Delfzijl krijgt grootste zonnepark Nederland Hogere pensioenpremie tegenvaller voor ambtenaar Meer dan alleen een dikke deal en schoonheidsproducten ECONOMIE 23 ACM boos op maaltijdbezorgers Omzet Coolblue fors omhoog €28 De Autoriteit Consument en Markt (ACM) heeft onlineaanbie- ders van bezorgmaaltijden aan gesproken op de hoge kosten die zij in rekening brachten voor het gebruik van iDeal en credit cards. De kosten waren tot wel to procent van het bedrag van de bestelling, meldt de ACM. Bij internetbetalingen mogen sinds juni 2014 alleen de daadwerke lijke kosten extra in rekening worden gebracht. Het doorbere kenen van personeelskosten mag niet. Volgens de ACM heb ben Thuisbezorgd.nl en Just Eat de betaalkosten voor de klant in middels aangepast. Webwinkelbedrijf Coolblue heeft de omzet voor het eerst zien uit komen boven de half miljard eu ro. Dit jaar wil de onderneming twee nieuwe fysieke winkels ope nen, naast de bestaande zeven lo caties. Waar, is nog onbekend. voor kerst - de dag waarop ook V&D uitstel van betaling aan vroeg. Het personeel van de schoenenwinkels van Macintosh kreeg een paar dagen eerder een zelfde onheilstijding. Die klap kwam zelfs bij de di recteur van het gezonde Etos hard aan, zegt hij. „In een paar dagen tijd ging 3 procent van de Nederlandse winkels in surcean- ce van betaling. Best heftig. We wisten natuurlijk dat het niet goed ging bij die ketens, maar de snelheid waarmee ze omvielen verraste wel. Zelf waren we al voor het faillissement met DA-ondernemers in gesprek. Dat proces is daarna in een ver snelling gekomen." De totale uitgaven aan drogisterijproducten mogen dan wel stijgen, er zijn ook steeds meer concurrenten Afgelopen jaren stapten al ver schillende DA-franchisenemers over naar Etos. Sinds de jaren '90, toen DA met zo'n 800 win kels nog groter was dan Kruidvat en Etos, liepen honderden onte vreden ondernemers weg. Want de totale uitgaven aan drogisterij producten mogen stijgen, de con currentie groeit ook. Ook Act ion, Big Bazar, Lidl en webwin kels stunten met goedkope sham poos en gezichtscrèmes. Aan de bovenkant kapen ook ketens als ICI Paris, Rituals, Lush en De Tuinen klanten weg. In de nasleep van het faillisse ment bezinnen de DA-winke- liers zich nu op hun toekomst. De failliete boedel is overgeno men door apothekersgroothan del Mosadex. Samen met drogis terijformule D.I.O (200 winkels) vormt die nu de Nederlandse Drogisterij Service. Die combina tie geeft de ketens meer macht om goedkoop in te kopen. Door het faillissement kan makkelijk afscheid worden genomen van overtollig personeel. Etos, dat af gelopen jaren vooral te duchten had van marktleider Kruidvat, krijgt er dus een serieuzere con current bij. Groenendaal maakt zich daar geen zorgen over, zegt hij. „We gaan uit van onze eigen kracht. De concurrentie in deze branche is al jaren groot, maar de uitga ven aan schoonheids- en gezond heidsproducten zullen komende jaren blijven groeien. Iedereen wil honderd worden en eruit zien als veertig. We profiteren er bovendien van dat we onderdeel zijn van Ahold. De helft van on ze winkels zit binnen 500 meter van een Albert Heijn. Dat zorgt voor bezoekers, want boodschap pen heb je altijd nodig. Zelfs als het stormt. Ook gebruiken we de kennis die Ahold heeft met de Bonuskaart. In maart komen we met een vergelijkbare kaart en app, waarmee klanten korting krijgen. Er is ook een stappentel ler in geïntegreerd. Lopend kun je voor leuke verrassingen spa ren." De omzet van Etos steeg in 2015 met 3 procent tot 'ruim bo ven een half miljard euro'. Het marktaandeel groeide tot zo'n twintig procent, zegt Groenen daal. Hij heeft niet stilgezeten sinds hij in juni 2014 startte bij Etos. Daarvoor werkte hij 18 jaar bij de grote concurrent: AS Watson, het moederbedrijf van marktleider Kruidvat (900 win kels in Nederland) en de snel groeiende parfumerieketen ICI Paris. Hij werkte een nieuwe stra tegie uit, die Etos moet klaarsto men voor de toekomst. „In 2019 bestaat Etos 100 jaar. Alle winkels worden daarom om gebouwd. en gerestyled. Een fili aal in het winkelcentrum Gelder landplein in Amsterdam heeft de primeur. DELFZIJL. Het Groningse Delfzijl krijgt het grootste zonnepark van Nederland. Sunport Delfzijl, 123.000 zonnepanelen, wordt zes tig voetbalvelden groot en moet eind dit jaar klaar zijn. Het park krijgt een capaciteit van 30 mega watt, het equivalent van tien windmolens. Met het project is een investering van 30 miljoen euro gemoeid. De ontwikkeling van het park is in handen van het Duitse be drijf Wirsol. „Voor ons is Sun port Delfzijl