TO©S Sanering fosforfabriek blijkt een hersenkraker Delta geeft bedrijven grip op energieprijs Strop mosselkwekers door roofslak op Wad Wankel standpunt 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Elektrisch rijden heeft te veel nadelen. Uw Mening paul kusters vrijdag Eigenlijk had ik vorige week hier een stukje willen schrijven over de gebeurtenissen in Keulen tijdens oudejaarsnacht. Maar toen ik mijn gedachten probeerde te ordenen, vond ik het resultaat te warrig voor een deugdelijke column. Dat overkomt mij niet vaak; bij de meeste maatschappelijke discus sies heb ik snel een standpunt pa raat. Een week later is de situatie er al lerminst makkelijker op gewor- Mijn eerste reactie wanneer ik hoor over verkrachtingen, is een keiharde veroordeling. den. Had ik vorige week nog kun nen betogen dat een beschuldi gende vinger naar de vluchtelin gen overijld en ondoordacht is, nu bestaat er steeds meer bewijs dat de daders inderdaad voorna melijk niet-westerse mannen zijn. En waar er vorige week nog gezegd werd dat het logistiek een nogal ambitieuze operatie is om in korte tijd zó veel vrouwen las tig te vallen, blijken nu toch de meeste aangiftes op waarheid te berusten. Maar waarom kan ik in deze dis cussie nou niet tot een standpunt komen? Waarschijnlijk omdat twee van mijn meest instinctieve reacties hier op elkaar botsen. Mijn eerste reactie wanneer ik nieuws over asielzoekers hoor, is om de kant van de vluchteling te kiezen. Dit zijn mensen die ge vlucht zijn voor oorlog en ze ver dienen ons mededogen. Mijn eer ste reactie wanneer ik hoor over aanrandingen en verkrachtingen, is een keiharde veroordeling. Als je bedenkt dat landelijk slechts 1 op de 6 slachtoffers aangifte doet en slechts 10 procent van de aan giftes leidt tot vervolging, is het van groot belang om de vrouwen die zich uitspreken, bij te staan. En daar zit het probleem: wan neer ik me uitspreek voor de vluchtelingen, keer ik de vrou wen de rug toe. Wanneer ik me uitspreek voor de vrouwen, keer ik de vluchtelingen de rug toe. Als je me dus vraagt over Keulen, dan zul je een lafhartig 'ja, heel erg' krijgen. Ook deze week durf ik er niet meer over te zeggen. toosenhenk.nl D WIL&ERS DEELT VERZETSSPRAY UIT AAN VROUWEN Waterpeil verlaagd Waterschap Scheldestro- men heeft gistermiddag be sloten waterpeilen in Zee land te verlagen. Reden is de vele neerslag die de afge lopen dagen is gevallen. Ook voor komende dagen wordt volop regen ver wacht. Door het waterpeil te verla gen creëert het waterschap meer capaciteit om het re genwater op te vangen. De situatie wordt vandaag op nieuw bekeken en beoor deeld. Goud voor natuurfilm De film Holland, natuur in de Delta, heeft na zestien weken 100.000 bezoekers getrokken en een gouden status gehaald. In de film speelt het Verdronken Land van Saeftinghe een rol. In Zeeuws-Vlaanderen is niet echt gefilmd, maar honderden foto's zijn ver sneld afgespeeld om te la ten zien hoe snel de geu len vol- en leegstromen. Bij nader inzien In de krant van woensdag werden de open dagen van mbo-school Scalda foutief vermeld. De open dagen vinden vandaag en morgen plaats. Dader rijdt door na aanrijding Bij een aanrijding in de Bessestraat in Goes is gis terochtend een 17-jarig meisje uit Bergen op Zoom gewond geraakt. De dader reed in een kleine zilverkleurige/ grijze auto en ging ervan door in de richting van 's-Gravenpol der. Het slachtoffer werd hard geraakt. De auto heeft schade aan de linkervoorzij de ter hoogte van de be stuurszijde. Agenten heb ben inmiddels van meerde re getuigen een verklaring opgenomen. Arrestatie na huiselijk geweld Een 28-jarige man is gister ochtend aangehouden na dat hij in zijn ouderlijke woning aan de Kamperfoe liestraat in Goes de boel kort en klein had geslagen. Ook zijn moeder kreeg klappen. Rond 09.00 uur kreeg de politie een mel ding dat een man met een stuk tafelpoot tegen de mu ren aan het slaan was. Kort daarop bleek dat hij een straat verderop woont en dat daar een conflict gaan de was. De verdachte was inmiddels terug in de wo ning toen de politie eraan kwam. Toen hij de agenten zag, kwam hij direct naar buiten. Hij moest mee naar het bureau voor verhoor. Ondanks een nieuwe hape ring - na de eerdere vondst van asbest in het ovenhuis - denkt ei genaar Van Citters Beheer