Recordjaar voor de CRAFT::- Start Tour de France: tekort van 4 ton door de extreme hitte Potvissen later weg van strand Facebook geeft informatie aan privacywaakhond 10 NIEUWS NIEUWE KAMERVOORZITTER De benoeming van Khadija Arib is voor veel Marokkaanse Nederlanders een opsteker. Toch is niet iedereen enthousiast. Bel 013-5055980 of chat met ons O aa9acTle 12:00u ^ocdlo De extreme hitte is de belangrijk ste oorzaak van het tekort van 4 ton op de zeer succesvolle Tourstart in Utrecht, juli vorig jaar. Door de warmte moesten er extra waterpunten langs het par cours worden geslagen. Daarnaast liep de stad parkeergel- den mis, omdat meer bezoekers per fiets naar het het wielerspek takel kwamen dan vooraf ge dacht. Desondanks was de start van de Tour de France een groot succes, aldus eindonderzoek van de Uni versiteit Utrecht. Het Grand Dé- part kreeg van bezoekers een hoog waarderingscijfer: een 8,4. Alleen het WK hockey jaren gele- den in de stad scoorde hoger. Ook het activiteitenprogramma rondom de Tour werd door de bezoekers gewaardeerd en beoor deeld met een 8,2. De Tour in Utrecht heeft de stad 23 miljoen euro opgeleverd. Ook de regio heeft weten te verdienen aan de Tourstart, waardoor de totale waarde in de provincie uitkomt op 25,3 miljoen euro. Een vergelij king met de Tourstart van 2010 in Rotterdam is volgens onder zoeker Maarten van Bottenburg moeilijk te maken, al lijkt het er volgens hem wel op dat de eco nomische impact van de start in Utrecht groter is dan de start in Rotterdam. Rijkswaterstaat heeft de vijf pot vissen die op het strand van Texel zijn aangespoeld gisteren nog niet weggehaald. Volgens een woordvoerder was het van wege de wind niet veilig de kada vers weg te slepen. De potvis die gisteren in een haven op Texel dood werd aangetroffen, zou gis teren al wel worden weggehaald. Dat kadaver gaat naar Harlin- gen.Er werd mogelijk nog een drijvende potvis gezien bij Texel. Het Leidse natuurmu seum Naturalis heeft de dieren onderzocht. Universiteit Utrecht doet ook onderzoek naar de doodsoorzaak. Facebook hoeft niet meer te vre zen voor een dwangsom van de Autoriteit Persoonsgegevens, de opvolger van het College bescher ming persoonsgegevens (CBP). De privacywaakhond doet onder zoek naar het sociale netwerk en wilde informatie. Uiteindelijk heeft Facebook die gegeven.Het bedrijf had een boete van maxi maal 750.000 euro kunnen krij gen. De kwestie draait om de nieuwe gebruiksvoorwaarden. De site ging meer informatie van zijn gebruikers opslaan. Het in houdelijke onderzoek naar Face book loopt nog. Een in Marokko geboren vrouw als Kamervoor zitter: het is een regel rechte primeur. Maar is Aribs aanstelling ook een doorbraak voor alle Marokkaanse Nederlan ders? Niet iedereen is overtuigd. „Men sen zullen haar ongetwijfeld weer als excuustruus zien." Naoual Dinia werd gisterochtend, toen ze in de auto op weg was naar een gesprek op de school van een van haar kinderen, gebeld door haar 68-ja- rige vader. „Gefeliciteerd hè", was het enige wat hij zei. Zij: „Hoezo?" Hij: „Met de aanstelling van Khadija Arib natuurlijk." Ze schoot in de lach, want ze kent Arib persoonlijk helemaal niet, maar begreep wel meteen waar om haar vader, die hier zelf in de ja ren zeventig als gastarbeider naartoe kwam, haar feliciteerde. „Mijn vader, die het nieuws normaal niet zo volgt, vond dit blijkbaar zo historisch dat hij mij toch even wilde spreken. Ik ben voor hem ook zo'n vrouw die, net als Arib, flink aan de weg timmert." De 41-jarige consultant, die