Zorgassistenten in de kleuterklas Gemini levert al snel groene stroom ree basisscholen ZEELAND 11 Ttoitter Leerbaan als zorgassistent op school geeft mensen met arbeidsbeperking uitzicht. 'Het is een droom', zegt Sienna. In Zeeland werken 26 zorgassistenten op basis scholen, onder meer bij de Alpha Scholengroep op de Bevelanden, maar ook op Walcherse basis scholen. Alle zorgassistenten zijn in dienst van de Stich ting Gezel. Deze stichting biedt jonge vrouwen die van het praktijkonderwijs en het voortgezet speciaal onderwijs komen de mogelijkheid om gedurende twee jaar op een basisschool te wer ken, en tegelijkertijd een mbo-opleiding te vol gen. De jongeren worden begeleid door een job- coach. Door hun werk als zorgassistent doen de jonge ren werkervaring op. Ze kunnen na de periode van twee jaar doorstromen naar een mbo 3-op- leiding, of een andere baan zoeken. Zo hebben ze een goede basis om in hun eigen inkomen te voorzien en niet afhankelijk te worden van een uitkering. De leerkrachten in de kleuterklassen hebben - als het goed is - ook voordeel bij de komst van de zorgassistenten. Zij komen vaak handen tekort. Doordat de assistent een deel van de taken overneemt, kunnen juffen en meesters meer tijd besteden aan het geven van onderwijs. Of het project in de praktijk ook daadwerkelijk zorgt voor een lagere werkdruk van leerkrachten, wordt gedurende tweeënhalf jaar onderzocht. Zorgassistenten zijn geen vrijwilligers. Zij ver dienen het wettelijk minimumloon. Uw reactie Kirsten Verdel @locuta Was het niet de PW die klaagde dat mos lims vrouwen geen hand willen geven? Nu weigert Wilders om Arib een hand te geven. Nee helder. Online Top-5 Video G facebook.com/depzc @pzcredactie Gemini wordt een van de groot ste windparken ter wereld en het grootste van Nederland. Het ligt onzichtbaar vanaf land in de Noordzee, zo'n 85 kilometer ten noorden van de Groningse kust. Delta neemt de groene stroom af van windpark Gemini, dat 785.000 huishoudens van elektriciteit kan voorzien Het levert groene stroom voor 785.000 huishoudens ofwel 1,5 miljoen mensen. Het park is vol gend jaar volledig operationeel. Gemini vermindert dan de C02-uitstoot met 1,25 miljoen ton per jaar. Vier bedrijven hebben hun krachten gebundeld om Gemini mogelijk te maken: Northland Po wer (belang van 60 procent), Sie mens (20 procent), bagger- en off- shorebedrijf Van Oord (10 pro cent) en het Alkmaarse nutsbe drijf HVC (10 procent). Het wind park kost 2,8 miljard euro. Delta sloot in 2014 een contract met Northland Power. Het Zeeuw se energiebedrijf neemt de totale productie af, waarbij meteen 15 procent wordt doorverkocht aan HVC. Delta verkleurt zo van grijs naar groen. Het wordt landelijk de grootste leverancier van wind energie. Bovendien heeft Delta met ingang van 2016 de kolencen trale in Borssele gesloten. Delta maakt ook deel uit van een Zeeuws consortium dat meedingt naar de bouw van windpark Bors sele, dat 22 kilometer voor de kust van Vlissingen moet verrijzen. Het Gemini-windpark ligt dan wel boven Groningen, het project heeft Zeeland geen windeieren ge legd. Veel bedrijven in Vlissin- gen-Oost hebben orders gekregen voor het offshore-windproject. Da- men Shiprepair Vlissingen lever de de kabellegger Nexus af aan Van Oord. De offshore-takken van de logistieke dienstverleners Ver- brugge Terminals en Kloosterboer hebben veel werk voor de bouw van Gemini binnengesleept. Ook enkele staalbedrijven profiteerden van het windpark. Zo voorzag bij voorbeeld VDS Staalbouw de windmolens van een coating. een zorgassistente in haar klas kreeg. „Het ligt er heel erg aan wie het is. Een zorgassistent moet wel meerwaarde hebben. Maar vanaf dag één ging het goed met Sienna. Ze stelt zich beschei den en rustig op naar ouders en leerlingen. We hebben haar een lijst met taken gegeven, en daar van zal ze nooit iets vergeten. Ze start 's morgens bijvoorbeeld computers op en ze zet de stoe len klaar. De kleuterklassen zijn best vol. Met de komst van Sien na is er een extra paar ogen in de klas. Als een kind het in de broek heeft gedaan, dan was ik voor heen soms tien minuten uit de klas weg. Nu kan ik zulke dingen aan Sienna vragen. En is er een ta fel vies, dan pakt ze spontaan een doekje. Ze helpt de kinderen ook bij opdrachtjes, maar alles onder mijn supervisie." „Ik kreeg vroeger vaak te ho ren dat ik iets niet kon", vertelt Sienna. „Ik vind het fijn dat ik hier een kans gekregen heb. Ik ben geen stagiaire, ik ben geen vrijwilliger, ik wérk hier echt. Ik word behandeld als één van de personeelsleden. Het is lekker om ergens bij te horen. Ik vind dat iedereen een kans moet krij gen, ook al ben je ergens mis schien niet zo goed in." om er maar bij, ge baart Sienna Hou tekamer (18) naar Binck. Ze slaat een arm om hem heen. De kleuter gaat aan de tafel zitten, waar zijn klasgenoten puzzeltjes maken. Terwijl kleuterleidster Margreet Buursema een jongetje troost dat een kraal in zijn neus heeft, geeft Sienna andere kinderen aan dacht. 