mi M Altijd maar weer die vragen over haar loyaliteit OV-fiets: 1,9 miljoen ritten NIEUWS 11 vallen. En hij zal geen middel onbe proefd laten om haar uit de tent te lokken. Voor hetzelfde geld verlaat ook Arib, net als de vorige voorzitter Van Miltenburg, huilend de Kamer. En dan is er niks gewonnen." Miriyam Aouragh (42), als Neder landse antropologe en media-onder- zoeker verbonden aan de University of Westminister in Londen, vindt het 'veel te romantisch' om te doen of de baan op het Binnenhof andere Marokkaanse vrouwen vooruit helpt. „Het is zo'n verhaal dat mensen graag vertellen, maar voor Marok kaanse vrouwen maakt het in de praktijk geen steek uit of Arib of een ander daar zit. Arib maakt immers deel uit van het Haagse establish ment en heeft helemaal geen uitge sproken mening over allochtonen of Marokkanen. Had ze dat wel, dan had ze deze baan niet gekregen." Volgens Aouragh telt maar één ding: of Marokkaanse vrouwen net zoveel kansen krijgen als andere 'Voor Marokkaanse vrouwen maakt het in de praktijk geen steek uit of Arib of een ander daar zit' vrouwen. „En dan bedoel ik: net zo veel kans op een baan, op een stage plek, op een goede opleiding. Voor een Marokkaans meisje is het veel be langrijker dat ze, ondanks haar hoofd doek, toch dat bijbaantje bij Albert Heijn krijgt om haar studie te beta len dan dat Arib Kamervoorzitter wordt." Ook voor de beeldvorming maakt het uiteindelijk niks uit, denkt ze. „In het huidige klimaat in Neder land, waar nu elke dag wel uitbarstin gen van vreemdelingenhaat zijn, zul len mensen in Aribs benoeming juist hun vooroordelen bevestigd zien. Zo van: zie je, zo'n 'excuustruus' die ook nog eens een accent heeft en er door 'de linkse kerk' tóch is neergezet." De verdachtmakingen die PW-leider Geert Wilders al in 2007 op haar afvuurde, vinden nog altijd gretig weerklank op shockblogs als GeenStijl. Arib heeft in middels geaccepteerd dat er altijd mensen zullen zijn die haar integriteit en loyali teit in twijfel zullen trek ken. Arib heeft twee pas poorten, een Nederlands en een Marokkaans. Daarom verwijt Wilders haar dubbe le loyaliteit. „Ik denk dat dit onzin is", zegt Herman Obdeijn, historicus en co-auteur van het boek Geschiedenis van Marokko. „Zowel Argentij nen als Marokkanen kun nen geen afstand doen van hun paspoort. Onze konin gin kan ook niet af van haar Argentijnse paspoort." Obdeijn beschouwt het paspoort als een document, een administratief iets. „Ik heb kleinkinderen met drie paspoorten: Nigeriaans, En gels en Nederlands. Ze ge bruiken het ene in Afrika en de andere twee in Euro pa." Het verwijt van Wilders en zijn fractiegenoten is dat mensen als de Rotterdamse burgemeester Aboutaleb en Kamervoorzitter Arib 'ho rig' zijn aan de koning van Marokko. Wilders sugge reert daarmee dat Neder lands-Marokkaanse politici marionetten van de Marok kaanse regering zijn. „Ik zal niet zeggen dat het niet gebeurt in Neder land, maar dat is dan bij de politie. De Marokkaanse overheid wil soms informa tie en zet dan politiemen sen onder druk. Het is bij politieke ambtsdragers op lokaal of nationaal niveau nooit aangetoond." Waarom schiet dit ver wijt aan Arib al zo lang wor- Het verwij't van Wilders is dat mensen als Arib en Aboutaleb 'horig' zijn aan de koning van Marokko tel? Obdeijn: „Het heeft te maken met een antimoslim- gevoel, dat wordt versterkt door de vluchtelingen stroom. Mensen als Arib kunnen het in de ogen van bepaalde mensen nooit goed doen. Arib legt al acht tien jaar de eed af op de Ne derlandse Grondwet en han delt daarnaar." klantonderzoek. Eenderde van de ritjes gaat van het station naar werk of school. „En met mooi weer zien we een piek in het OV-fietsgebruik", weet Kroeze. „Niet alleen in de zo mer, maar ook met mooi winter weer zien we dat mensen graag de handschoenen aantrekken om lek ker de fiets te pakken." Mulder, die wekelijks gebruik maakt van de fiets, en soms zelfs drie a vier keer per week, loopt er wel tegenaan dat de fietsen lang niet altijd beschikbaar zijn. „Je kunt geen fiets reserveren, dus je weet nooit zeker of er eentje staat." Vooral bij de geautomatiseerde stallingen, waar je een fiets met je chipkaart uit een hokje kunt ha len, gaat het volgens hem vaak mis. „Het systeem loopt het risico om ten onder te gaan aan het ei gen succes. In Bilthoven bijvoor beeld zijn de fietsen altijd in no-ti- me op." Belangrijkse reden voor het groeiende gebruik is het gemak en het gevoel van vrijheid dat de OV-fiets biedt De NS geeft toe dat het nu gere geld voorkomt dat reizigers voor nop bij de stalling aankomen. Sinds oktober kunnen reizigers de beschikbaarheid van de OV-fiets online checken via de NS Reis- planner-app. Probleem daarvan is volgens reizigersorganisatie Rover dat de fietsen alsnog uitverkocht kunnen raken als je eenmaal in de trein zit. Om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag breidt de NS dit voorjaar de OV-fietsvloot uit met duizend fietsen. Op station Am sterdam Zuid waren de OV-fïet- sen in 2015 het vaakst uitverkocht. „Daar hebben we onvoldoende ruimte om fietsen bij te plaatsen", erkent de NS. „Daarom hebben we daar nu tijdelijk een OV-fiets pop-upstore." VRIJDAG 15 JANUARI 2016 Miriyam Aouragh antropologe door Jan Hoedeman DEN HAAG. Al bijna negen jaar moet Khadija Arib zich bijna dagelijks verantwoor den voor haar tweede, Ma rokkaanse paspoort. In zo wat elk interview dat ze geeft komt opnieuw haar ad vieswerk over migratie voor de Marokkaanse koning ter sprake. foto Robin Utrecht Robert Mulder uit Rotterdam pakt graag de OV-fiets: „Je hebt een pas je, loopt naar binnen en je fietst weg." foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11