4 I I Ze zijn er nog: échte speciaalzaken van ondernemers die niet uitgepraat raken over hun bedrijf. Zoals Maarten en Sonja Koster van Groothandel M.W.J. Koster Showroom Home Huiseigenaar: 75 euro extra kwijt Zoninstralingwas gunstig in 2015 Instructies voor dummies Webshop wordt echte winkel Decoratie in Axel. e?tekst paula koster Al die schroefjes, moertjes, harken en hekken: ik laat ze graag over aan Maarten. De showroom is mijn paradijs Winstmarge Zonnepanelen Archive Store wie WAT WAAR WEBSITE De firma Koster, aan de Buitenweg in Axel, heeft wel iets weg van warenhuis Harrods in Londen. Je kunt het zo gek niet bedenken of ze hebben het. Hebben ze het niet? Dan weten ze er wel aan te komen. Maarten bestiert voornamelijk de groothan del: een Winkel van Sinkel XXL vol standaard- en minder standaardar tikelen voor huis, tuin, keuken en (boeren)bedrijf. Sonja zwaait de scepter in de showroom, een woon- wonderland vol kleine meubelen en accessoires. Graanpakhuis Groothandel en Showroom zijn met elkaar verbonden door een lange corridor. Halverwege de gang is de oorspronkelijke houten toegangs poort nog te zien, in een oude muur met smeedijzeren ankers. Koster Axel bestaat zo'n tachtig jaar. Maarten: „In een oud graan pakhuis begon mijn vader zijn be drijf in zaaigraanontsmetting en gewasbescherming. Met zijn pro ducten ging hij de boer op en van lieverlee groeide zijn handel uit met allerlei andere artikelen: zaai zaad, land- en tuinbouwgereed- schap, ijzerwaren, palen, touw, emmers, klompen, laarzen. Daar kwam weer van alles bij dat moe der de vrouw gebruikte: petroleum stellen, wasborden, teilen en zeep, bezems en borstels, schorten, weck- ketels en -potten, bakbenodigdhe- den, breiwol en borduurgaren. Zodra ik kon lopen scharrelde ik in de winkel rond." Maarten volgde zijn vader als van zelf op in de zaak. Het assortiment van de Groothandel dijt nog altijd uit; Maarten koopt in waar de klan ten om vragen. Ook producten uit de oude doos zoals Sunlightzeep, stijfsel, kachelpoets en witte olie ('dé remedie tegen alle soorten pijn') staan in de schappen. Evenals artikelen voor de thuisbrouwer en wijnhobbyist. Maarten heeft zo zijn adresjes voor niet-alledaagse be stellingen. „Juist die nicheproduc ten maken onze zaak speciaal. Verder heb ik mijn werk als specia list in gewasbescherming. Lekker naar buiten, de boeren in de streek adviseren, meeleven met de ont wikkeling en opbrengst van de ge wassen, daar geniet ik van." Rond 2010 zag Showroom Home Decoratie het levenslicht. Sonja: „Al die schroefjes, moertjes, har ken, hekken - ik laat ze graag over aan Maarten. De showroom is mijn paradijs. Zelfs in mijn dromen lig ik nog te decoreren. Doordat ik hier zo lekker uit mijn dak kan gaan, voel ik minder behoefte om thuis steeds het interieur om te gooien. Dat is wel zo rustig." Niet dat Maar ten geen interesse heeft voor Sonja's werk, integendeel. Samen speuren ze tot in Italië aan toe naar woonaccessoires in een landelijke, brocante-achtige stijl. Hoe ze de zinnen verzetten op zon dag, hun enige vrije dag? „Dan doen we samen iets leuks," zegt Sonja. Ze is nog niet halverwege haar zin of Maarten schiet al in de lach. „Je bedoelt dat we dan op in ternet kijken waar die dag brocan- temarkten zijn." Wasmand vrijdag 15 januari 2016 Sonja en Maarten Koster speuren overal naar woonaccessoires, foto ronald oen dekker 'IN MUN DROMEN DECOREER IK NOG' Maarten en Sonja Koster Koster Axel Groot handel Showroom Home Decoratie Buitenweg 22, Axel koster axel. nl 44 De winst van banken en andere geld- verstrekkers op hypotheken neemt weer toe, ondanks de ogenschijnlijk lage hypo theekrente. Volgens Vereniging Eigen Huis (VEH) is een huiseigenaar met een nieuwe hypotheek van 200.000 euro on geveer 75 euro bruto per maand meer kwijt vanwege deze extra 'winstopslag'. Tussen juni en november vorig jaar steeg de gemiddelde extra winstmarge van 0,25 naar 0,46 procentpunt. Vooral bij leningen met populaire rentevaste perio den van tien jaar en langer steeg de marge flink. -^•miljoen dollar zou het New Yorkse appartement uit de film 'Breakfast at Tiffany's' nu kosten, be rekende huizensite Trulia. BRON: ELLE DECORATION Zonnepanelen wekten in 2015 meer energie op dan in een gemiddeld jaar. Dat blijkt uit berekeningen van Milieu Cen traal. Er waren 1785 zonuren, 55 minder dan in 2014. Maar de zoninstraling, de kracht van direct en diffuus zonlicht, was juist gunstig. Volgens het KNMI was de gemiddelde instraling in 2015 hoger dan het gemiddelde. Behalve zoninstraling en zonuren speelt ook de temperatuur een rol. Veel mensen denken dat warmte goed is, maar een lage temperatuur in de zomer zorgt juist voor een hogere op brengst. Het draaien van een was wordt een eitje met een mand die tips en tricks geeft. Deze wasmand van House Doctor is voorzien van in structies. De mand, met de toepas selijke naam Instructions, is 50 centimeter hoog en gemaakt van gebroken wit katoen. Aan de binnenkant - zit een speci ale bescherm laag. De wasmand is te koop vanaf 12,95 euro. Verzamelaars van bijzondere meubels en accessoires kenden Archive Store al van de populaire webshop. Volgende maand openen de deuren van een 'echte' winkel aan de Eerste Looiersdwarsstraat II in de Amsterdamse Jordaan. De zaak belooft een 'eclectische mix' aan meubels, accessoires, verlichting, textiel en vintage vondsten te verkopen. De eigenaars laten zich ook inspireren door kinderspullen, 'want wie heeft je ooit verteld volwassen te moeten wor den? Misschien voel je je straks weer even kind.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56