Miltenburg is tevreden met debuut van Fee A-sportieve Middelburger wil Kustmarathon lopen 16 ZEELAND In een slobbertrui en joggingbroek zette Geelhoed de eerste stappen op weg naar de zwaarste marathon van Nederland. OP WEG NAAR... DE KUSTMARATHON Hij is a-sportief, heeft naar eigen zeggen wat over gewicht en nog nooit één meter hardgelopen. Toch schreef Henk Geelhoed zich op januari in voor de Kustmara thon. „Er heeft nog niemand ge zegd dat ik gek ben. Maar laat ik het zo zeggen, mensen verwach ten het niet van me", zegt de 44-jarige Middelburger met ge voel voor understatement. In een slobbertrui en joggingbroek zette hij vorige week de eerste stappen op weg naar de zwaarste mara thon van Nederland. Geelhoed begint het gesprek in zijn woonkamer in Middelburg met een bekentenis die je eigen lijk niet verwacht van een mara thonloper in spe. „Ik heb nooit aan sport gedaan en ben ook geen sportfanaat." Daarmee is de toon meteen gezet. Hier zit geen door snee atleet die de ruim 42 kilome ter van Burgh-Haamstede naar Zoutelande wel eventjes over brugt. Geelhoed beseft dat het een zware beproeving zal worden, maar heeft vertrouwen in een goe de afloop. „Het is niet zo dat ik he le dagen op m'n kont zit, ik pro beer regelmatig te wandelen en te fietsen. Maar een marathon hardlo pen, is wel wat anders. Vrienden vinden het wel stoer dat ik dit wil gaan doen." Geelhoed behoort tot de catego rie mensen die ooit een marathon gelopen wil hebben. Een groep die nog steeds groeit in Neder land. Waar het voor velen bij een droom of doel blijft, heeft Geel- 'Bij de finish van de Kustmarathon vorig jaar dacht ik: waarom zou ik het niet een keer proberen?' hoed zich 'gewoon' ingeschreven. „Ook als stok achter de deur. Het streven is om op tijd binnen te ko men, in zes uur dus. Alles daaron der is mooi meegenomen, maar voor mij telt alleen uitlopen." Begin januari ging Geelhoed naar buiten voor zijn eerste trai ningsrondje. Op zijn nieuwe, fluo rescerende hardloopschoenen. „Dan begin je dus met één mi nuut hardlopen en twee minuten wandelen", vertelt de 44-jarige Geelhoed, die werkt bij Uticom (project-engineering) in Yerseke. „Zo moet ik het dus gaan opbou wen." Naar 42 kilometer op 1 okto ber. „Het heeft geen zin om in eens bijvoorbeeld tien kilometer te gaan lopen. Ik zou dat trouwens nu ook niet kunnen, haha. Ik voel al dat 't me best goed doet. Als dit gesprek niet te lang duurt, wil ik straks ook nog even een stukje lo pen." Het tekent Geelhoeds gedreven heid. Meer bewegen begint al steeds meer in zijn systeem te zit ten. En dat terwijl hij op 1 januari, vlak na zijn inschrijving voor de Kustmarathon, op Facebook nog maar eens ten overvloede meldde dat hij eigenlijk een bloedhekel heeft aan hardlopen. Maar van waar dan toch die drang? „Bij de fi nish van de Kustmarathon vorig jaar dacht ik: waarom zou ik het niet een keer proberen? Met goede begeleiding moet het kunnen luk ken. Een vriend, Eduard Vroomen, heeft aangeboden om me te helpen. Hij wil me met raad en daad bijstaan door een schema voor me te maken en af en toe met me mee te lopen. Hij is sport masseur en EHBO'er, dus weet ook hoe je met pijntjes om moet gaan. Er zijn ook geen dingen waar ik tegenop zie. Ik loop nu nog in een slobbertrui, maar dat zal over een paar weken anders zijn. Ik ben ook nog wat te zwaar, weeg 82 kilo, maar ik hoop rich ting de Kustmarathon naar de 77 of 75 te gaan." TIPS VOOR BEGINNERS Naast het hardlopen, zal Geel hoed ook zijn eet- en drinkpa- troon