I Stelende economiedocent op internet te kijk gezet Geert Wilders geeft vrouwen 'verzetsspray' tegen asielzoekers NIEUWS 5 Enorme explosie van stervende ster gezien in heelal Marken herdenkt Rechters mild voor Lawrie Horror in Russische lift Contact met advocaat over verdedigen Salah Abdeslam Diep in het heelal hebben we tenschappers een ongekende ex plosie gezien. Het is een su pernova, de ontploffing van een stervende ster. Deze su pernova is '570 miljard keer zo helder als de zon', '20 keer zo fel als de 100 miljard sterren in onze Melkweg' en '200 keer zo sterk als een gewone superno va'. Het is de eerste keer dat er zo'n grote sterrenexplosie is ge zien. Onze zon zou meer dan 90 miljard jaar nodig hebben om zoveel energie uit te stoten, zeggen de wetenschappers. De supernova staat op 3,8 miljard lichtjaar afstand en is dus niet met het blote oog te zien. De onderzoekers weten niet wat voor ster zo'n knal zou kun nen veroorzaken, en hoe dat moet zijn gegaan. Het kan zijn dat de gestorven ster groter is geweest dan tot nu toe voor mo gelijk werd gehouden. Rob Lawrie (49) kan opgelucht adem halen. De rechtbank in Boulogne-sur-Mer sprak hem gisteren vrij van mensensmok kel. De Britse ex-soldaat die full time hulpverlener werd, was be trapt toen hij een Afghaanse peu ter die hij in een kamp bij Calais had leren kennen naar Groot- Brittannië wilde smokkelen. De vader smeekte Lawrie het kind veilig af te leveren bij Afghaanse familieleden. Onder gejuich van activisten en hulpverleners acht ten de rechters Lawrie alleen schuldig aan het in gevaar breng en van een kind. Hij kreeg een voorwaardelijke straf, een boete van 1.000 euro. Een Russische vrouw is giste ren op een gruwelijke wijze aan haar einde gekomen. Ze is in Moskou door de vloer van een lift gezakt en vanaf de ze vende etage in de diepte ge stort. De vrouw was op slag dood. Het ongeval deed zich voor in een liftschacht in de exclusieve Alje-Parusaflat, in het noordwesten van de Russi sche hoofdstad. Een eerste on derzoek naar het ongeval wees uit dat de vloer losraak te toen de lift onverwacht hard stopte op de zevende eta ge van het wooncomplex. Mo gelijk was de lift slecht onder houden. Mensen uit de omgeving van Salah Abdeslam, de meest ge zochte terreurverdachte van België, hebben vorige maand de Belgische topadvocaat Sven Mary benaderd met de vraag of hij eventueel Abdeslam wilde verdedigen. Mary's antwoord zou 'ja' zijn geweest. In België ontstond gisteren beroering, omdat Mary volgens een pers agentschap door Abdeslam zelf zou zijn benaderd. Daar aan werd de conclusie verbonden dat hij op het punt zou staan zichzelf aan te geven. Later bleek dat het om indirecte con tacten ging waarvan onduide lijk is of die op verzoek van Ab deslam plaats hadden. Abdes- lam wordt verdacht van mede plichtigheid aan de terreuraan slagen in Parijs. De leerlingen van het Ashram Col lege in Alphen aan den Rijn smul len van het verhaal. Het is hun le raar die op internet te kijk is ge zet. Een medewerker van Karwei zette de foto op social media. 'Ha- ha, die ken ik nog', reageerde ene Mark op Nicks tweet. 'Wat een pannenkoek die vent dan.' De school reageert via een woordvoerster: „We hebben ken nisgenomen van wat er gebeurd is", zegt Janine Bosma van het Ashram College. „We zijn de fei ten nu aan het vergaren en bekij ken. Pas als duidelijk is wat er is gebeurd, willen we het gesprek aangaan met de docent." De school benadrukt dat de diefstal niets met zijn functione ren op school te maken heeft. „Dit is een privégebeurtenis die buiten school heeft plaatsgevonden." De leraar economie biechtte zijn fout niet zelf op, vertelt Bosma. „We hebben het via sociale media ver nomen. Dat ging sneller dan het 'Dit is een privégebeurtenis die buiten school heeft plaatsgevonden' licht." Of hij wel van plan was te vertellen wat er gebeurde, is niet duidelijk. „Misschien ging het ver haal