26 'Bowie direct na dood gecremeerd' Theatervoorstelling 'Anne' keert terug Paulien Cornelisse, cabaretière en schrijfster, laat een zaal ontploffen met een verhaal over het vervangen van een vuilniszak. „Ik heb vaak het gevoel dat ik in een wereld rondloop waarvan ik niks begrijp." Media Entertainment David Bowie is direct na zijn dood in stilte gecremeerd in New York, zonder aanwezigheid van familieleden en vrien den. Dat meldt Mirror. Volgens bronnen van de Britse krant was dit de wens van de zanger. De popster overleed zondag op 69-jarige leeftijd aan leverkanker. De theatervoorstelling Anne over het leven van Anne Frank (foto) is vanaf 10 april weer te zien in Amsterdam. De productie is gedu rende drie maanden twee keer per week te bezoeken in Theater Amsterdam. Op andere dagen draait de nieuwe musical Sky in dat theater. Al 350.000 mensen zagen Anne. Nog steeds wordt ze aangeklampt door mensen die dankzij haar briljante confe rence over het 'stop lichtmannetje' nooit meer achteloos de drukknop van het gele kastje voor overstekende voetgan gers bedienen. In haar tweede voorstelling Hallo Aarde analyseerde ze het instructiefi guurtje 'in een strak broekje met veel te kleine voetjes' dat 'merkwaardig naar zijn vinger op het knopje staart dat op zijn beurt weer véél te hoog zit'. „Ik kijk dikwijls met een naïeve blik", zegt Paulien Cornelisse. „Dat houdt de wereld om je heen fris. In mijn programma's heb ik het niet over zaken als 'O, wat word ik gek van mijn vriend' of'Toen we laatst in Ikea liepen'. Vind ik volstrekt oninteres sant. „Bij mij past een betoog over hoe je een vuilniszak uit de bak haalt. Of hoe meelijwekkend ik beige potloden vind. En inderdaad: zo'n stoplichtman netje. Daar kan ik letterlijk heel lang bij stilstaan. Bij zo'n afbeelding denk ik: wie is dat meneertje eigenlijk? Heerlijk om in die fantasie weg te zin ken." Maar Ondertussen heet haar nieuwe programma. Een voorstelling die werd geboren uit een persoonlijk drama, toen bij Cornelisse 'onrustige cellen' werden geconstateerd, een mogelijke voorbode van baarmoederhalskanker. „Natuurlijk vond ik dat heel eng, maar tegelijk klonk het ook grappig. 'Onrustige cellen...' Alsof er cellen zijn met een eigen wil. Maar vooropge steld: het gaat nu weer heel goed. Het was ook niet een doodsvonnis. Veel vrouwen krijgen er mee te maken." Ze greep het toch wat beladen the ma meteen aan voor een nieuwe show. „Na de schrik kwam de creativi teit", zegt ze. „Ik moet als de sodemie ter iets gaan doen, want het kan zo voorbij zijn." En, typisch Cornelisse: „In het medische circuit zitten heel veel grappige dingen. Ja, die houding helpt mij wel. Zodra ik iets grappig vind, ervaar ik het als minder erg. Ik heb die afstand klaarblijkelijk nodig." Wat haar bovenal fascineerde, was 'dat je denkt te weten hoe je leven loopt, maar ondertussen zijn die cel len zelf iets aan het doen'. Vond ik een mooi thema." En dus staat ze op het podium als haar eigen laborante en toont ze de zaal, live, middels een microscoop en via een projector, speci men van haar eigen speeksel en bloed. „Ik bewaar het bloed in de ijskast in buisjes. Die gaan mee in een koeltasje naar het theater. Het publiek ziet een compleet leger van bloedcellen. Echt tof." Cornelisse, sinds een paar maan den moeder van zoontje Wiek, is oor spronkelijk psychologe. Therapeute wilde ze beslist niet worden. Wat bleef is 'mijn oprechte interesse voor hoe de mens in elkaar steekt, wat zijn gedachten zijn en wat hem beweegt'. Belangstelling in de medemens, ak koord, maar met mate. „In vreemd ge zelschap ben ik nog altijd timide. Het is echt niet 'Paulien is binnen, het feest kan beginnen'." En, in een rake zelfanalyse: „Ik heb vaak het gevoel dat ik in een wereld rondloop waarvan ik niks begrijp. Ge lukkig put ik daar veel materiaal uit. Ik zie alledaagse dingen waaraan me nigeen straal voorbij loopt, maar die mij mateloos boeien. Ik vang gesprek ken op tussen mensen, waar ik volko men door gefascineerd kan raken." Na haar twee hilarische boeken over de Nederlandse taal - Taal is zeg maar echt mijn ding en En dan nog iets, tezamen goed voor een oplage van één miljoen exemplaren - verschijnt in april haar eerste non-fictie boek: De verwarde cavia. Cornelisse, doodernstig: „Het gaat over een cavia die op de afdeling com municatie van een groot bedrijf werkt. Ze heet ook Cavia, dat kan toch zó een meisjesnaam zijn? En ze wordt omringd door gewone mensen. Ach, natuurlijk komen er bij het schrijven best problemen om de hoek kijken. Moet Cavia een jas aan bijvoorbeeld? Of is haar vacht voldoende?" Ze hecht er aan te melden dat het werk geen au tobiografische componenten bevat. „Ik heb weinig ervaring met kantoren. En evenmin met cavia's." Cultuur Fascinatie voor door Arno Celder Paulien Cornelisse: vanavond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee (aanvang 20.15 uur, uit verkocht) en 4 februari in CCXL Vlissingen (aanvang 20.15 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26