WADA: 'Corruptie binnen IAAF was diep geworteld' Real en Atlético Madrid mogen jaar geen nieuwe spelers contracteren 18 TENNIS: AUSTRALIAN OPEN Raemon Sluiter wandelt negen jaar na zijn laatste optreden weer rond op Melbourne Park. Als coach. Sijsling niet in hoofdtoernooi Zestien jaar lang regeerde Lamine Diack over de internationale atle- tiekfederatie. De Senegalees, die vorig jaar in november op 82-jari- ge leeftijd werd opgevolgd door Se bastian Coe, verzamelde als IAAF-voorzitter een groepje ver trouwelingen om zich heen. Sa men met hen, onder wie zijn zoon, de nu door Interpol gezoch te Papa Massata Diack, creëerde hij een organisatie waarin fraude en corruptie volop aanwezig wa ren. Het grootschalige dopingge- bruik in Rusland was onder hen bekend, maar werd lange tijd be wust stilgehouden. Volgens de onderzoekscommis sie van het werelddopingagent- schap WADA is het onmogelijk dat de bestuursleden van de IAAF niets op de hoogte waren van de omvang van de dopingpraktijken in Rusland. Dat geldt dus ook voor Sebastian Coe, de opvolger van Diack. De Britse oud-atleet was sinds eind 2007 vice-voorzit- ter. „Het kan niet worden afge daan als het werk van een aantal mensen die alleen handelden", zei commissievoorzitter Dick Pound, gistermiddag op de persconferen tie in Mtinchen. Interne regels ontbraken om corruptie te voorkomen, stellen de onderzoekers. Zo haalde Diack zonder problemen zijn zoons bin nen en was er nauwelijks toezicht op zijn functioneren. In 2013, in aanloop naar de WK in Rusland, besloten zij een lijst met 23 posi tief geteste Russische atleten voor lopig stil te houden. Ook het Diack de naam van Vladimir Poe- tin vallen, omdat hij in de kwestie 'voor een oplossing zou kunnen zorgen'. Vanuit Rusland werd be moeienis van de Russische presi dent gisteren onmiddellijk tegen gesproken. Winstbejag Diack en enkele van zijn kompa nen, die zijn aangeklaagd door de justitie in Frankrijk, waren uit op persoonlijk winstbejag. Zo werd de betrapte marathonloopster Li bya Shobukova gechanteerd. De Russische betaalde in drie termij nen een bedrag van in totaal 450.000 euro aan de drie Diacks. Bij de Turkse olympisch kampioe ne Cakir Alptekin werd vrijspraak in het vooruitzicht gesteld in ruil voor geld. Buiten de passage over de Turkse Alptekin richt het rap port zich vrijwel volledig op de werkwijze van de IAAF omtrent het dopinggebruik in Rusland, dat in november in het eerste rapport 'Het kan niet worden afgedaan als het werk van een aantal mensen die alleen handelden' al naar buiten werd gebracht. Toen reageerde de wereld ge schokt op de onthullingen. Zo huiveringwekkend als som mige onthullingen in het eerste rapport (een geheim dopinglabora- torium, zo'n veertienhonderd ver nietigde bloedstalen en intimida ties van de Russische geheime dienst) waren de blootgestelde fei ten gisteren niet. Maar dat de on derzoekscommissie nu conclu deert dat de hoogste officials van de IAAF er niet tegen optraden, maar in veel gevallen zelfs aan het bedrog meewerkten, is de zoveel ste dreun voor de toch al in zwaar weer verkerende atletieksport. et was een veel zeggende ont moeting. Bij het verlaten van het Rotterdamse Topsportcen trum, om tien uur 's ochtends, vroeg Kiki Bertens (die de voor bereiding op de Australian Open gisteren afsloot met een kwartfi naleplaats op het toernooi van Hobart, red.) vorige maand bij de NK tennis nog eenmaal vriende lijk of het nou echt moest. Rae mon Sluiter zette zijn mooiste lach op, maar bleef onverbidde lijk. Ook voor de donderdag had hij een trainingsbaan geboekt om acht uur 's ochtends. Sluiters wil is wet, daarvoor is hij haar coach. „Tennis gerelateerd sta ik er boven", verduidelijkt de Rotter dammer. „En zo moet het vol gens mij ook zijn. Dat is in tennis vaak wel eens anders, ja. Want de speler betaalt de coach, waardoor die soms een stapje terug doet. Igor Sijsling is er niet in ge slaagd zich als derde Neder landse tennisser te plaatsen voor de Australian Open die maandag begint. Sijs ling kwam in de tweede kwalificatieronde niet voor bij de Fransman Stéphane Robert, nummer 214 op de wereldranglijst. De mondia le nummer 145 verloor op het hardcourt in Melbour ne met 7-5 7-5. Robin Haase en Thiemo de Bakker zijn rechtstreeks ge plaatst voor het eerste grandslamtoernooi van het jaar. De loting is vandaag. Dat weiger ik te doen en geluk kig kan ik dat ook doen, omdat ik altijd mijn geld wel kan verdie nen. Ik ben in de positie dat stuk van tafel te vegen. Maar dat neemt niet weg