Opvolger Gerard Bouman wordt vandaag bekend, Erik Akerboom is topfavoriet 12 NIEUWS Hij ziet eruit als een filmster, boezemt vertrouwen in en luistert goed. Ideaal voor een korpschef Nationale Politie. Als het gefluister in de Haagse wandelgangen klopt, wordt Erik Aker boom (54) vandaag in de ministerraad be noemd als de nieuwe korpschef van de Nationale Politie. Hij zou de opvolger worden van Ge rard Bouman, die 1 februari vertrekt. Als dat zo is, staat Akerboom een monsterklus te wachten. Agenten zijn ontevreden, de recherche pres teert slecht en de financiële proble men zijn groot. Kan Akerboom, sinds drie jaar de hoogste ambtenaar bij De fensie, de vastgelopen reorganisatie bij de politie vlottrekken? „Als iemand het kan, is hij het", zegt Herman Klitsie. De oud-burge meester van Oss werkte intensief met Akerboom samen toen deze tus sen 2003 en 2009 politiechef was in Brabant-Noord. „Erik kan heel goed luisteren. Hij zit er bovenop, maar durft wel verantwoordelijkheid uit handen te geven. Een heel belangrij ke eigenschap als je straks leiding moet geven aan 60.000 man bij de po litie." Akerboom is een bijzonder sympa thieke man, vindt Klitsie. „Ik herin ner me nog goed dat de extreemrecht se NVU in 2008 ging demonstreren in Oss. Dat werd ruim van tevoren aangekondigd, dus ik zat met mijn cri sisteam klaar in het politiebureau." Tientallen relschoppers werden die zaterdag in de boeien geslagen. „Aker boom hoefde daar helemaal niet bij te zijn, want zijn beste mensen had den de leiding", zegt Klitsie. „Toch kwam hij langs. Hij wilde precies we ten wat er gebeurde, zonder iemand in de weg te lopen. Een warm mens met hart voor de zaak. Ik ken genoeg politiechefs die in het weekend lek ker achter hun krantje waren blijven zitten." De lotsbestemming van Aker boom kent een opmerkelijke wen ding. Erik Stevan Maria Akerboom wordt in 1961 geboren in een katho liek gezin in het Zuid-Hollandse bol- lenstadje Lisse. Een jaar later begint zijn vader in Friesland een scheeps werf voor luxe jachten. Het is zijn vas te bedoeling dat zijn zoon die werf overneemt, maar tijdens zijn studie bedrijfskunde in Groningen besluit 'Het is een man die goed weet om te gaan met personeel, vakbonden en medezeggenschap' Erik dat hij niet in de wieg is gelegd voor de scheepsbouw. De boomlange Akerboom -1.97 meter - verrast iedereen in zijn omge ving door over te stappen naar de Po litieacademie in Apeldoorn. „Het was een bewuste keuze voor de publieke zaak, denk ik", zegt zijn vriend en oud-politiecollega Bert Wijbenga in de Volkskrant. Wijbenga praatte er destijds veel over met Akerboom. „Hij was toch meer geïnteresseerd in een actiege- oriënteerde organisatie die zich bezig houdt met veiligheid en rechtvaardig heid dan met de vraag hoe je een be drijf financieel kunt helpen." Binnen de politie schopt Aker boom het ver. Bij het regiokorps in Utrecht klimt hij snel op van chef wijkteam binnenstad en districtschef tot hoofd regionale rechercheonder steuning. Daarna werkt hij een paar jaar bij de AIVD om vervolgens poli tiechef in Brabant-Noord te worden. Hij raakt verknocht aan Boxtel, de plaats waar hij nog altijd woont met zijn gezin. Waar Gerard Bouman - de huidige korpschef- kampt met het nukkige imago van een oude man, maakt Akerboom een veel frissere indruk. „Hij heeft de glamour van een mooie man", aldus Wijbenga. „Daarvan is hij zich ook wel bewust." In 2009 ver laat Akerboom de politie om Natio naal Coördinator Terrorisme en Vei ligheid te worden. Een baan die hij minimaal zes jaar wil uitvoeren, zo laat hij weten. „In mijn loopbaan zit een zeker ADHD-gedrag", analyseert hij in dagblad BN/DeStem. „Functies voor twee, drie jaar. Daar zit zoekge drag in. Stabiliteit van een organisa tie hangt ook af van de leider. Zes jaar is voor deze positie een goede pe riode." Toch wint de onrust in hem het weer als hij in 2012 wordt gepolst voor de topfunctie van secretaris-ge neraal van Defensie. Hij treedt in no vember van dat jaar aan, samen met de eerste vrouwelijke Defensieminis ter Jeanine Hennis-Plasschaert. De blonde Hennis en de boomlange Akerboom zijn samen een opvallen de verschijning. Defensiepersoneel heeft al gauw een passende bijnaam voor het duo gevonden: Barbie en Ken. Vlak na zijn aantreden moet Akerboom een flinke binnenbrand blussen. De militaire vakbonden lig gen overhoop met de hoofddirecteur personeel, luitenant-generaal Wil lem van de Water. Die heeft met een vereenvoudiging van het loonstrook- je 12.000 militairen benadeeld. Ze gaan er plotseling procenten in sala ris op achteruit. De vakbonden vin den dat Van de Water hen heeft bela zerd en zeggen het vertrouwen in Van de Water op. In die roerige periode maakt Aker boom een uitstekende indruk op Jean Debie van vakbond VBM. „We hebben intensieve gesprekken ge voerd, waarbij opviel dat hij goed kan luisteren. Het conflict is op een goe de manier opgelost. Of de hoofddirec teur het heeft overleefd? Nee." Debie noemt Akerboom een man die har monie verkiest boven polarisatie. „Hij is een man die goed weet om te gaan met personeel, medezeggen schap en vakbonden. Ik denk dat het van belang is dat de nieuwe korps chef het vertrouwen van agenten in de top van de organisatie weet terug te winnen. Hij is iemand die dat zou kunnen." Akerboom zal alle zeilen moeten bijzetten om de piepende en kraken de politieorganisatie weer op de rails te krijgen. De reorganisatie tot de Na tionale politie heeft veel meer gekost en levert minder besparingen op dan begroot. Scheidend korpschef Bou man noemt de functie niet voor niets een hondenbaan, waarvoor volgens de Centrale Ondernemingsraad niet al te veel kandidaten stonden te trap pelen. Na drie jaar Defensie zou Akerboom wel hebben aangegeven deze hell of a job te willen en aan te kunnen. Toch noemt oud-burgemees- ter Klitsie hem allesbehalve ar rogant. „Sterker nog, het is een hele rustige, beschei den man. Hij zal iets van die bescheidenheid moe ten loslaten om de Natio nale Politie weer op koers te krijgen. Een gigantische klus, maar ik denk dat hij de aan gewezen persoon is." Huidige chef Bouman kampt met het imago van een nukkige man 'Als iemand het kan, door Koen Voskuil en Peter Winterman Jean Debie defensievakbond VBM Erik Akerboom is nu nog secretaris-generaal bij Defensie. Als de ge ruchten kloppen, wordt vandaag bekend dat hij de nieuwe korpschef Na tionale Politie wordt, foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12