Terroristen in Jakarta zouden de aanslagen in Parijs hebben willen imiteren. Dat mislukte, het werd een chaos. 6 NIEUWS AANSLAG JAKARTA JAKARTA. Indonesië heeft gisteren op eigen bodem kennis gemaakt met Islamitische Staat. Dat is nieuw voor het grootste moslim land ter wereld. De terreurgroep claimt achter de bloedige aanslag in het zakenhart van Jakarta te zit ten. Twee terroristen bliezen zich zelf gisteren op bij een politiepost in het zakendistrict van de Indone sische hoofdstad Jakarta. Er vielen schoten. Een aanvaller op een mo tor gooide een granaat. Drie ande re terroristen renden een vesti ging van kofïieketen Starbucks binnen, dichtbij het kantoor van de Verenigde Naties (VN). Er volgde een langdurig vuurge vecht tussen veiligheidstroepen en de aanslagplegers. Pas uren la ter maakte de politie bekend dat de situatie onder controle was. Vier militanten zijn opgepakt. Vijf anderen zijn gedood. Twee burgers, een Canadees en een In donesiër overleefden de aanslagen van gisteren niet. Zeker twintig mensen raakten gewond. Soms zeer ernstig zoals de Nederlandse VN-medewerker Johan Kieft (zie kader). De terreurgroep Islamitische Staat claimt achter het geweld te zitten. De daders zouden de aan slagen van afgelopen november in Parijs hebben willen imiteren. Dat is hen niet gelukt, stelt bij zonder hoogleraar Indonesische geschiedenis Henk Schulte Nord- holt. „De vergelijking gaat mank. De aanval verliep chaotisch. En zo als het de Indonesische politie be taamt stonden de agenten vooral Aanvallen Indonesische hoofdstad elkaar te coördineren. Omstanders stonden ondertussen met hun neus bovenop de vuurgevechten." Het eilandenrijk heeft vaker te maken gehad met terreuraansla gen. Schulte Nordholt: „De bewe ging Jama'ah Islamiyah was diep in de samenleving geworteld. Maar die organisatie is na de aan slagen op Bali in 2002 succesvol ontmanteld. Hooguit zijn links en rechts wat kleine extremistische cellen overgebleven." Geen land telt meer moslims dan Indonesië. Het zijn er grof weg 195 miljoen. Een kwart daar van heeft zich volgens Schulte Nordholt aangesloten bij de islami tische organisaties Nahdlatul Ula- ma en Majelis Mujahidin, die wat strikter in de leer is. De Indone siërs hangen een vorm van islam aan die de nadruk legt op toleran tie, ook ten opzichte van andere re ligies. De moslims in het land zijn de afgelopen decennia wat strenger gaan geloven, zegt Schuit Nord holt. Met meer hoofddoeken in het straatbeeld en mannen in tra ditionele jurken. „Tegelijkertijd hebben vrouwen meer vrijheid dan in een aantal andere moslim landen. Zo zijn er vrouwelijke pre dikers en worden populaire islami tische talkshows door vrouwen ge presenteerd." De Indonesische autoriteiten waren al in 2015 geïnformeerd dat een omvangrijke aanslag op han den was. Zij richtten het vizier op de Indonesiër Bahrun Nairn, die momenteel in Syrië verblijft. Hij geldt als het brein achter de aan val gisteren in Jakarta. Ongeveer vijfhonderd Indone siërs vechten in Noord-Irak en Sy rië mee met Islamitische Staat. Dat is minder dan uit bijvoor beeld Groot-Brittannië. Voorlopig krijgt Islamitische Staat geen voet aan de grond in In donesië, verwacht hoogleraar Schulte Nordholt. „Daarvoor zijn er te weinig moslimextremisten in het land. Bovendien gaat de an titerreureenheid nogal rigoureus te werk. Als de autoriteiten ie mand verdenken van moslimter reur wordt diegene niet opgepakt maar doodgeschoten." Een politieman in Jakarta bewaakt de plek waar een aanslag is gepleegd, vlakbij het VN-gebouw en een winkelcentrum. Twee burgers en vijf daders kwamen om. foto Oscar Siagian/Getty Images in Indonesië IS slaat toe door Cerben van 't Hof Jakarta _f 500 km Explosies en schietpartijen Gerichte aanval op Starbucks 7 doden bij aanslag Nationaal monument Amerikaanse ambassade Winkelcentrum Sarinah Hotel Ritz-Carlton 3 km 150116 I RV I BRON: AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6