Kimpe was schrijver Napoleons hel van 1812 Wegwezen jij, je loopt ons voor de voeten Jeugdroman Sleutelhart ZEELAND GEBOEKT 13 Mischa van Broekhoven schrijft een spannend jeugdboek over Nicolaas en zijn demente opa. DIT IS MIJN HOF Hoe kun je zien dat een jongen een meisje aar dig vindt? In dit geval: dat Nico laas van tien wel heel erg gecharmeerd is van zijn klasgenootje Sophie? Dan laat je het meisje met haar wijsvinger te gen haar rechter oorlel tikken als ze nadenkt. Een lief detail, dat je als auteur inbrengt als je een per sonage sympathiek wil maken. Mischa van Broekhoven weet hoe ze in haar jeugdroman Sleutel hart - geschikt voor 7+ - gevoe lens moet overbrengen. De schrijfster werd in 1972 in Hulst geboren en groeide op in Terneu- zen. Ze studeerde Spaans in Nij megen, waarna ze een tijd als ver taalster in Luxemburg werkte. Momenteel woont ze in Leiden. Mischa volgde een cursus 'kin derverhalen schrijven' van de ge lauwerde schrijfster Bibi Dumon Tak. Mischa bewondert Bibi, zegt ze, „vanwege haar prachtige zin nen en haar gave om met haar taal van schijnbaar alledaagse din gen iets heel bijzonders te ma ken." In Mischa's debuutroman ma ken we kennis met de verlegen en introverte Nicolaas. Hij is enig kind en is net als zijn opa een ver woed verzamelaar van sleutels - grote, kleine, glimmende en dof fe. Zijn opa heeft er 365 in een kast: 36 stapels van tien, één sta pel van vijf. Nicolaas ontdekt dat zijn vader een jongere broer had, Robin, over wie niet wordt gesproken. Samen met zijn vriendinnetje So phie gaat hij op onderzoek uit. Ze komen te weten dat Robin dertig jaar geleden tegelijk met zijn moe der - de oma van Nicolaas - is om gekomen. Oma wilde de jongen in haar auto wegbrengen en reed te hard. Geleidelijk aan wordt dui delijk dat er geloofsfanatisme in het spel is. Een enge koster wilde Robin in een streng klooster la ten opnemen. Het lijkt erop dat oma op weg was om haar zoon Sleutelhart Mischa van Broekhoven Tekeningen Irma Jansen Uitgeverij Tattwa www.tattwa.nl Paperback 135 pagina's 14,95 euro weg te brengen. Wat laf, denken Nicolaas en Sophie. Maar klopt die versie van het verhaal wel? Nicolaas heeft een innige band met zijn opa, die zeer tegen zijn zin in een tehuis wordt opgeno men. Hij schrijft hem brieven, die in het boek zijn opgenomen. Opa was een echte kunstenaar, hij schilderde en maakte illustra ties voor de krant. Maar nu is hij regelmatig de weg kwijt. Hij zegt: „Het is die rotziekte. Het is alsof er opeens een donkergrijs gordijn voor mijn geheugen schuift. En dat gebeurt de laatste tijd steeds vaker." Mischa van Broekhoven: „Ik hoop dat kinderen na het lezen beseffen, dat het prima is om in trovert te zijn, maar dat het soms kan opluchten om van je te laten horen. En dat kinderen met een demente opa of oma herkenning vinden in Nicolaas." et winternummer van het tijdschrift Zee land van het Zeeuw- sch Genootschap opent met het artikel 'De jonge Kimpe, letterkundige te Lier'. Au teur Lo van Driel vertelt dat hij aan een biografische studie be zig is over Reimond Kimpe (1885-1970). Kimpe werd pas vol uit schilder in 1920, toen hij van uit het Vlaamse Lier naar Middel burg verhuisde. In het artikel ko men de jaren vóór Middelburg ruim aan bod: „Hoe hij de litera tuur ontdekte en ging schrijven en publiceren, hoe hij niet door zette, de politiek hem in beslag nam en hij, uitgeweken naar Ne derland, kunstschilder bleek te zijn." Hoofdredacteur Gerard Heere bout van het tijdschrift schrijft over