Eenduidigheid in rampenbestrijding Man (57) in Goes uit water gered Man belemmert politie bij inval Nationale Monumentenorganisatie neemt zorg over 4 ZEELAND Rijksmonumenten worden overgedragen aan de Nationale Monumentenorganisatie. Zo wordt het behoud voor meerdere jaren verzekerd. De vier grote Zeeuwse Rijksmonu menten worden morgen overgedra gen aan de Nationale Monumenten organisatie (NMo). Het gaat om De Schotse Huizen en de Grote Kerk in Veere, de Sint Baafs in Aardenburg en de Sint Lievens- monstertoren in Zierikzee. Minister Blok (Wonen en Rijksdienst) doet afstand van in totaal 29 Rijksmonumenten. Waaronder de kastelen Trompenburg bij Hil versum, Assumburg in het Noord-Hollandse Heemskerk en Slangenburg bij Doetinchem. De regering besloot in 2011 dat bezit en onder houd van monumentale gebouwen niet langer een kerntaak van het Rijk is. Het wachten was op de oprichting van een grote organisatie - naar het voorbeeld van National Trust en Eng lish Heritage in Engeland - die de monumen ten kon overnemen. Met de oprichting van de NMo in 2013 ontstond er een organisatie, die groot en sterk genoeg werd geacht om eige naar te worden van kastelen, kerken, vuurto rens en gedenktekens. Aan de NMo nemen deel: Geldersch Landschap Kasteelen, Utrechtse Maatschappij tot Stadsherstel NV, Monumentenfonds Brabant, Vereniging Hend- rick de Keyser, Nationale Maatschappij tot Res taureren en Herbestemmen van Cultureel Erf goed (BOEi) en Vereniging Natuurmonumen ten. De verwachting is dat er nog meer monu mentenorganisaties aan zullen haken. Robert J. Quarles van Ufford - neef van de beroemde commissaris van de koningin in Zee land - is directeur van de NMo. Hij verwacht dat zijn organisatie monumenten 'duurzaam' zal kunnen beheren. Met andere woorden: hij geeft de garantie dat het onderhoud voor de lange termijn is geborgd. Dat geldt in Zeeland voor vier monumen ten. Activiteiten in die gebouwen - zoals in Veere het museum De Schotse Huizen - kun nen volgens hem worden voortgezet: „Wij ho pen activiteiten te faciliteren, zodat ze levend blijven en hun verhaal kunnen vertellen." Tot nu werkte de veiligheidsregio, waartoe de brandweer behoort, met voor elk bedrijf een eigen rampbestrijdingsplan. Doordat elk plan afzonderlijk geoefend moet worden, levert dat capaciteits- en uitvoeringsproblemen op. In een rampbestrijdingsplan staan alle maatregelen voor de (hulpdien sten die bij een ramp moeten wor den genomen. De veiligheidsregio heeft vastgesteld dat een groot deel van de rampenbestrijdings plannen dezelfde elementen be vat. Daarom wil de veiligheidsre gio de afzonderlijke rampbestrij- dingsplannen voor BRZO-inrich- tingen vervangen door één alge meen rampbestrijdingsplan. Dit generieke plan, aangevuld met be- drijfsspecifieke zaken, die in een rampbestrijdingskaart staan, zorgt er onder meer voor dat er efficiën ter geoefend kan worden. Het stan daardplan kan met alle betrokke nen tegelijk, van de lokale bevel voerder van de brandweer tot bur gemeesters, in één oefening getest worden. Het algemene plan houdt ook in dat de zogeheten rampbe- strijdingsplankaart voor elk be drijf op dezelfde wijze wordt opge steld. Daardoor kunnen crisis teams in één oogopslag zien wat de specifieke risico's van een be drijf zijn en welke maatregelen er genomen moeten worden. Bij het opstellen van het plan is gebruik gemaakt van de algemene rampbe- strijdingsplannen van de naburige veiligheidsregio's Rotterdam-Rijn- mond en Midden- en West-Bra bant, zodat er daar ook eenduidig heid is voor regio overschrijdende hulpverlening. BRZO-BEDRIJVEN IN PROVINCIE ZEELAND Een 57-jarige Goesenaar was rond 07.15 uur bij de Oostsingel van zijn fiets gevallen. De berm is daar behoorlijk steil, dus hij rolde via de berm naar bene den en kwam vervolgens in het water terecht. Een buurtbewoner die het voorval zag gebeuren heeft di rect 112 gebeld en is op zoek ge gaan naar een sleepkabel. Na tien minuten was de politie ook aanwezig. Samen met een omstander en met behulp van de sleepkabel is de drenkeling toen uit het water gehaald. Zo wel de agenten als de omstan ders hoefden het water niet in. De opgeroepen brandweerploe gen, waaronder twee duik teams, hoefden niet meer ter plekke te komen. De man is door de ambulan cedienst onderzocht, maar hij hield volgens de politie alleen een nat pak aan het voorval over. De agenten gingen naar de woning na een melding dat er mogelijk een hennepkwekerij in het huis zou zijn. Zij belden aan en de deur werd openge daan door de Tholenaar. Die wilde de agenten niet binnenla ten. Een hulpofficier van justi tie heeft toen een machtiging tot binnentreden afgegeven, omdat er voldoende aanwijzin gen waren dat er een kwekerij aanwezig zou kunnen zijn. Met zo'n machtiging hebben agen ten wettelijk toestemming om de woning tegen de wil van de bewoner alsnog te betreden. De man wilde echter nog steeds niet meewerken en belet te de agenten de woning te be treden. Hierop is de Tholenaar aangehouden. Er werd een on derzoek ingesteld. Daarbij wer den veel goederen aangetroffen die gebruikt worden bij een hennepkwekerij. Er werd ech ter geen hennepkwekerij aange troffen die in gebruik was. De politie vermoedt dat er tot voor kort wel eentje was. De agen ten hebben alle goederen in be slag genomen, 's Avonds is de man weer in vrijheid gesteld. Toekomst vier Zeeuwse monumenten verzekerd De dikke toren in Zierikzee. De Sint Baafs in Aardenburg. archieffoto's Willem Staat door Jan van Damme De Grote Kerk in Veere. door Theo Giele MIDDELBURG. Veiligheidsregio Zee land (VRZ) werkt aan een alge meen rampbestrijdingsplan voor al le bedrijven in Zeeland die onder het Besluit risico's zware ongeval len (BRZO) vallen. Vopak Terminal Vlissingen Zeeland Refinery (Vlissin- gen-Oost) Eastman Chemical Middelburg Cargill Benelux (Sas van Gent) Dow Benelux (Hoek) ICL Industrial Products Terneuzen Oiltanking Terneuzen Rosier Nederland (Sas van Gent) Het ontwerpplan ligt tot 22 februari ter inzage bij de veiligheidsregio en is te lezen op www.zeelandveilig.nl. Yara Sluiskil Arkema Vlissingen Van Citters Beheer (vml Therm- phos-terrein) Vesta Terminal Flushing VTF 1 en 2 aan Buitenhaven in Vlissingen en VTF 3 in Vlissingen-Oost. Voor de kerncentrale en de Covra geldt een apart regime. De Schotse Huizen in Veere. GOES. In de binnenstad van Goes hebben de politie en een omstander gisterochtend een man gered die te water was ge raakt. BERGEN OP ZOOM. De politie heeft dinsdagmiddag in de Ant werpsestraat in Bergen op Zoom een 26-jarige man uit Tho- len aangehouden. Dat gebeurde vanwege het belemmeren van agenten die bij een woning hun werk wilden doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36