lokale overheden over sociaal-maatschappe lijke vraagstukken adviseert, ervaart Aribs benoeming zelf ook als 'een wow-moment'. „Marokkaanse Neder landers zijn zo vaak negatiefin het nieuws dat het heel fijn is als een Ma rokkaanse zo'n prachtbaan krijgt. En dan op zo'n manier. Met een grote Ka mermeerderheid achter zich." Dinia, die via een project als 'Hart voor Sa menleving' eerder streed tegen de ne gatieve beeldvorming over Marok kaanse Nederlanders, weet zeker dat Aribs baan anderen ook inspireert. „Voor Marokkaanse vrouwen is het heel motiverend om te zien dat ie mand die af en toe echt wel tegen de stroom in moest roeien, toch haar droom uit heeft laten komen." Ook Brahim Bourzik (49), bekend van De Moslimkrant en de de Mo- hammed-glossy, benadrukt hoe bij zonder de aanstelling is. En noemt het 'ongelooflijk moedig en doortas tend' van de PvdA-politica. Bourzik: „Ze heeft toch maar haar zin gekre gen, terwijl velen dachten dat het haar niet zou lukken." Maar of het impact op anderen heeft? Hij betwijfelt het. „Natuurlijk is het Kamervoorzitterschap een be langrijke post, maar het is geen baan waarin je jezelf kan profileren. Ster ker: je wordt geacht dat juist niet te doen, je wordt geacht 'neutraal' en 'objectief te zijn." Arib had volgens Bourzik veel beter voor bijvoorbeeld een burgemeestersbenoeming kun nen kiezen. „Kijk naar Aboutaleb. Die krijgt als de eerste Marokkaanse bur gemeester van een grote stad wél din gen voor migrantengroepen voor el kaar." Bourzik maakt zich zelfs een beet je zorgen. Want is haar aanstelling 'in deze politieke tijden' niet voer voor el lende? „PVV-leider Wilders zal Arib, hoe onterecht ook, op haar afkomst en haar dubbele paspoort blijven aan- Belangrijkste reden voor het groeiende gebruik is het gemak en het gevoel van vrijheid om zelf de reis van station naar be stemming te plannen, verklaart de NS. De eenvoud, dat is ook waar de 45-jarige Rotterdammer Ro bert Mulder voor gevallen is. „Je hebt een pasje, je loopt naar bin nen en je fietst weg. En ze staan op steeds meer stations tegen woordig." Het aantal verhuurlo- caties groeide van 252 naar 278 het afgelopen jaar. Wie zijn de OV-fietsers en wat beweegt hen? „Van de gebrui kers is 60 procent vrouw en 40 procent man", licht NS-woord- voerder Erik Kroeze toe. „De grootste groep gebruikers is tus sen de 30 en 39 jaar, maar liefst een kwart. Toch is de fiets ook populair onder ouderen: 15 pro cent van de fietsers is 65-plus- ser." De meeste ritjes worden ge maakt voor recreatief gebruik. Zo wordt tweederde van de rit ten gebruikt voor een stedentrip of familiebezoek, weet de NS uit Elke dag een verrassende aanbieding Start om: Thermokleding Thermokleding Uitverkoop 50% kolTtillQ UTRECHT 140 De aanklager heeft gisteren 140 uur werkstraf geëist tegen oud- COA-baas Nurten Albayrak. De zaak draait om het gebruik van haar dienstauto en boetes die ze kreeg toen ze in privétijd met die auto reed. Albayrak werd op 1 april 2012 op non-actief gezet en ontslagen. TEXEL DEN HAAC Kan zij het verschil maken? door Eefje Oomen PvdA-Kamerlid Ah med Marcouch felici teert de nieuwe Kamer voorzitter. foto Martijn Beekman/ANP door Marcia Nieuwenhuis UTRECHT. De OV-fiets breekt het ene na het andere record. Maak ten reizigers in 2009 nog maar 600.000 ritjes op de OV-fiets, in middels is dat aantal verdrievou digd tot bijna 1,9 miljoen in 2015, zo blijkt uit gegevens die deze krant bij de NS heeft opgevraagd. vanaf vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10