3000 Valse start werkt jarenlang door Niet eens extreem luxe, wél uit jaren '30 Huiseigenaren kunnen ruim 1000 euro besparen op courtage door toename van het aantal makelaars. 4 NIEUWS HUIZENPRIJZEN AMSTERDAM. Makelaars hebben weinig te klagen. Zij zagen het aantal verkochte woningen vorig jaar explosief stijgen en daarmee liep ook hun omzet op. De aan trekkende woningmarkt maakt het vak weer een stuk leuker, zo merken ze ook bij de makelaars vereniging NVM. Het afgelopen jaar meldden zich daar honderd nieuwe make laars aan. Ook de schoolbanken voor makelaardijopleidingen lo pen weer vol. Er zouden zelfs re cruiters worden ingezet om nieuw personeel te werven, aldus de NVM-voorzitter Ger Hukker. Betere tijden dus voor de make laars, en die nieuwe aanwas is ook goed nieuws voor de consument. Want: wie zijn huis aan de man wil brengen, heeft de makelaar nu voor het uitkiezen. En dat biedt perspectief om te onderhandelen over de courtage, zo constateert Vereniging Eigen Huis. Die cour tage is een percentage van de ver koopprijs en het bedrag kan dus flink oplopen. Overigens is er volgens de be langenvereniging geen enorme prijzenslag aan de gang. „De con currentie neemt toe, maar we zien niet dat er wordt geadver teerd met tarieven van 1,2 of 1,3 procent", reageert Hans André de la Porte, woordvoerder van Eigen Huis. „De makelaarscourtage schommelt tussen de 1,5 en 2 pro cent." Bij doorrekening blijkt dat een verschil van 0,5 procent al een aardige besparing kan opleveren; op een huis van 225.000 euro bete kent dit ruim 1000 euro. Volgens Eigen Huis zijn consumenten de afgelopen jaren niet alleen scher per gaan kijken naar courtage, maar ook naar dienstverlening en service van de makelaars. „Bovendien zegt de prijs ook niet alles. We raden consumenten aan om bij de keuze voor een be paalde makelaar niet blind te va ren op degene die de hoogste ver koopopbrengst noemt. Dat is geen prijsgarantie maar prijsindicatie", zo benadrukt André de La Porte. Dat consumenten niet elk ta rief slikken dat de makelaar voor schotelt, kan internetmakelaar Ma- kelaarsland beamen. Dit online- initiatief claimt het afgelopen jaar een 'explosieve groei' te hebben doorgemaakt. „Klanten zien de woningmarkt aantrekken en den ken: waarom zou ik de verkoop nog door een traditionele make laar laten regelen. Er is immers veel vraag en een goede woning verkoopt zichzelf', zegt directeur Jeroen Stoop. Bovendien: zonder makelaar ben je een stuk goedko per uit. Stoop: „Dat kan gemid deld tot wel 3000 euro schelen." Het gaat nu weliswaar 'fantas tisch' op de koopmarkt, toch houdt de makelaarsvereniging NVM er wel rekening mee dat de stijging weer wat afvlakt. „De da lende tendens bij het aanbod van koopwoningen houdt aan", voor spelt de NVM. Volgens de cijfers werden halverwege het vierde kwartaal in 2015 ruim 128.000 hui zen via NVM-makelaars aangebo den op een totaal van 168.000. In vergelijking met een jaar geleden is er bijna 14 procent minder aan bod van woningen. Toch kan het met de toenemen de aanwas en nieuwere online-ini- tiatieven op de lange termijn wel eens dringen worden op de make- laarsmarkt, met alle gevolgen van dien voor de tarieven, vreest de NVM-voorzitter: „Ik weet ook niet waar zij dan allemaal hun bo terham moeten gaan verdienen. Maar goed, er is ook de huur markt, de taxaties, en advisering." Voorlopig