Van der Steur maakt excuses aan Maat Varen over de Donau Oppositie in de Tweede Kamer is nog niet tevreden NIEUWS 3 Justitieminister probeert met antwoorden op 42 Kamervragen de woede te bezweren. DEN HAAG. Een persoonlijk onder houd met anatoom George Maat in een Utrechts sterrenhotel, een Kamerbrief met uitleg over de af faire rond Maats lezing in april vo rig jaar en antwoorden op maar liefst 42 Kamervragen. Minister van Veiligheid en Justitie Ard van der Steur moest gisteren alles uit de kast trekken om de Tweede Ka mer tevreden te stellen. Van der Steur diende zich aller eerst te verantwoorden voor zijn reactie na de lezing die George Maat in april vorig jaar gaf aan de Universiteit van Maastricht over de identificatie van MHi7-slachtof- fers. Daarbij lekte informatie over tenminste één slachtoffer uit naar de media. „Buitengewoon onge past en onsmakelijk", reageerde minister Van der Steur direct op Maats lezing. Waarop de professor uit het MHi7-team gezet werd. Daarmee liep Van der Steur vooruit op een politieonderzoek naar de affaire. Dat onderzoek pleitte professor Maat grotendeels vrij: het geven van lezingen was gebruikelijk en er bestonden geen afspraken over. Het advies luidde dan ook om Maat te rehabiliteren. Van der Steur hield het ontlas tende politieonderzoek echter ver borgen voor de Tweede Kamer. Die kreeg pas na maanden inzage in een grotendeels weggelakt rap port, dat via de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB) door media was opgevraagd. Pas toen profes sor Maat in december inzage kreeg in het onderzoek kwam de waarheid aan het licht. De Kamer reageerde woedend. In antwoorden op maar liefst 42 Kamervragen probeerde Van der Steur gisteren die woede te be zweren. Hij bood Maat zijn excu ses aan en gaf ook zijn ongelijk aan de Kamer toe: die had de onge kuiste versie van het onderzoek eerder ter inzage moeten krijgen. Tegelijkertijd belooft de minis ter transparanter om te gaan met WOB-verzoeken. De Kamer ver wijt hem onterecht passages zwart te lakken, omdat dat hem goed uit zou komen. In het gecen sureerde rapport-Maat stonden zinnen die de professor vrijplei ten, terwijl Van der Steur wordt verweten 'zonder goed inzicht in de feiten' te hebben gehandeld. In de kleine tien maanden dat Van der Steur minister is, ging hij nu al voor de derde keer door het stof. In oktober raakte de minister in opspraak nadat hij de Tweede Kamer verkeerd had geïnformeerd over een foto van Volkert van der Graaf. En in december kreeg hij een motie van afkeuring aan zijn broek vanwege zijn rol in de af wikkeling van de Teeven-deal. Nog geen maand later diende de kwestie rond Maat zich aan. De excuses aan de professor mo gen dan voor een deel de lucht hebben geklaard, de Tweede Ka mer toont zich nog lang niet tevre den. „Zwaarwegend blijven de vra gen over de dubieuze manier waarop de minister zowel Kamer als pers heeft geïnformeerd", al dus D66'er Sjoerd Sjoerdsma. Ook CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt is verre van tevreden. „De minister ontkent nu dat hij opdracht heeft gegeven om de sa menwerking met professor Maat te beëindigen, terwijl dat wel in het politierapport staat. Welke van de twee lezingen is nu waar?" Hij verbaast zich erover dat Van der Steur pas op 2 december het gehele politierapport naar de affai re Maat heeft gelezen. Komende week roept de Kamer Van der Steur op het matje om te debatteren over de zaak. In de brasserie van vijfsterrenhotel Karei V in Utrecht schud den justitieminister Van der Steur en pro fessor Maat elkaar de hand. Professor Maat is vergezeld door zijn adviseur, voormalig advocaat Jan Lenglet. „Ik vertrouw de mi nister niet meer", legt Maat diens aan wezigheid uit. Van der Steur is in het bij zijn van Ivar Nieuw- land, projectdirecteur van MH17. Het ge sprek is langdurig, maar verloopt ont spannen, hoewel de toon soms verandert. Bijvoorbeeld als Maat zegt hoezeer het hem heeft gestoken dat ge zegd werd dat hij is ontslagen. Van der Steur buigt naar hem toe en bezweert: „Maar dat bént u niet." Het onderhoud loopt uit tot meer dan twee uur. Profes sor Maat poseert naast Van der Steur als die de verklaring hardop voorleest. Hij heeft zich „te veel door emoties" laten leiden in zijn com mentaar op de ge wraakte lezing, er kent de minister. „Daarvoor heb ik mijn excuses aange boden, die door de heer Maat zijn aan vaard." De wereld is Kras Riviercruises Ga naar Kras.nl/donaü of bel 0900^9697^ VRIJDAG 15 JANUARI 2016 Minister diep door het stof door Susanne Geuze en Koen Voskuil Minister Van der Steur en klinisch patholoog Maat. foto Robin Utrecht Boek nü met extra korting 10 dagen v.a. *<41ft». - Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exdusief^èseryerinqskosten en Calamiteitenfonds Zorgeloos genieten! Boek nü uw compleet verzorgde riviercruise bij Kras met extra korting: incl. busreis, 2 hotelovernachtingen én alle maaltijden aan boord. Varen over de Donau Van Passau naar o.a. Engelhartszell, Bratislava, Boedapest, Eztergom, Wenen, Krems en Melk. HÉjfeMjH Per geliefd MS My Story***+ Vele data met gegarandeerd vertrek! Vertrek: april t/m oktober Zie: Kras.nl/91049 Donau Deluxe Van Passau naar o.a. Melk, Wenen, KISI!l[f!H!l Boedapest, Bratislava en Dürnstein. ijjjf Per iuxe MS Prinzessin Sisi**** Ook hutten met Frans balkon aanwezig! Vertrek: juni t/m augustus Zie: Kras.nl/91161 Donau compleet Van Passau naar o.a. Wenen, Boedapest, Ka- locsa, Belgrado, Rousse, Tulcea en Dürnstein. jftÉEMl Per MS Vista Fidelio"**, o.b.v. All Inclusive I Cruise door 7 landen, naar de Donaudelta Vertrek: 23 juni en 28 juli Zie: Kras.nl/91104

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3