De kinderen maken al nieuwe vriendjes De Alharir De uit Syrië gevluchte gezinnen Moussa, Alhariri en Othman bouwen in ons land een nieuw bestaan op. Blijdschap en zorgen wisselen elkaar af Deze krant volgde hun belevenissen. 16 NIEUWS In september stond Ahmad Alhariri (41) met zijn vrouw Ma- lak (33) en hun vier zoons (15,13,11 en 9) in het overdekte winkelcen trum in Etten-Leur. Tus sen Grillerij Schrauwen en de ANWB-winkel. Sa men met andere Syrische families uit de Brabantse plaats deelden ze er rozen en chocolaatjes uit. Om dankjewel te zeggen te gen de Nederlanders. „We zijn zo blij met Neder land. Dat gevoel willen we overbrengen", zei Ahmad toen in de krant. „We voelden ons meer welkom dan we hadden verwacht." De meeste mensen namen de bloe men graag aan. „Er waren er maar een paar die door liepen." Hij woont sinds een paar maanden in Etten-Leur, maar is al jaren weg uit Syrië. Hij en zijn gezin ko men uit een dorpje in de buurt van Daraa, Zuid-Sy- rië. Daar waar in 2011 de eerste protesten tegen het regime van Assad begon nen. Ahmad kwam in het vizier van de geheime dienst en zat een paar da gen in de gevangenis. Daarna vluchtte hij met zijn gezin naar Jordanië. Toen hij de hoop op vrede in zijn land verloor, trok Ahmad verder: via Alge rije met een boot naar Ita lië en van daar naar Ne derland. Via de azc's in Ter Apel, Budel, Overloon. Hij moet lachen als hij de namen uitspreekt. Later kwamen zijn vrouw en kinderen over en kre gen ze een huis in Etten- Leur. Daar laat Ahmad nu nog steeds zijn dankbaar heid zien. Bijvoorbeeld als mensen van de lokale welzijnsorganisatie Sur plus hem bellen of hij kan helpen in de tuin van oudere inwoners. Dat 'Eerst moet ik Nederlands leren, de taal is nu mijn grootste probleem' doet hij graag. „Om die mensen te helpen en om wat te doen te hebben." Ahmad en twee vrienden vertellen hun verhaal bij de Alhariri's thuis. Een rij tjeshuis in een hofje. Een tweedehands eiken wand- meubel langs de muur, af gedankte leren banken. Als de mannen roken moet van Malak de deur op een kier. Zelf luistert ze, vanaf een krukje in de keuken. Een van de vrien den tolkt. Ahmad en zijn vrouw heb ben pas sinds anderhalve maand serieuze Neder landse les. De televisie staat op de Arabische nieuwszender Al Jazeera, er is een toespraak van Angela Merkel. „Ik volg het nieuws elke dag", zegt Ahmad. Hij ziet de verwoestingen in Syrië en is blij hij dat hij weg is. „Nu ben ik blij met mijn leven. We zijn veilig hier in Etten- Leur en dat was de bedoeling. De kinderen gaan naar school. Nu nog op een spe ciale school waar ze Ne derlandse les krijgen, maar ze maken hier al vriendjes. Het gaat goed. Ik hoop dat ze later gaan studeren." Zelf wil hij aan de slag. In Syrië werkte hij voor een bedrijf dat apparatuur voor ziekenhuizen ver zorgde. „Maar eerst moet ik Nederlands leren, de taal is nu mijn grootste probleem." Het gebrek aan kennis van het Neder lands blokkeert het con tact met anderen. Dus praten de mannen sa men maar over politiek. Tieren ze op Assad: 'de grote leugenaar". En op ter reurorganisatie IS. Ja natuurlijk missen hij en Malak Syrië. Het is hun land, er woont nog fa milie. Maar ooit terug gaan? Vrede in Syrië? „Er is geen oplossing. Er is geen hoop meer, daarom zijn we hier." Een miljoen vluchte lingen kwamen er in 2015 naar Europa. Meer mensen dan er in Amsterdam wonen. De meesten staken in volgepropte rubber bootjes de Middellandse Zee over. Gevlucht voor de bommen van Assad en de terreur van IS, maar ook voor het regime in Eritrea of'gewoon' voor armoe de. 3.700 mensen overleefden de tocht niet. Ze stierven in de gol ven. 59.000 asielzoekers kozen vorig jaar voor Nederland. Meer mensen dan er in, bijvoorbeeld, Terneuzen wonen. De meesten zijn afkomstig uit Syrië en Eritrea en kregen hier een voor lopige verblijfsvergunning. Nederland verwelkomt én ver wenst hen. We bieden ons aan als vrijwilliger, maar we gooien ook vuurwerk naar de opvanglo- caties en hangen een dode big op de plek van een toekomstig asielzoekerscentrum. Honderden Syrische gezin nen bouwen ongeacht alle poli tieke discussies gestaag verder aan hun toekomst in Nederland. Deze krant volgde het afgelopen jaar een aantal van die gezinnen. Hoorde de hartverscheurende verhalen over hun vlucht, zag de blijdschap na hun hereniging én besprak hun zorgen over de toe komst. U kwam sommigen van hen al eens eerder tegen in deze krant. Het zijn heel verschillende fa milies. De ene vader werkte in Syrië voor een internationaal te- lecombedrijfin Damascus, de ander was veehandelaar in een klein Koerdisch dorpje. Maar ze zijn allemaal dankbaar en zeg gen de hulp en de warmte van Nederland meer te voelen dan de protesten. Ze drinken koffie met de buren. En als ze afspre ken voor een interview, willen ze dat aan het eind van de mid dag, na Nederlandse les. Het zijn gezinnen zoals gezin nen zijn: waarin de kinderen vaak sneller nieuwe dingen op pikken dan hun ouders en waar bij de ouders simpelweg het bes te willen voor die kinderen. Ze zijn vastbesloten er de ko mende jaren iets van te gaan ma ken. Hier in Nederland. „Want de hoop op vrede in Syrië heb ben we opgegeven." Een nieuw begin in een ver, vreemd land door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16