heeft de koopwo ningmarkt de wind flink in de zei len. Dit vooral dankzij de lage hy potheekrente en het toegenomen consumentenvertrouwen. Het aan tal huizen dat vorig jaar werd ver kocht steeg met 21,7 procent en er werd gemiddeld 5 procent meer betaald voor huizen. Toelichting makelaar Jan Willem Hemeltjen: „Dit huis is mijns in ziens voor een te hoge prijs in de markt gezet en daardoor kreeg het een valse start. Het is bovendien een enigs zins gedateerde wo ning, die op enkele pun ten gemoderniseerd moet worden." Inmiddels hebben de verkopers de vraagprijs ruim een ton laten zak ken en kent het huis een veel beter prijsni- veau. Toch is het on danks enkele bezichti gingen nog steeds niet verkocht, zegt Hemel tjen wiens kantoor het huis enkele maanden te rug in de portefeuille kreeg. „Probleem is dat je zo'n verbouwing tegenwoor dig niet meer mee kunt financieren. Mensen ko pen liever een woning van 260.000 euro die strak en klaar is, dan een woning van 235.000 euro die nog opgeknapt moet worden." Complicatie is ook dat het huis in Zutphen Makelaar Yoesef Hanas- bei: „Meteen nadat deze wo ning zaterdag op Funda was gezet, liep het storm: het huis is een schoolvoorbeeld van wat populair is in Utrecht: minimaal drie slaapkamers, een tuin tje, gelegen in een popu laire wijk net buiten het centrum. Het is niet eens een extreem luxe, maar wél een jaren '30 woning. Bovendien is er weinig goed aanbod." Wat meehelpt is de scherpe prijsstelling. „Dit huis trekt verschil lende groepen kopers: van een alleenstaande met een goede baan, tot stellen met of zonder kinderen. Mijn advies was om hoger te gaan zitten, maar de verko per wilde dat niet. Het zijn voorzichtige men sen die hun huis graag snel willen verkopen." Door de enorme toe loop besloot Hanasbei woensdag één grote in staat, waar de woning markt veel moeilijker is dan in het Westen. Volgens Hemeltjen is de gebrekkige werkgele genheid de onderliggen de oorzaak. „Zutphen is lastig bereikbaar, het kost een half uur om de snelweg te bereiken. Be drijven komen zich daarom niet snel hier vestigen. Tegelijk wor den kopers steeds prak tischer: die willen niet te ver van hun werk zit ten." loopochtend te houden. „That's it." Tot maandag kunnen potentiële ko pers een bod doen, de hoogste wint. „Ik reken op zeker tien biedin gen." Daarmee lijkt de winnaar richting 350.000 euro te moeten gaan. Hanasbei weigert te speculeren. „Maar het is duidelijk dat hier verrassende bedragen uit kunnen rollen." ONVERKOOPBAAR ENORM IN TREK Makelaars zat, dus ding af op het tarief door Natasja de Groot Onderhandelen over het tarief kan al snel 1000 euro courtage schelen. Huiseigenaren die helemaal zelfde verkoop van hun huis regelen kunnen tot 3000 euro besparen. Zeeland 1: Meer woningen verkocht in Zeeland HUIS Weerdslag 96, Zut phen WAT? Twee-onder- een-kapwoning uit 1977, vier slaapkamers, aan mo dernisering toe VRAAGPRIJS 240.000 kk OP DE MARKT sinds 2008 WOONOPP 144 m2 BELANGSTELLING minimaal, vraagprijs al een ton gezakt foto Patrick van Gemert foto Robin Utrecht HUIS Bakhuizen van den Brinkstraat 16, Utrecht WAT? Goed onderhou den jaren '30 hoekhuis met drie slaapkamers VRAAGPRIJS 325.000 kk OP DE MARKT zaterdag 9 januari 2016 WOONOPP 102 m2 BELANGSTELLING al vijftig reacties, vier concrete biedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4