Inwoner Dordrecht plast over autoruiten Goed nieuws voor de olifant: Hong Kong verbiedt ivoorhandel ChristenUnie-voorman: massale opvang vluchtelingen is heilloze weg NIEUWS 15 Cert-Jan Segers wil duidelijkheid tegenover asielzoekers. „Wij mogen onze vrijheden niet aanpassen. Zij moeten zich aanpassen." „Barmhartigheid en recht gaan hand in hand. Als je een andere cultuur binnenbrengt, moeten we ook duide lijk maken dat wij voor een democra tische rechtsstaat staan waar wange drag tegen homo's, vrouwen, joden en christenen niet getolereerd wordt. Verdedig je als moslim onze rechts staat: van harte welkom. Een stop zet ten op vluchtelingen, betekent ook dat we 'nee' zeggen tegen die men sen die lijden onder intolerantie en geweld." „Asielzoekers kiezen niet voor niks Zweden, Duitsland en Nederland uit. Ze zijn precies op de hoogte van de regels. We moeten ze nu diezelfde helderheid bieden door duidelijk te Homo's in Heumens- oord, christenen in Gilze-Rijen en vrou wen in Keulen. Nu het ene na het ande re incident met vluchtelingen in het nieuws komt, zegt ChristenUnie-voorman Segers: „We zitten op een heilloze weg." In Utrecht worden vijfhonderd vluchtelingen opgevangen. De lokale protestantse kerk wilde in contact ko men met christelijke asielzoekers. Niemand stak de vinger op. Terwijl er wél negentien christen bleken te zijn. „In die hele grote groep islamiti sche vluchtelingen durfden zij dat niet toe te geven", constateert Segers. Hij begrijpt waar dat vandaan komt. Segers woonde zeven jaar in Egypte en leerde de islamitische cul tuur goed kennen. Hij vertrok naar het land in 2000, vóór de opkomst van Pim Fortuyn. Nederland was nog, zoals hij dat zelf noemt, 'een stuk politiek correcter dan nu'. „In het begin schrok ik van de bitterheid over de islam onder christenen daar. Maar nu snap ik het wel. Mannen en vrouwen worden niet gelijk behan deld; moslims en niet-moslims wor den niet gelijk behandeld. Had je op school een christelijke naam, dan wist je zeker dat je cijfer zou dalen. Dat soort gedrag zie je nu terug in de azc's hier. „Het zwaarst hebben de mensen het die de islam afzweren. Een goede vriend van mij deed dat in Egypte. Hij leefde elke dag met de angst dat het zijn laatste zou zijn. Zijn familie zei niet te rusten tot zijn bloed door de straten van Cairo zou vloeien." „Het gaat om hoe er in een bepaalde cultuur naar vrouwen en vooral wes terse vrouwen wordt gekeken. In veel islamitische landen zijn mannen en vrouwen niet gelijk. Cultuur is hard nekkig; dat wordt gevormd in een proces van honderden jaren. Dat ver ander je niet zomaar." 'Verdedig je als moslim onze rechtsstaat: van harte welkom' maken dat ze zich te houden hebben aan onze waarden. Als je voor Neder land kiest, dan zijn dit de spelregels. Houd je je daar niet aan, dan moet je bijvoorbeeld het land uit. Om de ver blijfsstatus van een asielzoeker af te nemen moet die nu veroordeeld wor den tot een straf van 18 maanden bij een tijdelijke status of 24 maanden bij een permanente status. Dat moet naar beneden. Een permanente ver blijfsstatus is geen vrijbrief. Ook dan kan de status nog worden afgepakt." „Je kunt zeggen dat een asielzoeker bij een aanval op vrouwen, joden, ho mo's en christenen ook de status ver liest. Daarnaast zou het Openbaar Mi nisterie sneller zélf moeten gaan ver volgen. Dat kan. Als er aanwijzingen zijn in een azc kan het OM al ingrij pen. Dat vraagt ook om een nieuwe alertheid van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers. Het COA handelt nu te vaak niet en verplaatst de slachtoffers in plaats van de daders." „Niks doen is geen optie. Alles wat het kwaad nodig heeft om te over winnen, zijn goede mensen die niets doen, zei Edmund Burke terecht. Al leen al het idee dat onze cultuur fun damenteel