dat we voor de rest gelijk zijn." Als het over emoties gaat of dingen buiten de baan, wil hij ook een vriend zijn, nuanceert Sluiter. „Het moet er alleen niet toe leiden dat het op de baan ook zo is, dat een speler de dienst gaat uitmaken. Er moet een be paalde afstand zijn. Als een coach afhankelijk is, een gezin thuis heeft en dit zijn manier is om geld te verdienen, dan moet hij er wel voor zorgen dat het zo lang mogelijk doorloopt. Ga je dan drie dagen lopen zeiken te gen een speler als die dingen slecht doet? Of denk je: laat maar even?" Het gebeurt veel en het is ook niet zo gek. „De macht", stelt Sluiter, „ligt altijd bij een speler. Als Kiki had gezegd: 'Wat, heb je me weer voor acht uur op de baan ingeschreven? Ik ben hier wel klaar mee.' Dan zijn we klaar, hè." „De hoofdreden is tweeledig. Toen Martin van der Brugghen, Kiki's trainer, mij belde en vroeg, voelde ik meteen dat ik dit wilde doen. Drie, vier jaar geleden heb ik een periode veel met hun mee- getraind in Berkel. Eigenlijk als sparringpartner en een extra paar ogen. Hun manier van werken, al tijd bezig met een lange-termijn- visie in plaats van snel willen sco ren, vind ik prettig. Bij de tennis- bond had ik het daarnaast niet he lemaal naar mijn zin. Dat had puur en alleen te maken met het feit dat er op te veel borden ge schaakt moest worden." „Ik heb er wel over nagedacht, maar het goede gevoel was er meteen. Toen ik er met Fatima (Moreira de Melo, zijn vriendin en voormalig hockeyinternatio- nal) over praatte en ze hoorde van de bond, zei ze: ik denk dat je dit moet gaan doen. Het is ver velend dat we elkaar zo vaak niet zien, maar ze weet ook dat, als ik dit goed wil doen, er maar één weg is. Bij een speler die in mijn ogen nog het maximale eruit moet halen en zich in deze jaren nog echt goed moet ontwikke len, denk ik dat je het op deze ma nier moet doen. Dan kun je niet op afstand begeleiden. In dit ge val zou ik het ook niet anders wil len. Het is alles of niks." „Maar dat was al zo, hoor. Ik ga De straf geldt niet voor de huidi ge transferperiode, maar die van komende zomer en de daaropvol gende winter. De FIFA straft bei de clubs voor het aantrekken van jeugdspelers tussen 2005 en 2014. Volgens het FIFA Transfer Matching System mogen buiten landse voetballers jonger dan 18 (en jonger dan 16 als ze uit EU-landen komen) pas op enke le, zeer beperkte voorwaarden, worden binnengehaald. Zo mo gen de clubs bijvoorbeeld niet meer de ouders een baan aanbie den om de overgang te vergemak kelijken. Het was juist een aanklacht vanuit Madrid waardoor Barcelo na werd onderzocht en ge schorst. Dat nu ook de beide clubs in de hoofdstad tegen de lamp zijn gelopen komt vermoe delijk omdat de FIFA vindt dat de Spaanse voetbalbond veel te laks is bij het bewaken van die re gels. Toen Barca werd gestraft, was er tevens een geldboete voor de bond. Atlético en Real moeten boete's van respectievelijk liefst 820.000 en 330.000 euro betalen. Willen beide ploegen zich nog versterken, dan zouden zij de ko mende twee weken op de trans fermarkt moeten toeslaan. In Barcelona deed zich de para dox voor dat de ploeg vorig jaar, toen Barca zich niet mocht ver sterken, de vijf grootste prijzen uit het voetbal binnenhaalde. De nieuwelingen Turan en Vidal, die in de zomer werden aangetrok ken maar niet mochten worden ingeschreven, maakten afgelopen week hun debuut. Sport door Pim Bijl MÜNCHEN. De werkwijze van de IAAF was jarenlang corrupt en het dopingbeleid faalde volledig. En dat werd sluw aangestuurd door toenmalig voorzitter Lamine Diack. Dat bevestigt het tweede WADA- rapport over de misstanden in de atletiek. De wereldatletiekbond moet volgens de commissie com pleet worden hervormd. Dick Pound WADA-bestuurder lAAF-president Sebastian Coe (links) en zijn voorganger, de Senegalees La mine Diack in betere tijden, foto AP Rol als bullebak door André Venema H Je hebt de afgelopen jaren bij de bond (KNLTB) gewerkt als jeugdtrai ner. Vanwaar de overstap? Je hoefde er dus niet zo lang over na te denken, toen Van der Brugg hen belde. Overleg jij zulke zaken thuis met je vriendin? Je leven gaat wel over de kop, dat van haar ook. door Edwin Winkels BARCELONA. Na FC Barcelona mo gen nu ook Real en Atlético Ma drid een jaar lang geen nieuwe spelers aantrekken. De FIFA straf te beide Madrileense clubs, net als de Catalanen vorig jaar, met een transferverbod vanwege het onreglementair aantrekken van voetballers jonger dan 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18