Verdediger Jeffrey Bruma voelt dat zijn beste jaren eraan komen SPORT 21 PSV'er Jeffrey Bruma trapt de tweede helft van het seizoen af in een gesprek over vijf thema's. Het gaat over veel meer dan Feyenoord-PSV. De international van PSV (24) was sterk bezig voor de winterstop. Wat hem betreft kan het seizoen dan ook niet snel genoeg worden hervat. „Meteen beginnen met de druk van een topper, prima", zegt Jeffrey Bruma over Feyenoord - PSV van komende zondag. vrije trap. In de jeugd kon ik ze aardig raken, op YouTube staan een paar vrije trappen uit de jeugd bij Chelsea. Die gingen zo de krui sing in. Nu zorgen dat het ook eens lukt bij PSV." .Aan onze komende wedstrij den tegen Atlético Madrid. Ja, het verheugen is al begonnen, hoewel we pas eind februari tegen ze spe len. Zit 'm in kleine dingen. Ik volg ze al iets meer op mijn tele foon tijdens wedstrijden. Houd steeds hun opstellingen bij. Dit Champions League-seizoen is so wieso genieten, van het niveau, hoe het leeft bij supporters. Voor 'Structuur, alles met beleid doen. Je hoofd erbij houden. Dat zijn waarden waar mijn ouders voor staan' de beslissende poulewedstrijd te gen CSKA riepen mensen op straat: jullie moeten het hele Ne derlandse voetbal redden!" „In mijn Chelsea-tijd had ik al twee keer van de Champions Lea gue geproefd. Carlo Ancelotti liet me debuteren, was ik net 18. Voor al qua positiespel is het niveau ho ger dan in de eredivisie. En de wedstrijden slopen je meer. Mede door de Champions League krijg je nu dat je naam in de media soms wordt gelinkt aan buiten landse clubs. Tuurlijk is dat leuk, maar in mijn achterhoofd heb ik een planning voor mijn carrière. Ik ben op een haar na rond over contractverlenging bij PSV. Heb de club te hoog zitten om in te rui len voor zomaar de eerste de beste buitenlandse club. Als er iets moois komt, kun je dat wel be spreekbaar maken na drie jaar, maar door te verlengen maak ik duidelijk wat mijn plan is." .Is een waar verhaal. Haha, ja Terry was - en is - een voorbeeld. Thuis moet ik de aantekeningen nog wel ergens hebben liggen. Ge heime trainingen volgde ik stie kem achter een heg op het trai ningscomplex. Je kon daar mooi verdekt zitten. Halfuurtje kijken, notities maken, en daarna zelf oe fenen. Bij Chelsea maakte je so wieso als jeugdspeler al eigen trai ningsschema's. 's Morgens groeps training en 's middags individueel schaven aan punten die je zelf aan droeg. Dinsdagmiddag: half uur oefenen linkerbeen. Woensdag: kwartier koppen. Vrijdag: rechter been crosspasses geven. Je moest je strikt aan die eigen weekplan ning houden. Zelf verantwoorde lijkheid nemen. Regen, wind, sneeuw, maakte niet uit." „Voor Chelsea was het natuur lijk ook een manier om te kijken wie écht wilde slagen. Van de pak weg 40 jongens die zijn gehaald in de jaren dat ik bij Chelsea in de jeugd zat, zijn er misschien drie gedebuteerd in het eerste." „Ik hoor vaak dat mensen me anders inschatten, maar ik ben een echte liefhebber. Ik lees ook veel over voetbal, kijk veel wed strijden op tv. Liefst de Premier League. Geef mij maar van die za terdagen met drie duels na elkaar op Fox. Everton-Leicester om twee uur, Liverpool-Spurs om vier uur en dan om half zeven nog één. Op de bank, theetje erbij. Heerlijk." .Met mijn moeder. Met Nieuw jaar waren we met het gezin bij el kaar, thuis bij mijn ouders in Rot terdam. Ik heb een zus en twee broers. Mijn moeder is echt de hoeder van de familie. Zo nu en dan houdt ze, wat wij dan noe men, een moederspeech. Dat zijn altijd leuke momenten. Dan gaat mijn moeder zitten en geeft haar visie op hoe ze vindt dat haar kin deren het doen in het leven. Ook zij vindt me steeds meer volwas sen in hoe ik me uit en in hoe ik voetbal. Met mijn vader samen kijkt ze alle