een van de weinige keren dat de eerste burger zich kan uitspreken kwestie (Jan Lonink) of pleitten voor meer opvang (Harald Bergmann en Han Polman). Dat is pri ma. De nieuwjaarsreceptie is een van de weinige gelegenheden waarop een eerste burger zich écht kan uitspreken. Inwoners zijn meer gediend met iemand die problemen benoemt dan met ie mand die - voor de lieve vrede - met meel in de mond praat. Bij de presentatie van de jaarcij fers over 2015 maakte havendirec teur Daan Schalck de tegenvaller afgelopen week bekend. Het Ha venbedrijf hield er lange tijd reke- Fors lagere Europese bijdrage heeft grote gevolgen voor zowel het Havenbedrijf Gent als de Vlaamse overheid ning mee dat het zeventig miljoen euro zou moeten ophoesten voor de aanleg van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen. Schalk gaat er nu van uit dat dit bedrag oploopt tot 108 miljoen euro. De hogere rekening voor Gent heeft alles te maken met de veel la gere bijdrage die de Europese Unie beschikbaar heeft gesteld. Er was 300 miljoen euro gevraagd, maar uiteindelijk besliste Brussel vorig jaar 'slechts' 48 miljoen euro over te maken. Voor Nederland heeft dit als medefinancier van de Nieuwe Sluis geen gevolgen. De Neder landse bijdrage is afgetikt op bijna 142 miljoen euro, waarvan het mi nisterie van Infrastructuur en Mi lieu het meeste betaalt. De provin cie Zeeland, de gemeente Terneu zen en havenbedrijf Zeeland Seaports nemen tien miljoen voor hun rekening. De Vlaamse overheid zal even als de haven van Gent dieper in de buidel moeten tasten. Vlaande ren heeft al 120 miljoen euro gege ven voor de voorbereidingen van de bouw. Tot en met 2021 komt daar jaarlijks nog eens zestig mil joen euro bij. Al met al is dat dit nog te wei nig om de geschatte kosten van de Nieuwe Sluis (930 miljoen euro) te kunnen dragen. In Vlaanderen leeft de stille hoop dat de aanbe steding aanzienlijk goedkoper zal uitvallen. De bouw van de Nieu we Sluis moet in 2017 beginnen en moet vier jaar later in gebruik worden genomen. Almanak Een groep Hulster vrienden bracht de avond door op het verwarmd terras in de tuin. Met het geluid van de knis perende kolen op de achtergrond, ge noten ze van het eten van de barbe cue en een lekker drankje. Terwijl ie dereen aan het smikkelen was van een gegrild stuk vlees, vroeg een van de meiden (21) zich af wat ze nou ei genlijk echt op haar bord had liggen. „Zeg, van welk deel van een varken komt een sparerib nou eigenlijk vroeg ze. En ze meende het. Haar tafelgenoten keken haar vol on geloof aan en proestten het uit. It's all in the name... Strandhoreca vindt gehoor De Sluise gemeenteraad stelt de behandeling van de nieuwe strandnota twee maanden uit na felle kritiek van strandpaviljoen houders. Ze hadden nogal wat klachten, over verho ging van de huurprijs, ge brekkige voorzieningen en een gebrek aan communica tie. Het college van B en W kreeg woensdagavond in een raadscommissie de op dracht het huiswerk over te doen en beter te overleg gen met de strandhoreca. Het doel is dat in maart een aangepaste strandnota in de raad terugkomt. Brandweer zoekt vrijwilligers De brandweer in Aarden burg is op zoek naar vrij willigers en houdt daarom de komende tijd twee open oefenavonden. De blusgroep telt nog vijftien vrijwilligers, maar enkelen gaan binnenkort met leef tijdspensioen, vertelt ploeg leider Johan Tellier. Hij zou graag twee a drie extra krachten erbij hebben. De open oefenavonden in de kazerne aan de Noord straat zijn maandag 25 ja nuari en