moeten aanpassen. Dat zal niet altijd meevallen, want vrien den omschrijven de Middelburger als Bourgondiër. „Ik hou van lek ker eten en drinken en dat blijf ik ook gewoon doen. Maar ik zal wel minder moeten snoepen. Ik moet die zooi gewoon niet meer in huis halen, dan is de verleiding ook niet zo groot." Volgende maand in deel 2 vertelt Geelhoed over zijn vorderingen. per week te bewe gen. Sonja Lurings stuurde de vos- merrie Flair in Li naar de score van 66,00 procent en sleepte daar mee een startbewijs voor de finale van zondag in de wacht. Het nog resterende ticket voor de eind strijd was een prooi voor Samant- ha Miltenburg en de lichtvoetig en met veel front door de piste zwevende merrie Fee naar de tweede plaats (65,00 procent). De combinatie uit Ritthem mocht hiermee op een uitstekend de buut terugkijken. „Ik rijd Fee voor Cees Wisse bij ons uit het dorp. Dit was haar eerste wedstrijd. Bij het losrijden was ze nog wat ge spannen. Ze wilde zelfs even niet 'Doe je dat niet, dan verandert ze op slag in een echte dwarsligger* in de ring. Maar eenmaal binnen viel de spanning weg en ging ze ervoor", legt Miltenburg uit. „Het is ook een heel fijn paard om te rijden. Ze kan enorm bewe gen en heeft drie uitstekende ba sisgangen. Ze geeft je het gevoel dat het allemaal vanzelf gaat. Maar het is ook een echte merrie. Je moet haar wel in haar waarde la ten. Doe je dat niet, dan verandert ze op slag in een echte dwarslig ger en doet ze niks meer voor je." Jessica Nijpjes en Wilma Salm plaatsten zich in L2 voor de finale. Jessica Nijpjes (Sint Laurens) stuurde de veel power en uitstra ling tonende hengst Giorgio N met de megascore van 73,00 pro cent naar een afgetekende zege. Met Wilma Salm (Goes) in het za del liep de mooi bergopwaarts, at tent dravende en stoer verruimen de merrie Gucci met een score van exact zeventig procent naar de tweede plaats. Henk door Maurice Steketee Geelhoed begint op nul Begin januari ging Henk Geelhoed naar buiten voor zijn eerste trainingsrondje. Op zijn nieuwe, fluorescerende hardloopschoenen. „Dan begin je dus met één minuut hardlopen en twee minuten wandelen." foto Lex de Meester Henk Geelhoed Wil je zonder enige hardloopervaring gaan trainen voor een marathon, begin dan op tijd. Je lichaam heeft maan den nodig om te wennen aan het af leggen van lange af standen. Begin met kleine af standen en probeer minimaal drie keer Het grootste gevaar zijn blessures. Het lichaam is immers niet gewend om de klappen van het hardlopen op te van gen. Vooral enkels en (achilles)pezen krijgen het flink te verduren. Koop daar om schoeisel bij een erkende sportzaak. Zoek hardloopmaat jes. Zeker bij de lan ge duurlopen van meer dan 20 kilome ter is het prettig om samen met iemand te lopen. Doe voor je begint een sportkeuring. Een lichaamscheck is voor je eigen veilig heid. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND. Met ho ge scores zorgden de ruiters van de klasse L gisteren voor een fraaie start van de Masters of Dressage in Nieuw- en Sint Joosland. Sonja Lu- rings uit Breda schreef in het Hip pisch Sportcentrum De Kroo de eerste overwinning van de zevende editie op haar naam. Jessica Nijpjes zorgde in de dressuurvierdaagse voor het eerste Zeeuws succes. Samantha Miltenburg amazone Henk Geelhoed wil op 1 oktober de Kustmarathon lopen. Zonder enige hardloop ervaring begon hij op 1 januari aan de voorbereiding. De PZC volgt hem de komende maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48