'Juf Sienna, hoe moet dit?', vraagt Judah. Geduldig leest ze de instructies van de puzzel voor, die het jongetje zelf nog niet kan lezen. Even later helpt Sienna bij het opruimen en zet ze stoeltjes netjes in de kring. En bij het naar buiten gaan strikt ze veters en doet ze ritsen van jas sen dicht. Na twee uur, als de kleuters naar huis zijn, veegt ze het lokaal aan en zet ze de stoel tjes weer op hun plek. „Een droom", zo noemt de We- meldingse assistent haar nieuwe baan op basisschool 't Honk in Kapelle. „Ik wilde altijd graag met kinderen werken. Ik vind het gewoon echt leuk. Ze nemen grapjes letterlijk. Soms komt een kind naar me toe en zegt: 'juf, je bent lief." Sienna is slechthorend. Daar door heeft ze een taalachterstand en spreekt ze moeilijk. Ze zat tot vorig schooljaar op het Auris Col lege in Goes, een school voor spe ciaal onderwijs. Dit schooljaar be gon ze aan de opleiding paarden- houderij op het Edudelta Colle ge. „Maar ik vroeg me wel af of ik dat wel echt wilde." Toen ze hoor de van de mogelijkheid om zorg assistent te worden via de Stich ting Gezel, wist ze niet hoe snel ze moest solliciteren. Deze stich ting helpt jonge vrouwen uit het speciaal onderwijs of het praktijk onderwijs aan een leerwerktra ject van twee jaar. Ze werken vier dagen per week op een basis school. Tegelijkertijd volgen ze een mbo-opleiding. Het doel van het project van Stichting Gezel is om de zorgassistenten uiteinde lijk aan een reguliere baan te hel pen, zodat ze niet meer afhanke lijk zijn van een uitkering. Als de kinderen tegen haar pra ten in de drukke klas, dan houdt Sienna haar oor dicht bij hun ge zichtjes. „Soms best lastig als het lawaaiig is, maar de kinderen vin den het niet erg als ik vraag of ze iets willen herhalen", legt ze uit. „'Juf, je praat een beetje anders', 'Ik ben geen stagiaire, ik ben geen vrijwilliger, ik wérk hier echt' zeggen de kinderen soms. Ik vind het moeilijk om uit te leg gen hoe dat komt. Ik vertel dat ik een apparaatje in mijn oor heb, om beter te horen. Ik hoop dat ze begrijpen dat ik daardoor minder goed kan praten." Kleuter juf Margreet Buursema was niet meteen enthousiast toen ze hoorde dat ze VRIJDAG 15 JANUARI 2016 Khadija Arib (PvdA) is woensdaga vond gekozen als nieuwe voorzit ter van de Tweede Kamer. De strijd ging tussen de Kamerleden Khadija Arib (PvdA), Martin Bos nia (PW), Ton Elias (WD) en Ma deleine van Toorenburg (CDA). Er moest maar liefst vier keer ge stemd worden tot de definitieve winnaar bekend werd. 1. We betalen tol, maar waarom? (video) 2. Duwboot gezonken na aanva ring met tanker bij Volkeraksluizen Willemstad 3. Vijf restaurants in Zeeland din gen mee naar award PZC 4. Een prachtige moordenaar 5. A-sportieve Geelhoed traint voor de Kustmarathon Waarom wordt er eigenlijk tol ge heven? Die vraag werd gisteren be antwoord. JanDoedel reageert: "Laat ze tol heffen in alle tunnels, dan is iedere Nederlander gelijk." Klaas Jan vraagt zich af of JanDoe del nieuwe files wil creëren. Zee-egel reageert: "Ja, weer terug naar de Middeleeuwen." Hans Pollemans heeft de volgende visie: "De tunnelaankoop moest commercieel misbruik voorkomen. Tol werd oneigenlijk gebruikt voor nieuwe projecten: Sluiskiltunnel. Er is nog T-tag gesjoemel. Dat getuigt van grote minachting van de bevol king." David Vinnitski, leerling van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren, moet voor dinsdag 26 januari met zijn moeder Violetta Vinnitskaya het land verlaten. Hij woont nu zeven jaar in Nederland. Zijn klasgenoten vinden dat hij moet blijven en hebben actie on dernomen: ze zijn een petitie ge start. Bekijk de video via: pzc.nl/video Kijk op www.pzc.nl of D ©pzcredactie door Frank Balkenende MIDDELBURG. Energiebedrijf Delta kan al voor maart de eerste stroom van Windpark Gemini afnemen en verkopen. Algemeen directeur Matthias Haag van Gemini meldt op sociale media dat een deel van de 150 windmolens al in het eerste kwartaal gaat draaien. door Cornelleke Blok Sienna Houtekamer, zorgassistent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43