een grote stap om een belangrijke speler te worden in de Nederlandse markt voor duurzame energie." Verspreid over Nederland zijn er veel plan nen voor de ontwikkeling van grote zonneparken. Gemeenten zien zo'n voorziening als een goede invulling voor braakliggen de grond. Veel parken komen echter niet van de grond, omdat de benodigde subsidie niet is toe gekend. Een van de grootste stroomverbruikers in Groningen wordt het datacentrum van Google, dat momenteel in aan bouw is. Google heeft een aanvraag in gediend om de capaciteit van het centrum te kunnen verdubbe len. In de eerste fase van de bouw investeerde Google al 600 miljoen euro in het Groningse datacentrum. Het ABP, waarbij alle ambtenaren zijn aangesloten, kondigde giste ren aan dat de pensioenpremie omhoog gaat van 17,8 naar 18,8 pro cent. De premie moet omhoog om dat het vermogen van het ABP is gedaald. De malaise op de beur zen en de lage rente hebben het ABP in de financiële gevarenzone gebracht. De opslag van een pro cent op de premie blijft 5 jaar van kracht zegt de woordvoerder van het ABP. De premiestijging is op vallend, omdat het ABP de premie begin dit jaar juist verlaagde van 19,6 procent naar 17,8 procent. De verhoging is een tegenval ler, omdat de loonsverhoging voor ambtenaren mede betaald wordt uit de lagere pensioenpremie. Vo rig jaar werd afgesproken dat de lo nen voor ambtenaren met 5,05 procent omhoog gaan. Vakbond FNV noemde dat 'een sigaar uit ei gen doos' en weigerde daarom het akkoord te ondertekenen. „Voor ons is het geen pro bleem", zegt Patrick Fey, voorzit- De loonsverhoging voor ambtenaren wordt mede betaald uit de lagere pensioenpremie ter van CNV Overheid. „De over heid betaalt als werkgever 70 pro cent van de pensioenpremie. Die betaalt dus ook het grootste deel van de premieverhoging. Iemand die 3.500 euro bruto verdient be taalt straks 8 euro premie meer per maand. Het effect op de koop kracht is dus erg klein." De premieverhoging heeft geen gevolgen voor gepensioneer den. Zij betalen geen premie meer. Toch leveren zij ook in. De pensioenen worden dit jaar niet verhoogd. Dat betekent dat ze koopkracht verliezen, omdat de in flatie niet wordt gecompenseerd. Bovendien lijken fiscale maatrege len ook ongunstig uit te pakken voor sommige gepensioneerden. „Daar trekken nu al mensen over aan de bel", zegt de woordvoerder. Eind van deze maand moet meer duidelijk worden als de pensioe nen worden uitgekeerd. Network Crew t Maximale 4G snelheid 4G+ in 139 gemeenten W Gratis klantenservice 24/7 support Voordeel op Reis Mobiel Thuis voordeel My Vodafone App Smartphone Crew Mobile Wallet h€ sn MET VODAFONE Vodafone Power to you VRIJDAG 15 JANUARI 2016 24,4 De Amerikaanse bank JPMorgan Chase heeft in 2015 een recordwinst behaald van 24,4 miljard dollar. Dat is mede het gevolg van kostenbesparingen. door Peet Vogels HEERLEN Honderdduizenden amb tenaren, politiemensen en leraren zijn een deel van hun loonsverho ging binnenkort weer kwijt. Pen sioenfonds ABP verhoogt per 1 april de pensioenpremie en dat kost een ambtenaar enkele tientjes tot enkele honderden euro's per jaar. De overheid is door de pre mieverhoging jaarlijks 245 miljoen euro extra kwijt. fli V€ WE en hai scl ma Als bo\ PART OF THE DEAL v Getest als beste netwerk P3 Best In test 08/2015 Mobile Be The Netherlands vodafone.nl and. Een behoorlijke toch? En op ons /verk stream je snel den vuurpijl, tot wel 3. Deze tekst kun je iet lezen omdat 'ie flapje valt. Geluk- want op dat flapje h best wel heel e punten. Welke et beste? Altijd 4G snelheid? Of handige wallet? 'deren we het je deze tekst irobeert te lezen, ijk kun je er geen raken, maar dat t ook niet. Als je ir die aanbieding rven begrijpt. Te gek dat je de moeite neemt om deze tekst te lezen! We zullen gelijk to the point komen. Want zoals je ziet, krijg je ook in 2016 dikke deals bij Vodafone. Zoals deze deal met 1 GB data, 150 belminuten en een 4G+ smartphone voor maar €28 per maand! Dat is een lekker begin van het nieuwe jaar, toch? En wist je dat je met 4G+ snelheden haalt tot wel 225 Mbps? We hebben al in 139 gemeenten 4G+, en daar blijft het niet bij. Ook dit jaar zullen we ons netwerk blijven uitbreiden en verbeteren. Want ons netwerk is dan wel als beste getest, we doen er alles aan om dat zo te houden. Zodat jij met onze dikke deals weer helemaal los kunt gaan met bellen/chatten, appen, browsen, up- en downloaden. SAMSUNG ©Amsterdam' Nu voor p.mnd. 2 jaar 1 GB 150 minuten Onbeperkt sms 4G+ toestel t.w.v. €429 Samsung Galaxy S5 Neo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23