Warmlopen voor 800-jarig bestaan Sparerib Verhulst wil economische vluchtelingen weren Hoe spreek ik de burger toe? Recreatieondernemers doen er 2 ZEELAND k Er worden steeds meer auto's-met- een-stekker verkocht. De vraag naar openbare oplaadpunten neemt toe, ook op de camping en in de vakantieparken. water*.. specialist Water ontharders COMMENTAAR Alle Zeeuwse burgemeesters en de commissaris van de koning hebben het in hun nieuwjaarstoespraak gehad over de opvang van vluchtelingen. Dat lijkt vanzelfspre kend, maar dat is het niet. Het is immers een gevoelig onderwerp en nieuwjaarsrecepties zijn toch vooral bedoeld als netwerkbijeenkomsten waar het gezellig moet blijven. Dat blijkt als alle toespraken op een rijtje worden gezet. Er is in de spee ches veel aandacht besteed aan wat er vorig jaar goed ging in ge meenten en provincie. De inzet van bewoners bij de crisisop vang van asielzoekers werd vaak om die reden genoemd - en ge roemd. De burgemeesters van Tholen, Terneuzen en Middelburg en de commissaris van de koning gin gen een stap verder. Zij spraken hun medeleven uit voor de om standigheden waaronder vluchte lingen moeten leven (Ger van de Velde), toonden begrip voor uit eenlopende meningen over deze Nieuwjaarsreceptie is een van de weinige keren dat de eerste burger zich kan uitspreken kwestie (Jan Lonink) of pleitten voor meer opvang (Harald Bergmann en Han Polman). Dat is pri ma. De nieuwjaarsreceptie is een van de weinige gelegenheden waarop een eerste burger zich écht kan uitspreken. Inwoners zijn meer gediend met iemand die problemen benoemt dan met ie mand die - voor de lieve vrede - met meel in de mond praat. Het is het begin van veel meer moois. Het plan is om het evene ment elk jaar een beetje groter te laten groeien totdat er in het feest jaar 2019 echt een festiviteit van Op het Havenplein in Zierikzee wordt een compleet dorpsplein ingericht zoals het er in 1216 moet hebben uitgezien jewelste staat. Gedacht wordt voor alsnog aan een week bomvol festi viteiten waarbij Zierikzee wordt ondergedompeld in de geschiede nis. Bij de komende editie in april is het de bedoeling op drie mar kante locaties in Zierikzee aan de slag te gaan. Bij de Museumhaven Zeeland, bij het Stadhuismuseum Zierikzee en op het Havenplein wanen bezoekers zich die dag in een dertiende-eeuwse wereld. Op het Havenplein bijvoorbeeld wordt een compleet dorpsplein in gericht zoals het er in 1216 moet hebben uitgezien. Met ambachts lieden, het gewone volk en dieren- hoeders in de kledij van toen. Het precieze jaar dat Zierikzee stadsrechten kreeg is niet bekend, wel dat dat in 1217 of ergens tus sen 1219 en 1222 moet zijn ge weest. Die stadsrechten werden in 1248 herbevestigd. Gewoond werd op de Zierikzeese gronden al veel langer. Initiatiefnemer van het eve nement rondom het 800-jarig be staan van Zierikzee is de stichting Evenementen Zierikzee, die de historie van de stad nadrukkelij ker voor het voetlicht wil breng en. Organisatiebureau Guusje Poot tekent voor de uitvoering. De organisatie is op dit moment op zoek naar mensen van heel Schouwen-Duiveland die op zater dag 16 april willen figureren in his torisch kostuum. Mensen die geïn teresseerd zijn, kunnen mailen - met melding van leeftijd en kle- dingmaat - naar zierik- zee8oo@gmail.com. Almanak Een groep Hulster vrienden bracht de avond door op het verwarmd terras in de tuin. Met het geluid van de knis perende kolen op de achtergrond, ge noten ze van het eten van de barbe cue en een lekker drankje. Terwijl ie dereen aan het smikkelen was van een gegrild stuk vlees, vroeg een van de meiden (21) zich af wat ze nou ei genlijk echt op haar bord had liggen. „Zeg, van welk deel van een varken komt een sparerib nou eigenlijk vroeg ze. En ze meende het. Haar tafelgenoten keken haar vol on geloof aan en proestten het uit. It's all in the name... Burgemeester wil één receptie Burgemeester Gerard Rabe- link heeft directeur Antoi- ne de Ceuster van Zeeuw- land gevraagd mee te doen aan de nieuwjaarsreceptie van gemeente en onderne merskring. Woningbouw vereniging Zeeuwland hield dit jaar voor het eerst een openbare receptie in de