BV (CVB) deel één van de sanering toch voor de opleverdatum van 9 mei te kunnen afronden. Gedeputeerde Staten melden in een brief aan Provinciale Sta ten dat proeven met kleine hoe veelheden fosforslik nog geen sta biele verwerkingsmethode heb ben opgeleverd. De provincie staat tot 9 mei borg voor de sane ring. In vaten, tanks, leidingen en fabrieksinstallaties zit 3400 ton fosforslik. De verwerking van het fosforslik in de fabrieks installaties is complex omdat het licht-radioactieve componenten bevat. Toezichthouder Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralings bescherming geef voorlopig geen toestemming om licht-radioac- tief slik te verwerken. Aannemer Decontamination Services (DS) heeft op het ter rein een grote installatie ge bouwd die het fosforslik filtert, perst en verwerkt. DS en VCB zijn hard bezig om de verwer kingsmethode te verfijnen, zodat de werknemers veilig kunnen werken en milieurisico's worden uitgebannen. Volgens VCB-pro- jectleider Carl de Cock is een vei lig transport van het fosforslik één van de hoofdbrekers. „Er is geen panklare methode voor het schoonmaken van een fosforfa- Van Citters Beheer verwacht binnenkort een grootschalige proef met de verwerking van fosforslik uit te voeren briek. Je ontwikkelt iets, pro beert het uit en dan blijkt of het werkt." Toch verwacht De Cock dat binnenkort een grootschalige proef met tonnen fosforslik kan worden uitgevoerd. Als die slaagt, kan de sanering op stoom komen. Inmiddels dreigen de be heerskosten (10 miljoen in kas) met 1,4 miljoen overschreden te worden. VCB en de aannemer zoeken naar besparingen, zodat er straks geen financieel gat is. MIDDELBURG. Voorheen konden energieslurpende bedrijven maar een paar keer per dag stroom inkopen op de groothan delsmarkt. Door een nieuwe sa menwerking van Delta en de Saxo Bank kan dat voortaan op el ke seconde van de dag. Zo kun nen ze tegen een scherpere prijs energie inkopen. Gisteren lanceerden Delta en Saxo Markets, een divisie van de gelijknamige bank, in Amster dam hun nieuwe dienst. Klanten die inkopen op de groothandels markt krijgen met deze dienst toegang tot het handelsplatform. Ze kunnen zo zelf de in- en ook verkoop van energie bepalen. Delta en de Saxo Bank zijn lande lijk de eersten die bedrijven toe laten tot de energiehandelsvloer. Delta verwacht zo meer (grote) klanten binnen te halen. In de toekomst krijgen mogelijk ook particulieren toegang. Het zijn volgens Addy Risseeuw van de producentenorganisatie (PO) mosselcultuur nog geen grote aantallen, maar om verdere verspreiding te voorkomen zijn de mosselkwekers gestopt met het vervoeren van mosselen van uit de Oosterschelde naar de Waddenzee. Het stoppen van de zuid-noordtransporten is een fi nanciële strop voor de sector. „Veel kwekers brengen mosselen van Zeeland naar het Wad om dat ze daar sneller groeien dan in de Oosterschelde en van goede kwaliteit worden", zegt Addy Risseeuw van de PO Mosselcul tuur. Die tijdwinst (die soms wel kan oplopen tot een jaar) gaat nu verloren. De mosselen die eenmaal in de Oosterschelde liggen moeten daar blijven en mogen niet meer voor een laat ste groeispurt naar de voedselrij ke Waddenzee worden gebracht. Het vervoer van mosselen en mosselzaad vanuit de Wadden zee naar Zeeland komt niet in ge vaar. De oesterboorder komt in de Kwekers brengen mosselen van Zeeland naar het Wad omdat ze daar sneller groeien dan in de Oosterschelde Oosterschelde veel voor en richt flink schade aan op oesterperce len. De slak boort een gaatje in jonge oesterschelpen en eet het vlees. Hoewel de slak vooral op oesterpercelen zit, kan ook een mossel ten prooi vallen aan de exoot. Risseeuw verwacht dat de vervoersstop van Zeeland naar de Waddenzee jaren kan duren. Maan Leo Actievoeren voor een tolvrije Westerscheldetunnel is kansloos. 934 reacties MIDDELBURG VLISSINGEN GOES GOES door Frank Balkenende NIEUWDORP. De verwerkingsme thode voor het voor mens en mi lieu gevaarlijke fosforslik van de voormalige fabriek Thermphos voldoet nog niet aan de wettelij ke eisen. door Frank Balkenende door Melita Lanting YERSEKE. De oesterboorder is op gedoken in de Waddenzee. De Ja panse roofslak zit inmiddels op verschillende plekken aan de rand van mosselpercelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2