2 IINNEN ar BUT 0 TIPS NIEUWTJES Vuur in huls Ooit was het stoken van een vuurtje noodzaak. Nu staat het synoniem voor luxe en behaaglijkheid. Over de magie van vuur in huis. Kamerboom tegen leegte Ik organiseer stookavonden. Vooral mannen hebben dan verhitte discussies over hoe je het beste vuurtje stookt Dak vol kruiden of' wuivend gras Robuuste pan gemaakt van oude treinrails 9 TEKST SUZANNE DIJKSTRA FOTO'S KOEN VERHEIJDEN e mens is de enige soort op aarde die I vuur kan stoken. Eerst I W was er een vuurP'ek. Pas later bouwden we daar muren en een dak omheen. We voelen ons aangetrokken tot vuur, we vinden het fascinerend." Bart Leenders kan niet alleen uren praten over vuur, hij trekt jaarlijks een paar keer de natuur in om fik kie te stoken. „Hoe slechter het weer is in Canada, Schotland of Scandinavië, hoe beter," zegt de haardenproducent uit Oirschot. „Als ik met een vonkenstaaltje een vuurtje kan maken in de stromende regen, krijg ik een enorme smile op mijn gezicht. Het is mijn manier van leven. Met die kennis ontwerp ik mijn haarden." Ons verlangen naar vuur in huis groeit. Producenten zien de ver koop van haarden en houtkachels stijgen. Open haarden maken in rap tempo plaats voor modernere en efficiëntere inzethaarden die meer warmte afgeven en minder hout verbruiken. Naast de aloude allesbranders en houtkachels, win nen de tegel-, speksteen- en leem- kachels aan populariteit. Digitaal geweld Volgens Bart Leenders is vuur in huis meer dan een luxe. „We willen een tegenhanger voor al dat digi tale geweld. Ik organiseer stook- avonden voor mijn klanten en daar merk ik dat iedereen erdoor beze ten raakt. Vooral mannen hebben Slooklips verhitte discussies over hoe je het mooiste vuurtje maakt. Geweldig." Mensen hebben altijd al een fasci natie voor vuur gehad, weet de Bra bander. „Je steekt een stukje natuur aan. Bij vuur komen veel as pecten kijken. Je bespaart er geld mee, je zit met z'n allen om het vuur en het geeft sfeer. Dat kun je van een centrale verwarming niet zeggen. Maar het filosofische aspect vind ik het mooiste. Vuur heeft zo veel betekend voor de mensheid." Ook Esther de Raat is gegrepen door de charme van vuur in huis. „Als ik bij mensen op visite ga die centrale verwarming hebben, dan kleed ik me daar speciaal op. Ik vind het vaak toch niet zo behaag lijk." De Raat is met haar echtge noot Roland Voppel eigenaar van De Vuurmeesters in Diepenheim en maakt en verkoopt zogenoemde 'accumulerende' stenen kachels die vrijdag 15 januari 2016 Wil je een groen dak? De biologische start-upkwekerij Earth Kweek levert modules ofwel bakjes met planten, kruiden, grassen en bloemen voor het dak. Zo zit de sedummodule (15,50 euro) vol kleine en wintergroene vet- planten, is de bloemenmodule (19,50 euro) een combinatie van sedum, krui den, grassen en bloemen en zorgt de grasmodule (19,50 euro) voor wuivend gras. Je hoeft er eventueel alleen wat grind of schelpen langs te leggen. Wat is die woonkamer toch leeg zonder kerst boom. En buiten is het ook zo kaal. Een kamerboom vangt dit gebrek aan groen op. Er zijn vier soorten: de makkelijk te verzorgen Beaucarnea, de Polyscias die graag in de schaduw staat, de kleurrijke Dra caena en de Pachira, die meerdere stammen heeft. Kachel ALS GEZINSLID Stook alleen droog hout. Vochtig hout brandt niet goed en geeft extra rook en fijnstof él Gebruik nooit geverfd of geïmpregneerd hout, papier of karton Stook niet bij windstil of mistig weer él Wordt het te warm met de houtkachel aan? Stook dan met minder hout maar doe de lucht- toevoerklep niet dicht, anders verbrandt het hout niet volledig Ventileer het huis tijdens het stoken, dan wordt de rook via de schoorsteen afgevoerd él Een goed gestookt vuurtje heeft gele, gelijkmatige vlammen Laat de schoorsteen jaarlijks vegen Kies een houtkachel met een hoog rendement 44 De gietijzeren pannen van het nieuwe merk Combekk Homeware zijn gemaakt van gerecy cled materiaal. Zo heeft de Combekk Rails Edi tion oude Nederlandse trainrails als hoofdbestanddeel. Ook bijzonder is dat in de wand van de pan een thermometer zit. Zo kun je zien wanneer het vlees erin moet, of op welke temperatuur een stoofpotje het beste kan sudderen. Een pan koopje vanaf 119 euro. Bart Leenders ontwerpt haarden en stookt ook graag buiten een fikkie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54