Nieuwe Kerk. Die trok 400 mensen, onder wie 135 huurders. De receptie woensdag van gemeente en ondernemers werd door 250 mensen bezocht, velen daarvan waren eer der bij Zeeuwland. Waisisi zoekt nieuwe leden Dameskoor Waisisi is op zoek naar een mezzo-so praan en een alt. Nieuwe leden moeten min stens 16 jaar oud zijn en wekelijks op vrijdagavond kunnen repeteren. Erva ring met zingen en kennis van het notenschrift zijn geen vereisten, maar wel handig. Aspirant-leden hebben een proeftijd van vier zangrepetities. Wie belangstelling heeft kan tot 1 februari via info@waisisi.nl een af spraak maken. Gers Pardoel naar El Toro Gers Pardoel komt op vrij dag 26 februari naar Dans theater El Toro in Goes. Het optreden maakt deel uit van een clubtour ter promotie van zijn nieuwe single Zonder Jou. Gers Pardoel kende zijn doorbraak in 2011 met de hits Ik neem je mee en Baga gedrager. Ook boekte hij eerder succes met de single Broodje Bakpao, waarvoor hij samenwerkte met hit formatie De Opposites. Het optreden begint om 23.00 uur. Tickets in de voorverkoop kosten 10 euro inclusief consumptiemunt. Kaartjes aan de deur kosten 15 euro (inclusief consumptie- munt). Enjot) iMMerl Het is net als sani tair. Je verdient er op zich niets aan, maar je moet je gasten die dienst wel aanbieden. Arjen Brinkman van camping- en villapark De Paarde kreek in Kortgene wil maar zeg gen dat het voor hem vanzelf sprekend is dat er een oplaadpaal voor elektrische auto's op de par keerplaats voor de receptie staat. Brinkman heeft een heel ver standige keuze gemaakt, vindt Arthur van Disseldorp, regioma nager Zeeland van de brancheor ganisatie van recreatiebedrijven Recron. Het aantal auto's-met- een-stekker nam het afgelopen jaar fors toe. Inmiddels rijden er volgens de Rijksdienst voor On dernemend Nederland een klei- 'Steeds meer mensen zijn op zoek naar duurzame elementen op vakantie' ne 100.000 stekkerauto's rond. Het overgrote deel, bijna 88.000, zijn personenauto's. Tiendui zend daarvan zijn auto's die al leen op elektriciteit kunnen rij den. De kans dat komende zo mer een Mitsubishi Outlander PHEV, een Tesla of een Prius- Plug-in het parkeerterrein voor de receptie van een vakantiepark oprijdt, is aanzienlijk groter dan een jaar geleden. „Of onze gasten meer behoef te hebben aan oplaadpunten? Het antwoord is ondubbelzinnig ja. Steeds meer consumenten zijn op zoek naar duurzame ele menten op vakantie. De moge lijkheid om een elektrische auto op te kunnen laden hoort daar bij", zegt Van Disseldorp. Het begon mondjesmaat, GOES. De negentien gemeenten die zijn voorbereid op de registra tie van niet-ingezetenen (RNI), waaronder Goes, moeten wor den ingeschakeld om economi sche vluchtelingen te weren. Dat bepleit de Goese burge meester René Verhulst. Wat hem betreft wordt er een proef gehouden in de Zeelandhallen, waar momenteel tussen de vier en vijfhonderd vluchtelingen ver blijven. Daar zitten ook Pakista ni, Tibetanen en Oost-Europea nen bij die daar niet horen, zei Verhulst al eerder. Maar omdat de Immigratie- en Naturalisatie Dienst volgens hem zes maan den nodig heeft om te bepalen of iemand asiel krijgt, duurt het te lang voordat dat wordt ont dekt. Verhulst wil daarom dat de zogeheten RNI-gemeenten, die daar op zijn toegerust, worden ingezet om dat proces te versnel len. Vluchtelingen zouden via hetzelfde computersysteem moe ten worden geregistreerd als ar beidsmigranten. Economische vluchtelingen kunnen er dan meteen worden uitgepikt, is de overtuiging van Verhulst. „Waar om niet een proef hier, in de Zee landhallen zit de doelgroep te wachten en te wachten. Zo heb je een tackle op de bal." door Esme Soesman ZIERIKZEE. Vooruitlopend op het 800-jarig bestaan van de stad Zie- rikzee in 2019 wordt zaterdag 16 april een historisch evenement in Zierikzee gehouden. Een dag lang waan je je op verschillende plek ken in Zierikzee in het jaar 1216. Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE ZIERIKZEE GOES Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Elektrisch door Theo Giele Arthur van Disseldorp, Recron door Luc Oggel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65