maandag 15 fe bruari vanaf 19.00 uur. De minimumleeftijd is acht tien jaar. Stamppotten met ketchup Met waarschijnlijk iets meer winters weer in aan tocht heeft de Ketchupfa- briek in Graauw een spe ciaal boekje uitgebracht: stamppotten met ketchup. Het boekje dat via de Face- bookpagina van de Ket- chupfabriek verkrijgbaar is, beschrijft zeven stamp potten waarin ketchup goed van pas komt. De pu blicatie past in het concept van de Ketchupfabriek waarmee grafisch ontwer per Patrick Keizer als hob bykok in 2013 begon: klein schalig en toch voor een breed publiek. Het boekje is gratis te downloaden. Enjot) voatórl Het is net als sani tair. Je verdient er op zich niets aan, maar je moet je gasten die dienst wel aanbieden. Arjen Brinkman van camping- en villapark De Paarde kreek in Kortgene wil maar zeg gen dat het voor hem vanzelf sprekend is dat er een oplaadpaal voor elektrische auto's op de par keerplaats voor de receptie staat. Brinkman heeft een heel ver standige keuze gemaakt, vindt Arthur van Disseldorp, regioma nager Zeeland van de brancheor ganisatie van recreatiebedrijven Recron. Het aantal auto's-met- een-stekker nam het afgelopen jaar fors toe. Inmiddels rijden er volgens de Rijksdienst voor On dernemend Nederland een klei- 'Steeds meer mensen zijn op zoek naar duurzame elementen op vakantie' ne 100.000 stekkerauto's rond. Het overgrote deel, bijna 88.000, zijn personenauto's. Tiendui zend daarvan zijn auto's die al leen op elektriciteit kunnen rij den. De kans dat komende zo mer een Mitsubishi Outlander PHEV, een Tesla of een Prius- Plug-in het parkeerterrein voor de receptie van een vakantiepark oprijdt, is aanzienlijk groter dan een jaar geleden. „Of onze gasten meer behoef te hebben aan oplaadpunten? Het antwoord is ondubbelzinnig ja. Steeds meer consumenten zijn op zoek naar duurzame ele menten op vakantie. De moge lijkheid om een elektrische auto op te kunnen laden hoort daar bij", zegt Van Disseldorp. Het begon mondjesmaat, De Kieldrechtsluis gaat op 15 april officieel open. De naam is gekozen na een campagne die was opgezet om iets nieuws te vinden voor de naam Deurganck doksluis. Dat bekte niet lekker, was in het Engels vrijwel niet uit te spreken en zorgde voor ver warring omdat de Antwerpse ha ven ook een Deurganckdok heeft. Met de uitslag houdt de ha ven een traditie in ere. Zo is een sluis op de Linkerscheldeoever vernoemd naar Kallo, een andere deelgemeente van Beveren. „De nieuwe sluis ligt op Waas grond gebied, een geografisch kenmerk waar we rekening mee wilden houden bij de keuze van de nieu we naam", aldus de jury, die be stond uit Marc van Peel (voorzit ter van het Havenbedrijf), voor zitter van Maatschappij Linker scheldeoever Boudewijn Vlegels en Marc van de Vijver, burge meester van Beveren. Het pu bliek stuurde ruim 3.000 naam- suggesties voor de nieuwe sluis in. door Harmen van der Werf CENT. Het Havenbedrijf van Gent moet aanzienlijk meer meebetalen aan de bij Terneuzen te bouwen Nieuwe Sluis. Dat komt, doordat de Europese Unie veel minder aan het project bijdraagt dan waarop was gehoopt. Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURC AARDENBURG GRAAUW Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Elektrisch door Theo Giele Arthur van Disseldorp, Recron door Bob Maes ANTWERPEN (B). Het Antwerps Ha venbedrijf heeft een nieuwe naam voor de Deurganckdoksluis gevonden. Een jury heeft beslo ten de sluis naar het Wase dorp Kieldrecht te noemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79