'De fouten van toen zal ik nu niet meer maken' Filmschurk met heerlijke gevoel voor zelfspot 1946-2016 I CULTUUR SHOW 27 Hermitage eert Catharina II Zanger Barry Manilow kampt opnieuw met hartproblemen De Hermitage Amsterdam staat vanaf 18 juni in het teken van Catharina de Grote, de langst rege rende keizerin van Europa. Als tsarina voerde Catharina II, die leefde van 1729 tot 1796, hervor mingen door in Rusland. In 2017 ga ik heel veel toffe dingen doen Zodra Brace de lege studio van The Voice of Holland in loopt, gaat hij in ge dachten terug naar dat moment, afgelopen oktober. Vier coaches draaien met hun stoel, het publiek juicht en de social me dia ontploffen. Brace is de r&b-zanger die in 2004 samen met Lange Frans lief devol zingt over zijn Moppie. In 2005 breekt hij landelijk door met kompaan Ali B, met de hit Leipe Mocro Flavour. Hij heeft ook een tijdje in de bak gezeten. In 2010 krijgt hij zestien maanden cel straf, waarvan vier maanden voor waardelijk, vanwege een gewapen de ontvoering. Een gevalletje ver keerde plek, verkeerde tijd, met verkeerde mensen, zegt hij er later over. Brace komt in 2011 vervroegd vrij en gaat werken bij het platen label van vriend Ali B. „Ali vertroe telde me, als een klein broertje. Die loyaliteit is mooi aan hem, maar ik werd er niet beter van. Een jongen van 28 moet zijn eigen boontjes kunnen doppen." Twee jaar later trekt hij rigou reus de stekker uit zijn muziekcar- rière als zijn nieuwe vriendin Isa bella zwanger is van zijn tweede kind. Om zijn gezin te kunnen on derhouden zoekt hij een 'gewone' baan. Hij komt terecht in een gro te fabriek waar hij sleutelt aan gro te tanks en vaten voor chemische producten. „Keihard werken, vie ze handen, maar ik kwam wél met geld thuis. Dat gaf me een heel krachtig gevoel." Dan begint het toch weer te kriebelen. The Voice ziet hij als de kans om aan een groot publiek te laten zien wie hij is geworden. Hij heeft geleerd van zijn verleden, wil nederig blijven. „Ik was pas 17, verdiende opeens bijna 30.000 eu ro in de maand. Dan ga je met geld strooien en denken dat je heel wat bent. Ik was brutaal, kwam te laat bij optredens, was dronken en rookte de hele dag jointjes. Ik zal de fouten die ik toen maakte nu niet meer ma ken." Zijn verwachtingen? „Na tuurlijk hoop ik dat ik ga winnen en dat ik mooie muziek mag blij ven maken. Maar als het niet zo is, dan is het Gods wil." De duistere docent Se- verus Snape in de Har ry Potter-films, de ex travagante sheriff van Nottingham in Robin Hood Prin ce of Thieves, Bruce Willis' tiran nieke rivaal Hans Gruber in Die Hard; Alan Rickman gaf gestalte aan menig gedenkwaardige film- schurk. Maar hoe sinister zijn rol len ook waren, hij behield altijd zijn onweerstaanbare charme. De Britse acteur met de sfinxach tige oogopslag en deftig diepe stem, stierf gisteren op 69-jarige leeftijd aan de gevolgen van kan ker. Omdat hij nooit in het open baar sprak over zijn gevecht te gen de ziekte, komt het overlij den voor velen als onverwacht nieuws. Rickman maakte lang niet al leen furore als schurk (overigens riep hij herhaaldelijk: 'Ik speel geen schurken, maar interessan te mensen'hij was ook te zien in kostuumdrama's als Sense and Sensibility en komedies als Ga laxy Quest, had een rol in de bio scoophit Love Actually en zong in Sweeney Todd. In de filmwereld wordt ge schokt gereageerd op zijn overlij den. De Shakespeare-geschoolde Rickman was een zeer geliefd gentleman, iemand die nooit werd betrapt op enige sterallure en zijn vak uiterst serieus nam. Dat werd ook vorig jaar juni dui delijk toen hij in Amsterdam was ter promotie van het door hem geregisseerde The King's Gardens. Hij had de reputatie van een ongewoon sekssymbool. „Vreemd", zei Rickman destijds vriendelijk en beheerst. „Ik hoop eigenlijk dat niet ik, maar mijn personages dit oproepen. Het gaat mij om geloofwaardigheid. Als mensen dat aantrekkelijk vin den, is dat een compliment." Ondanks al die fraaie rollen, zal de wereld Alan Rickman vooral blijven herinneren als Snape, de gehate tovenaarsleraar met het dubbele hart uit de reeks Harry Potter-films. Dat was meteen de meest intrigeren de rol van de reeks. Harry en Snape haten elkaar, maar ze zijn voor altijd aan elkaar verbonden vanwege Snapes liefde voor Har ry's vermoorde moeder. Daniel Radcliffe, die Harry Potter speelde, noemde Rick- Alan Rickman man 'zonder twijfel een van de beste acteurs met wie ik ooit heb gewerkt'. „Hij is ook een van de meest loyale mensen die ik heb ontmoet in de filmindus trie", aldus Radcliffe. „Alan was ontzettend aardig, vrijgevig, had zelfspot en was grappig." Ook Emma Watson (Hermio- ne Granger in de filmreeks): „Ik ben zo blij dat ik heb gewerkt met zo'n speciale man en acteur. Ik zal onze gesprekken missen." J.K. Rowling, die de boeken over Harry Potter schreef, liet weten dat er 'geen woorden zijn om te omschrijven hoe geschokt en kapot ik ben van Alan Rick- mans dood'. „Hij was een gran dioos acteur en geweldige man." Barry Manilow (72) is onlangs met spoed naar het ziekenhuis ge vlogen, omdat hij last van zijn hart had. Vrienden en familie vreesden voor het leven van de Copacabana-zanger. Manilow kreeg last van hartkloppingen toen hij thuis was in Palm Springs in Californië. Hij heeft in het verleden vaker hartproble men gehad. Volgens zijn woord voerder gaat het inmiddels weer goed met hem. „Hij heeft net vijf shows achter de rug", zegt hij. 'Ik bewaar het bloed in de ijskast in buisjes. Die gaan mee in een koeltasje naar het theater. Echt tof VRIJDAG 15 JANUARI 2016 Jandino Asporaat komiek door Willeke Keulen Alan Rickman als professor Snape in de Harry Potter-films, foto Reuters Hij is de publiekslieveling van dit seizoen van The Voice: Brace (29). De stoere r&b-zanger krabbelt weer op nadat hij in de cel beland de. „Ik wil nederig blijven." The Voice of Holland, vanavond RTL 4, 20.30 uur. door Gudo Tienhooven t t t t foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27