Drie blije loterijwinnaars én een blije winkelier Magazijn uitverkoop Elegance 4 scootmobiel molenaar^ 30% korting NIEUWS 13 Transplantaties elders na ruzie Justitie looft beloning uit Geweldpleger binnenkort verplicht tot drank- en drugstest Thuis proefrijden? Bel 0800 - 27 40 400 of kijk op www.molenaar.nl Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) voert sinds half december geen levertrans plantaties en complexe niertrans plantaties uit. Dat komt door een conflict tussen artsen 'over hun onderlinge werkwijze'. Drie van de zeven chirurgen werken voor lopig niet. Bemiddeling heeft niet geholpen. De operaties zijn ver huisd naar het Erasmus MC in Rotterdam. Levertransplantaties en sommige niertransplantaties zijn zo ingewikkeld dat er een groot team voor moet worden in gezet. Kleinere ingrepen zijn nog wel mogelijk. Het LUMC wil niet zeggen waar de ruzie over gaat. Justitie in Keulen heeft een belo ning uitgeloofd van 10.000 euro voor beslissende tips die leiden tot de arrestatie van mannen die tijdens oudejaarsavond vrouwen hebben aangevallen, misbruikt en beroofd. Tijdens de jaarwisse ling werden op het plein voor het station in Keulen vrouwen op grote schaal lastiggevallen door mannen. Inmiddels zijn er volgens de Keulse politie 652 aan giften gedaan, waarvan meer dan de helft voor aanranding. De politie pakte tot nu toe twaalf mannen op voor beroving, van wie er nog vijf vastzitten, allen afkomstig uit Noord-Afrika. Verdachten van zware mishande ling en geweldpleging kunnen straks waarschijnlijk worden ver plicht mee te werken aan een test naar het gebruik van alcohol en drugs. Die moet informatie opleveren voor officier van justi tie en rechtbank. Minister Van der Steur van Justitie denkt zo het geweld onder invloed van al cohol en drugs te bestrijden. De gegevens kunnen tot een hogere straf leiden. De Tweede Kamer lijkt er mee in te kunnen stem men, al twijfelt de SP en moet D66 er weinig van hebben. Medicijnen vallen buiten de test, omdat het gebruik daarvan vol gens de bewindsman 'geen vrij willige keuze' is. Arts en patiënt moeten zich wel bewust zijn van geneesmiddelen die agressie kunnen bevorderen, waar schuwt Van der Steur. Nu wordt nog niet standaard in het pro ces-verbaal vermeld of er sprake is van drank of drugs. Ook wordt er veelal afgegaan op indrukken. De test mag straks alleen wor den toegepast bij misdrijven waarvoor je als verdachte mag worden opgesloten en waarbij er al aanwijzingen zijn voor het in nemen van drank of drugs. Het allereerste wat de drie Ameri kanen na de Powerballtrekking moesten doen: een handtekening op de achterkant van hun lot zet ten en het stukje papier opber gen in een stevige kluis. Stap twee: zoek een betrouwbare advo caat, accountant en een belasting expert. En neem daar gerust de tijd voor: afhankelijk van de staat waar de winnaar woont is er een half jaar tot een jaar om de prijs daadwerkelijk te claimen. Gisteren maakte geen van de winnaars zich bekend - wellicht op aanraden van zo'n team ex perts. Loterijkenners adviseren winnaars zoveel mogelijk ano niem te blijven, om een golf aan bedelbrieven, investeringsverzoe- ken, oplichterstrucs en smeekbe des van verloren vrienden te voorkomen. Overigens vereist de wet in veel Amerikaanse staten dat de naam van de winnaar wordt gepubliceerd, maar een handige advocaat kan dat omzei len door een trust op te richten. De drie gelukkigen zouden niet de eerste winnaars zijn met wie het na een golf aandacht slecht afloopt. Abraham Shakespeare, in 2006 winnaar van 17 miljoen dollar in Florida, werd bijvoorbeeld drie jaar later dood gevonden. Zijn ex-vrouw is veroordeeld voor de moord. De verkopers van de winnen de loten durven hun gezicht wel te laten zien. In Chino Hills, bij Los Angeles, verkocht een 7-ele ven supermarkt een van de win nende loten. Het verkooppunt strijkt daardoor een bonus van 1 miljoen dollar op. Mensen verza melden zich na de trekking voor de deur om dat te vieren met ei genaar Balbir Atwal, die de win kel al 24 jaar runt: „Ik had niet zo veel mensen verwacht, maar mijn klanten houden van me, en ik van hen." Powerball doet er een week of twee over om bij alle verkooppunten in de VS de in komsten uit lotenverkoop in te zamelen. Wie na die twee weken naar het loterijkantoor in zijn staat stapt om de jackpot te in nen, kan meestal al de volgende dag het prijzengeld op zijn bank rekening krijgen, meldt de organi satie. De drie winnaars moeten kiezen of ze hun prijs direct uit betaald willen zien, of verspreid over dertig jaar. Alleen in dat laat ste geval wordt het volledige bru- tobedrag van anderhalf miljard uitgegeven. Als ze het geld alle drie direct op hun bankrekening willen laten storten, houden ze na belastingen elk slechts 187,2 miljoen over, berekende CNN. De Elegance 4 is een veelzijdige scootmobiel die zich makkelijk laat bedienen. Zelfs als u nog helemaal geen rijervaring heeft, kunt u er meteen prima mee overweg. Dankzij zijn verstelbare, goed geveerde comfortstoel bent u automatisch verzekerd van een heerlijk ontspannen zit. Profiteer nu van 840,- korting! VRIJDAG 15 JANUARI 2016 LEIDEN DEN HAAG KEULEN door onze correspondent Karlijn van Houwelingen WASHINGTON. Zowel in Florida, Californië als Tennessee is een lot met de winnende cijfercombinatie van de Powerball verkocht. De be zitters delen de recordjackpot van 1,5 miljard. Winkelbediende M. Faroqui en klanten van 7-eleven juichen. De winkel krijgt 1 miljoen voor de verkoop van het winnende lot. foto Will Lester/AP goede verlichting goede verlichting uitstekende vering BEZOEK EEN VAN ONZE SHOWROOMS Alkmaar Arnhem Beneden-Leeuwen Best Capelle a/d IJssel Doetinchem Heerlen Hengelo Katwijk Nunspeet Roden Roosendaal Uden Veenendaal Waddinxveen Wateringen Zwolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13