Niet elke camping overleeft deregels Kledingbank binnenkort dakloos KNRM-station Ouddorp in top 3 aantal inzetten Camping Zonnedorp wordt omgevormd tot een vakantiepark SCHOUWEN-DUIVELAND 7 John en Marieke Braber gebruiken de nieuwe regels voor campings om hun camping Zonnedorp in Renesse eens flink op te kalefateren. Zeventig stacaravans eruit, dertig strand villa's erin. Camping Zonnedorp in Renes se is klaar voor de toekomst. Het is een blubberzooi aan de Rampweg. Is het niet van de re gen, dan is het wel van de graafma chines en betonmolens die af en aan rijden. Het eerste veldje van camping Zonnedorp wordt klaar gemaakt voor de bouw van elf va kantiehuizen. Later volgen er, in twee fases, nog meer zodat er uit eindelijk dertig in totaal staan. Het zijn luxe huizen, ook wel strandvilla's genaamd, met veel hout en glas. Niet op wielen, maar op een fundering. En, voegt cam pingeigenaar John Braber toe, an ders dan veel andere vakantiehui zen verkocht op eigen grond. Ruim tweeënhalve ton moeten ze kosten. „Van de eerste elf hebben we er al zes verkocht. Vijf aan fa milies, één aan een belegger." Braber heeft er wel wat vrije kampeerplaatsen voor moeten op geven. Maar de camping moest, vanwege de nieuwe regels voor brandveiligheid, toch al op de schop. Het aantal stacaravans gaat van tweehonderd naar 130. „Alle maal via natuurlijk verloop. We hebben al 25 plekken leeg." Zonnedorp is een oude cam ping, vijftig jaar geleden opgericht nadat de watersnoodramp de ap pelboomgaard had weggevaagd. De ouders van John Braber had den later ernaast een tuincentrum en samen met zijn vrouw Marieke heeft hij de camping vijftien jaar geleden overgenomen. „De cam ping is van lieverlee gegroeid", ver telt Marieke Braber, „maar dat be tekent ook dat alle stacaravans kriskras door elkaar stonden. We gaan uiteindelijk alle stacaravans eruit halen, vervolgens de cam ping opnieuw inrichten en dan de stacaravans terugzetten." De nieuwe regels, waarbij tus sen caravans voortaan een afstand van ten minste drie meter moet zijn, komt het campingechtpaar ei genlijk wel goed uit. „We kunnen nu eindelijk alles vernieuwen. En dat kunnen we betalen door ver koop van de strandvilla's. Straks zijn we geen camping meer, maar een mooi vakantiepark." J 'Straks zijn we geen camping meer, maar een mooi vakantiepark' Tussen alle caravans op het ei land moet eind 2017, omwille van brandveiligheid, een afstand van drie meter zijn. Dat betekent voor veel campings dat ze de boel om moeten gooien. Wegen omvor men, beplanting eruit, maar ook caravans eruit. „Dat kost een hoop hoofdbre kens, maar ook een hoop mun ten", aldus Troost. „Niet iedereen heeft die financiële middelen. Met name de wat verouderde cam pings, die het toch al niet zo ge makkelijk hebben, redden dat niet. Er gaat ongetwijfeld een sane ring komen van bedrijven. Zij zul len iets anders gaan doen, het be drijf overdoen aan een ander of he lemaal stoppen." 'Niemand is erbij gebaat dat gasten balen van hun accommodatie' Dat zal geleidelijk gaan, voor spelt Troost. Hij ziet bovendien de positieve keerzijde. „Het is altijd goed om je te realiseren wat de gast nou eigenlijk wil. De gast wil kwaliteit. We hebben ongeveer ze ventig campings op Schou wen-Duiveland. Campings die kampen met leegstand, zijn door gaans de campings die niet voor op lopen in kwaliteit. Als we toon aangevend willen zijn op Schou wen-Duiveland en we willen de nieuwe generatie aan het kampe ren krijgen, dan zullen we ons moeten aanpassen. Niemand is er bij gebaat dat gasten balen van hun accommodatie. Ik ben tevre den met de nieuwe regels." Daarbij