rechtszaken tegen dieren. Bijvoorbeeld: in 1571 had een os de vrouw van Hugo Jans in But- tinge dodelijk verwond. De stier krijgt de doodstraf, zijn kop wordt bij de galg op een staak ge zet 'ten anderen tot exempele'. Bart Funnekotter, auteur van De hel van 1812, geeft maandag 18 janua ri een lezing in het His torisch Museum de Bevelanden in Goes (aanvang 20.00 uur, toe gang 10 euro). Bart Funnekotter is historicus en redacteur van NRC Handelsblad. In zijn onlangs verschenen boek beschrijft hij Napoleons Russische veldtocht van 1812: vol gens Funnekotter de grootste ramp uit de Nederlandse militai re geschiedenis. Een invasie die begon met wapperende vaandels en een half miljoen mannen in prachtige uniformen, eindigde zes maanden later in een neder laag van ongekende omvang. In het leger van de Franse keizer vochten ook vijftienduizend Ne derlanders. Het overgrote deel van dit contingent overleefde het avontuur niet. In De hel van 1812 vertelt Funnekotter het ver haal van de dramatische tocht van deze mannen, twee eeuwen nadat ze naamloos de geschiede nis in verdwenen. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Vijfentwintig jaar lang woonde ik naast een boer, een echte, met aardappelen en bieten, met een heleboel melkkoeien. Ve le avonden sloop ik alleen vanwe ge hun onweerstaanbare geur en natuurlijk om de bedrijfspoezen te aaien de stal binnen. Buurmans vader had dezelfde Zeeuws klei ge ploegd, net als diens vader, net als enzovoorts. Maar op een dag werd besloten dat hij diende te wijken. Op zijn weilanden en akkers moesten huizen, bedrijven, rond wegen komen, alsof die er al niet meer dan genoeg zijn. Het is het verhaal van menige boer, wegwezen jij, je loopt ons voor de voeten. Het is ook het ver haal van de Hedwigepolder, ooit het stilste hoekje Zeeland, maar na alle verwikkelingen een be rucht en beladen begrip. Chris de Stoop schrijft over de Zeeuws-Vlaamse polder en de aan grenzende Vlaamse polders in Dit Chris de Stoop is mijn hof. Hij mag er met een be zittelijk voornaamwoord over spre ken: hij is een boerenzoon uit de streek. Juist door die betrokken heid mag je geen neutraliteit ver wachten, op iedere bladzijde is hij een als rechter vermomde aankla ger. Wat hem betreft, gaat het om een conflict tussen boeren en groe nen, althans een ontaard slag daar van, natuurbeschermers die zwe ren bij 'compensatiematrix' en 'ecologische infrastructuur' en die prachtige natuur zonder smart opofferen aan even dubieuze als lucratieve natuurontwikkeling. Dat is enigszins een karikatuur, zoals uitspraken als 'Zo mooi is de natuur nu ook weer niet' een beet je karikaturaal zijn. De schrijver sympathiseert met de eigenaar van de Hedwigepolder, Gery De Cloedt, die niet wil zwichten voor de kluut. Verdrietig genoeg besef fen de elkaar bestrijdende partijen niet dat ze bondgenoten horen te zijn in een veel groter gevecht. De landbouw en de avifauna zijn alle bei slachtoffers van naamloze machtigen die willen dat hele maal niets bij het oude blijft, alles voor hun belang wijkt. Maar De Stoop, boer van den bloede, schreef een ronduit indrukwek kend boek, met als grote drijfveer spijt, want zijn mooie hof, zijn luisterrijke omgeving, hij raakte het allemaal kwijt. Zeeland geboekt VRIJDAG 15 JANUARI 2016 Mischa van Broekhoven debuteert met Sleutelhart. foto Nahuel Beccan Gordij n voor het geheugen door Jan van Damme H door Mario Molegraaf Dit is mijn hof (2015) CHRIS DE STOOP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45