dreigt te veranderen, is on bestaanbaar. Het punt is: wij mogen onze vrijheden nooit aanpassen. Zij moeten zich aanpassen. Maar er zit wel een grens aan wat je van de sa menleving vraagt. Ik ga geen maxi maal aantal vluchtelingen noemen, maar de manier waarop het nu gaat, met alleen massale opvanglocaties, is niet goed. Het draagvlak neemt af. Het is een heilloze weg." DORDRECHT. Een onbekende in woner van Dordrecht zit foren zen in de stad dwars. De man (dat lijkt waarschijnlijk) plast over de voorruit van auto's. De urine stroomt vervolgens in de luchtroosters. „Als de eigenaar uren later bij zijn auto terug komt en de verwarming aanzet, dan stinkt zijn hele wagen naar urine", zegt de Dordtse wijka gent Edwin van Katwijk, die zijn hoofd breekt over de vraag wie de plasjes pleegt.Het absur de verschijnsel doet zich voor aan de Sophiastraat in de wijk Krispijn, vlakbij het spoorweg station. De parkeerdruk is daar hoog, omdat forenzen er hun au to parkeren om daarna met de trein naar hun werk te gaan. De politie vermoedt dat de autoplas ser in de straat woont en boos is dat hij geregeld zijn auto er niet kan parkeren. De plasser pikt precies de auto's van forenzen er uit. De bewoners van de straat spreken er schande van. „Dit is heel erg goor, al kan ik me de ir ritatie wel voorstellen", zegt een van hen. Wijkagent Van Katwijk heeft er geen goed woord voor over. „Ook forenzen mogen hun auto daar gewoon neerzetten. Je hebt gewoon van andermans spullen af te blijven." De stad in het zuiden van China geldt als draaischijf voor de han del in slagtanden. De beslissing om het ivoor te weren werd giste ren bekendgemaakt door stadsbe stuurder Leung Chun-ying. „Het betreft een volledig verkoopver bod. Wie zich er toch schuldig aan maakt, kan hoge straffen tege moet zien." China is de grootste afnemer van ivoor ter wereld. Organisatie WildAid, die al ja ren aandringt op het verbod, spreekt van een 'fantastisch be sluit'. De import van ivoor is al verboden in Hong Kong. Maar rond de vierhonderd handelaren beschikken nog over een een ver koopvergunning die is afgegeven vóór 1989, toen er een wereldwijd verbod op ivoorhandel kwam. De ontheffing is volgens activis ten een dekmantel voor een om vangrijke handel in de slagtanden. WildAid legde vorig jaar op film vast hoe kinderlijk eenvoudig het is het verbod op ivoorhandel te omzeilen. „Ik kan moeiteloos aan gesmokkeld ivoor komen, maar durf je het in ontvangst te ne men?", pocht een verkoper. „Zo ja, dan laat ik het opsturen." Stropers doden jaarlijks tiendui zenden olifanten om hun slagtan den. Natuurbeschermers waar schuwen dat als de stroperij zo doorgaat, de olifant binnen een ge neratie is uitgestorven. China, waar ivoor geldt als een statussymbool, heeft de afgelopen jaren ingrijpende maatregelen genomen. Zo mogen de grofweg 10 miljoen ambtenaren het pro duct niet langer als relatiege schenk geven of ontvangen. Van wege de strengere regels in China zochten handelaren hun toe vlucht tot Hong Kong. VRIJDAG 15 JANUARI 2016 'Dat onze cultuur zou veranderen is onbestaanbaar' Moeten we dan stoppen met het toela ten van vluchtelingen om onze cultuur te beschermen? Wat moet er gebeuren? door Hanneke Keultjes en Hans van Soest De massa-aanranding van vrouwen in Keulen werd vergeleken met die op het Tahrirplein in de Egyptische hoofdstad in 2011Is dat terecht? Gert-Jan Segers. foto Frank Jansen Asielzoekers zijn huiverig om aangifte te doen. Hoe pak je de boosdoeners aan? Vreest u voor onze cultuur? door Albert Sok door Gerben van 't Hof HONG KONG. Hong Kong gaat een einde maken aan de handel in ivoor. Daarmee is volgens natuuror ganisaties een belangrijke overwin ning geboekt in de strijd tegen de stroperij van olifanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15