wedstrijden en des tijds in Engeland was ze met me meeverhuisd. Mijn vader bleef in Nederland voor zijn werk in de bouw. Hij reisde op en neer." „Ik ben christelijk opgevoed. Mijn oom is dominee in de Pink stergemeente in Rotterdam-Zuid. De diensten zijn op zondagmid dag en dinsdagavond. Ben ik woensdag vrij, rijd ik geregeld te rug vanuit Eindhoven om zijn dienst bij te wonen. Structuur, al les met beleid doen. Je hoofd erbij houden. Dat zijn waarden waar mijn ouders voor staan. Mijn moe der doet mijn financiën. Verzeke ringen, rekeningen, ze zorgt voor het overzicht. De rust dat alles goed geregeld is, helpt mij in mijn carrière, denk ik." „Mijn ene broer heeft nu een dochtertje van één. Ik denk zelf ook steeds meer aan kinderen. Mijn vriendin studeert rechten, gaat na haar bachelor nu door voor haar Master. Ze werkt naast haar studie bij een bank. Ze zit in een heel andere wereld dan ik, we hebben elkaar ook niet bij het voetbal leren kennen. Zij hoeft to taal niet in de spotlights als 'de vriendin van'. En ik zoek dat even min. We vinden het allebei prima zo." .Ja, waarom, goeie vraag. Vijf jaar achter elkaar heeft PSV nu ver loren hè. De laatste twee keer was ik er zelfbij. Op trainingskamp in Malta hebben we er over gespro ken, over wat Feyenoord blijkbaar extra kan brengen in de Kuip, want uit vind ik ze een stuk min der. Thuis gaan ze altijd vol gas van start, met de steun van het pu bliek. Er komt dan zoveel energie vrij, dat is gewoon moeilijk voor elke tegenstander. Dus: koel blij - en in die eerste fase, niks wegge ven. Je moet dat publiek stil krijgen. En gaandeweg kan de factor van de Kuip zich ook té gen Feyenoord keren." „Meteen beginnen met de druk van een topper vind ik prima. De topduels halen steeds het beste in ons boven. Ik vind echt dat we dit jaar eens moeten winnen in de Kuip. Kom op, we hebben spelers die alles hebben meegemaakt. Moreno, Guardado. We zijn succesvol in de Champions League. We mogen ons niet meer gek laten maken. Al leen: het blijft een onvoorspelbare wedstrijd. Vorig jaar werd het de dag van Achahbar die vanuit het niets twee keer scoorde. Als wij winnen, delen we meteen een fik kie uit. Dan geef je ook een sig naal af aan Ajax." .Is een goed voorbeeld van hoe ik me dit seizoen ontwikkel. Je hebt helemaal gelijk, dat dribbe len van achteruit zonder enige no tie waar de bal heen moet, dat moest uit mijn spel. Vond ik zelf ook. Het was te jeugdig, te naïef Op een centrale verdediger moet je kunnen bouwen. De trainer (Phillip Cocu, red.) is er duidelijk over geweest: sommige passes moet ik geven, met lef, door de li nies heen naar voren. Maar een hoop passes moet je ook niet ge ven in mijn rol. Gewoon simpel de bal inleveren bij het midden veld en je positie houden." „Ik glijd ook minder uit dan eerst. Dat is ook verbeterd. Andere noppen? Nee, ik speel nog steeds op zes pinnen. Het lijkt vooral een kwestie van ouder worden, meer wedstrijden spelen, meer inzicht krijgen, situaties eerder doorzien. Ze zeggen wel: rond je 24ste ko men de beste jaren in je ontwikke ling. Ik voel dat het zo is. Met Luc Nilis samen werk ik nu aan mijn VRIJDAG 15 JANUARI 2016 'Ook mijn moeder vindt me steeds meer volwassen spelen' door Maarten Wijffels DE TOPPER PSV verliest in de Kuip altijd van Feyenoord omdat... CHAMPIONS LEAGUE Bij het woord Champions League denk ik het eerst aan... Jeffey Bruma LIEFHEBBER Dat ik als jeugdspeler van Chelsea vanuit de bosjes John Terry bestu deerde is... BUITEN HET VOETBAL Het laatste diepe gesprek dat ik voer de en dat niet over voetbal ging was met... Jeffrey Bruma foto Koen Verheijden PERSOONLIJKE ONTWIKKE LING Dat ik steeds minder vaak doelloos het middenveld in dribbel is...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21