werden 3630 mensen en 99 dieren gered of geholpen. Spraakmakend op de Grevelingen was de redding van een Duits ge zin. Een redding die landelijk aan dacht kreeg en op Facebook meer dan 61.000 keer werd gedeeld. In 2015 waren daarnaast drie dodelij ke slachtoffers te betreuren. De KNRM-cijfers laten een min of meer stabiel beeld zien sinds 2012. Motorstoring en naviga- tiefouten vormen de meest voor komende oorzaken van proble men waar watersporters mee te kampen krijgen. De app 'KNRM helpt' is een jaar na introductie door 18.000 ge bruikers gedownload. De app moet in de toekomst het aantal in cidenten verminderen door infor matieverstrekking en bewustwor ding. Waterrecreanten kunnen de app ook gebruiken om hun nood kenbaar te maken en kunnen snel ler gevonden worden. In 2015 is de app bijna honderd keer gebruikt. De KNRM heeft landelijk 45 reddingstations. Het pand is verkocht aan ie mand die er bouwmaterialen wil opslaan. Dat had kledingbank- coördinator Marike de Jonge niet zien aankomen. „Je weet dat het te koop staat, dat staat nota bene op het raam, maar toch viel het rauw op mijn dak. Ik weet even niet hoe het verder moet." De kledingbank heeft geen in komsten, dus ook geen geld om huur op te brengen. „We zijn blij met alles, hoe groot of hoe klein ook." Al zou De Jonge heel graag ein delijk eens een vaste stek willen voor de kledingbank. „Het is voor ons de zesde verhuizing in vijf jaar tijd. Het is bij ons thuis be gonnen, daarna zaten we boven een winkel. Toen volgde een gara gebox, die te vochtig bleek, en daarna zaten we nog in panden, die werden gesloopt." Het was De Jonge die de kle dingbank oprichtte en waar het initiatief nu nog steeds op leunt. Inmiddels heeft ze wel hulp van diverse vrijwilligers, die bijvoor beeld ook zorgen dat kinderen die in armoede opgroeien op hun verjaardag toch een taart krijgen. De kledingbank is nodig, zegt De Jonge. „We krijgen steeds meer aanvragen. Vijftig tot zestig klan ten hebben we momenteel. Veel al gezinnen die in financiële nood verkeren. En als je dan ziet hoe blij een kind is met een knuf fel, dan denk je: het bestaat echt hè? Die mensen kunnen we niet in de kou laten staan. De kleding bank kan niet stoppen." Zo ver hoeft het ook niet te ko men, zegt Antoine de Ceuster, di recteur van woningcorporatie Zeeuwland. „Als er een acuut pro bleem ontstaat, zullen wij kijken voor een oplossing. Dan hebben we eerder gedaan en dat zullen we nu weer doen." Dat geeft De Jonge vertrou wen. „Misschien ontstaan er ook wel kansen, bijvoorbeeld om te gaan samenwerken met de voed- selbank. Dat hebben de huidige beheerders nooit gewild, maar de nieuwe misschien wel." VRIJDAG 15 JANUARI 2016 Regels als een door Wendy Wagenmakers M Marieke Braber Zonnedorp door Wendy Wagenmakers RENESSE. Eenderde van de camping houders op Schouwen-Duiveland is aan het verbouwen om aan de nieu we regels te voldoen, eenderde is dat nog van plan en eenderde gaat dat niet meer lukken. Die cam pings stoppen, zegt Ed Troost na mens de Recron. Ed Troost Recron OUDDORP. Station Ouddorp van de KNRM (Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij) staat met 121 acties in 2015 in de landelijke top 3 van het aantal inzetten. In to taal zijn de 1300 vrijwilligers van de KNRM in het afgelopen jaar 2.332 keer uitgevaren. door Wendy Wagenmakers ZIERIKZEE. De kledingbank van Schouwen-Duiveland kan nog maar twee maanden gebruikma ken van de ruimte aan de Indus trieweg in Zierikzee. John en Marieke Braber laten in totaal dertig villa's bouwen op hun camping Zonnedorp. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67