wel sneller rond dan dat hij het kon vertellen." Bij Intergamma, het moederbe drijf van Karwei en Gamma, werd vooral geschokt gereageerd op het verschijnen van de beveiligings- beelden op social media: „We heb ben een streng protocol wat be treft het omgaan met deze beel den. Het bewuste personeelslid dat deze beelden heeft gemaakt was in een ruimte waar hij niet mocht komen. Waarschijnlijk is hij meegelopen met iemand die wel toegang had tot de ruimte", zegt Michiel van Zon, hoofd bevei liging van Intergamma. „Vervol gens heeft hij de foto gedeeld via WhatsApp, waarna een vriend de foto online heeft gezet." Of de Karwei-medewerker nog lang bij de bouwmarkt werkt, is de vraag. „Het staat op papier dat dit niet mag. Daar heeft hij voor getekend. Ons protocol is willens en wetens overtreden. Dit heeft ernstige gevolgen voor hem. In de twintig jaar dat ik hier werk, heb ik nog niet zoiets meegemaakt." Van Zon baalt er ook van dat de privacy van een klant - al wilde deze vermoedelijk niet betalen voor de circa 170 euro aan spul len - is geschonden. „Een zeer ern stige zaak. Wij hebben de man in kwestie op de hoogte gebracht dat de beveiligingsbeelden online zijn verschenen." e PW-leider zegt met de spuitbusjes te ko men als reactie op de massale aanrandingen van vrouwen in onder meer Keu len. Hij vindt dat hij de vrouwen moet beschermen tegen 'islamiti sche testosteronbommen'. Het liefst had hij gezien dat het ver bod op pepperspray zo snel moge lijk wordt opgeheven. Wilders en enkele partijgeno ten kiezen bewust voor Spijkenis se, omdat de gemeente Nisse- waard zich bereid heeft verklaard daar een asielzoekerscentrum in te richten voor maximaal 250 vluchtelingen. Bovendien be schouwt hij de stad als zijn home town. Daar wonen veel van zijn kiezers. Bij de Tweede Kamerver kiezingen in 2012 stemde meer dan 20 procent van de Spijkenis- sers op Wilders. Burgemeester Mirjam Salet van Nissewaard zegt dat de PW wel kom is, maar dat zij wel van tevo ren wil laten checken dat de spray die wordt uitgedeeld inderdaad le gaal is. Salet wil daarnaast met de politie overleggen over 'een pro bleemloos verloop van de actie' op het marktplein. De extra poli tie moet ervoor zorgen dat 'het voor iedereen plezierig blijft', zegt ze. Bij eerdere bezoeken van de PW-leider aan Spijkenisse kwam het soms tot stevige woordenwis selingen met enkele allochtone in woners. De politie laat weten niet in ac tie te komen zo lang er niets straf baars gebeurt. Het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) wil niet reageren op de antivluch- telingenspray. „Wij vangen men sen op, maar worden niet geacht een Nederlandse volksvertegen woordiger de maat te nemen." VRIJDAG 15 JANUARI 2016 WASHINGTON MARKEN. Het eiland Marken werd in de nacht van 14 januari 1916 getroffen door een watersnoodramp, waarbij zestien mensen het le ven lieten. Om die ramp te herdenken werd gisteren in aanwezig heid van Minister Melanie Schultz van Haegen van Verkeer en Wa terstaat een monument onthuld, foto Olaf Kraak/ANP BOULOGNE-SUR-MER BRUSSEL MOSKOU Salah Abdeslam foto AP Beeld van de op winkeldiefstal betrapte docent zoals dat op internet circuleert. door Martijn Rip en Joost de Kleuver ALPHEN AAN DEN RIJN. 'Whahaah, een docent bij mij op school is op gepakt omdat hij voor 170 euro aan spullen ging stelen in de Kar wei', twitterde ene Nick gisteren. Hij reageerde op de beelden waar op te zien is hoe medewerkers van een bouwmarkt een docent econo mie afvoeren nadat ze hem hadden betrapt op winkeldiefstal. Janine Bosma Ashram College door Theo Teitsma Geert Wilders gaat volgende week zaterdag 'verzetsspray' uitdelen aan vrouwen in Spijkenisse. Het gaat volgens hem om een legaal al ternatief voor de verboden pepper- spray, waarmee ze zich kunnen ver dedigen tegen opdringerige asiel zoekers. D De 'verzetsspray' van Wilders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5