Jambers bezoekt oude paradijsvogels opnieuw 28 CULTUUR SHOW De fameuze Vlaming Paul Jambers keert terug op de Nederlandse televisie. Met een vervolg op zijn oude succes. Met een lage, bijna fluiste rende stem op z'n Vlaams: 'Overdag is hij een keurige gemeen teambtenaar, maar 's avonds...' Op school en feestjes was je pas populair als je een rake Paul Jambers-imitatie in huis had. In 2006 konden zelfs navigatiesystemen met diens karakteristieke stemgeluid worden uitge rust. „En ik zie nog steeds imitaties voorbij komen. Van die met smartphones opgeno men filmpjes. Ik spreek blijkbaar erg tot de verbeelding. Wat ik daarvan vind? Eer der vreemd dan vervelend", aldus Jambers zelf. „Ik wist niet dat ik van die karikatura le trekjes had. Ik vond mezelf juist zo nor maal." De nu 70-jarige Vlaamse journalist en programmamaker keert na bijna 18 jaar te rug op de Nederlandse televisie. RTL 7 zendt vanaf maandag een serie uit, enkele jaren geleden opgenomen, waarin de Ant werpenaar terugkeert naar de Vlaamse pa radijsvogels die hij tussen 1992 en 1998 portretteerde. Een fotomodel dat na het oplopen van ernstige brandwonden haar carrière in duigen zag vallen, blijkt twintig jaar later gelukkig getrouwd met een miljonair uit Cannes. En de zoon van een inmiddels ge storven zonderling vervult alsnog zijn va ders droomwens: met een bootje op we reldreis. Maar volgens Jambers had zijn laatste bezoek, aan de excentrieke Ar- mand, mogelijk de grootste impact. Wanneer hij met die uitzonderlijke stem over de ontmoeting vertelt, komt even een stukje tv-geschiedenis tot leven. „Een dandy met een enorme verzame ling bijzondere kleding. Maar 's avonds be zocht hij nooit een gala. Armand was een zaam. Ik trof hem in een bejaardenhuis waar alleen nog zijn vossenmantel hing. En aan de muur één foto, van ons samen. Onze ontmoeting van twintig jaar gele den bleek zijn enige moment of fame." Paul Jambers, die inmiddels in België al enige tijd in de schaduw staat van zijn 24 jaar jongere echtgenote en succesvolle kok kin Pascale Naessens, was niet de eerste die ooit een camera zette op markante fi guren. „Die zag je al in de begindagen van het fenomeen televisie. Al waren het al tijd curieuze mensen die bijvoorbeeld een fiets als dwarsfluit gebruikten. Maar in mijn programma's was er oprechte be langstelling voor de persoon zelf. Daar mee was ik denk ik wel de eerste. Al werd ik vaak tegengewerkt", voegt Jam bers daar direct aan toe. Dit kwam ook aan bod in Alloo bij Jambers, een docu- reeks (recent op de Belgische zender VTM) over de carrière van de bekende Vlaming, die 44 jaar televisie maken op de teller heeft staan. „Men vond het geen 'echte' journalistiek. Nu hoor ik alleen maar complimenten. Dat wat je tegenwoordig overal op televisie ziet, deed ik dertig jaar ge leden al. Bon, zo'n documentaire reeks over mij zie ik dus wel als erkenning." Hoe kijkt hij naar de huidige aanpak van 'zijn' genre? Naar Man Bijt Hond bijvoorbeeld, dat onlangs in Nederland na zes tien jaar stopte, maar in Vlaande ren nog altijd op de buis is? „Ik zie ook daar dat grappige kanten van personen worden uit vergroot, soms ten koste van de ge portretteerde. Het is een tikkeltje badinerend. Bij andere programma's zie ik weer dat de interviewer te veel op de voorgrond staat. Als een vedette bijna. Dat stoort me. Mijn programma's gingen over taboes, maar ze waren altijd vooral in formatief." Zijn reportages leidden overigens tot meer discussie in Nederland dan in Bel gië, aldus de maker. „Mijn werk staat dich ter bij de Vlamingen en hoe ze zijn. Bij jul lie was het ook populair, maar meer als exotisch fenomeen. Mag ik nog zeggen dat ik dol ben op Nederland? Dat zul je weinig andere Vlamingen horen zeggen." De serie Jambers: 20 Jaar Later is al enke le jaren oud. Het is onwaarschijnlijk dat hij nog een serie maakt. „Ik ben erg druk in de rol van manager voor mijn vrouw. Dat de spotlights nu op haar gericht staan, vind ik eigenlijk wel zo aangenaam. Ge loof het of niet, ik ben meer een man van achter dan voor de camera. Altijd ge weest." 'Mijn werk staat dichter bij de Vlamingen en hoe ze zijn. Bij jullie was het meer een exotisch fenomeen' foto Pieter-Jan Vanstockstraeten 'Ik spreek blijkbaar tot de verbeelding' door Cudo Tienhooven Jambers: 20 Jaar Later. Te zien: vanaf maandag 18 januari op RTL 7, 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28