Certificaat voor een valse Herman Brood? Fluitje van een cent Airbags, navigatie en wielen populair bij dief Hulpkonvooi bereikt Madaya, driehonderd mensen acuut geëvacueerd Inwoners van drie Syrische plaatsen hebben na zes maanden honger en uitputting weer te eten. 8 NIEUWS ROTTERDAM/MADAYA. Overal van daan snellen mensen op de hulp verleners af. 'Is er eten?, vragen ze. 'Heb je medicijnen?' Sommige be woners glimlachen. Een enkeling zwaait. Maar de meeste Syriërs in de belegerde steden zijn ernstig verzwakt. Maandenlang kwam er geen voedsel meer binnen in Madaya, aan de grens met Libanon. Rond om hebben soldaten van het Syri sche leger zich verschanst. Ze heb ben mijnen gelegd in de omliggen de velden. De stad ontvluchten is zo onmogelijk gemaakt. In de stad zijn vrijwel geen voe dingsmiddelen meer; wat beschik baar is, is peperduur. Er zijn be richten dat inwoners vuilnisbak ken afstruinen, of huisdieren, gras en bladeren eten. „Het heeft lang geduurd voor we toestemming kregen om voedsel en hulpgoede ren bij de burgers te mogen breng en", zegt Merijn Stoffels van het Rode Kruis. „Maar het is gelukt." Maandagnacht rolden 41 volge laden vrachtwagens Madaya in. Vol met voedselpakketten, de kens, medische apparatuur en me dicijnen. De Verenigde Naties maakten bekend dat driehonderd inwoners voor wie de hongerdood dreigde meteen zijn geëvacueerd. Nog eens vierhonderd mensen hebben acuut hulp nodig. Volgens emeritus hoogleraar humane voe ding Jo Hautvast zijn de gevolgen van langdurige ondervoeding in grijpend. „Mensen teren volledig in op hun reserves. Ze hebben een tekort aan vitaminen, mineralen en eiwitten. Ze kampen met spier- verlies. Het is erg onverstandig om gulzig te zijn als je dan weer te eten hebt. De maag en darmen zijn zo dun dat er gaten in kun nen ontstaan. Het voedsel wordt slecht verteerd. Er bestaat grote kans op diarree. Het moet lang zaam gaan. Anders sterf je korte tijd nadat je te eten hebt gekregen alsnog." Ook in het belegerde Foah en Kefraya in de provincie Id- lib is een hulpkonvooi binnenge rold. Met de lading kunnen de in woners van de drie plaatsen een maand vooruit. „We bereiden nieuwe leveringen voor" aldus Stoffels. „Maar de tekorten zijn groot en er is meer hulp nodig dan we kunnen bieden." Foah en Kefraya werden in maart 2015 veroverd door rebellen die strijden tegen het regeringsleger en door het al-Nusra Front, een aan de terreurorganisatie al-Qae- da gelieerde beweging. Bijna Uitgehongerden hebben een tekort aan vitaminen, mineralen en eiwitten en kampen met spierverlies 20.000 inwoners kwamen in de val te zitten. Madaya, vlakbij de hoofdstad Damascus, viel in juli 2015 in handen van de troepen van president Assad. Daar konden 40.000 mensen opeens geen kant meer op. Grote delen van Syrië zijn nog te bereiken voor de hulpverleners. Maar bijna een half miljoen men sen zitten opgesloten in belegerde gebieden. „Om hen te bereiken zijn we continu met tal van par tijen in gesprek. Ook met Islamiti sche Staat", zegt Stoffels. Oud-hoogleraar Hautvast maakt zich zorgen om de aller zwaksten in de steden. „Wie nog wat kracht in zijn lijf heeft kan naar een hulpkonvooi rennen. Maar wie voedt degenen die niet meer op hun benen kunnen staan? Ik hoop dat er voldoende medisch personeel is om de juiste zorg te kunnen verlenen." Om erger te voorkomen, is het volgens het Rode Kruis van be lang dat er zo snel mogelijk een staakt-het-vuren wordt afgekon digd. „De belegeringen zijn cata strofaal. Het is extreem ingewik keld om hulp te bieden. Dat zien we overal waar gewapende conflic ten zijn. Al zijn de problemen in Syrië wel heel groot." Broods ex-manager Koos van Dijk zou bovendien willens en wetens meewerken aan het op de markt brengen van vervalsingen. Hij ont kent en dreigt de televisiemakers aan te klagen voor smaad. Veel moeite om het echt te la ten lijken, deden de televisiema kers van Rambam (BNN/VARA) niet. Jelte Sondij: „Een redacteur heeft wat op een doek van Action gekliederd. We mailden het naar Koos van Dijk, die echtheidscerti ficaten uitgeeft voor doeken van Brood. In een mum van tijd en voor een paar honderd euro was het geregeld. Hij hoefde het schil derij niet eens in het echt te zien." Het schilderij werd door Sondij aangeboden bij een galerie. „Ze wilden het zo verkopen voor dui zenden euro's. Bizar", constateert hij. „Al jaren gaan in de kunstwe reld geruchten dat er veel verval singen van Brood in omloop zijn. Een trieste conclusie is dat er waarschijnlijk inderdaad heel wat neppers bij mensen hangen." Het onderzoek van de televisiema kers is met verborgen camera vast gelegd. Sondij: „We wilden weten of Van Dijk uit onwetendheid han delde of te kwader trouw." Hij zei de oud-manager daarom vervalsin gen te willen laten maken voor de Chinese markt. Of hij deze ook van certificaten kan voorzien. Son dij: „Daar stond hij welwillend te genover. Sterker nog: hij had aller lei tips: waar we verf moesten ko pen, hoe Herman zijn hand hield tijdens het schilderen." Van Dijk zelf zegt 'het spelletje mee te hebben gespeeld' omdat hij dacht met een criminele orga nisatie te maken te hebben. „Ik voelde nattigheid. Ik dacht: ik stel me chantabel op en als ik voldoen de bewijs heb, bel ik de politie." Dieven richten steeds meer scha de aan door auto-onderdelen als sturen, wielen, airbags en naviga tiesystemen te stelen. Niet al leen autodealers zijn de klos, ook particulieren worden steeds vaker getroffen. Volgens Wouter Verkerk van Verzekeraars Bestrij den Voertuigcriminaliteit kost dit jaarlijks naar schatting 300 a 400 miljoen euro. De 58-jarige Hans Koning kan er over meepraten. Hij stapte maan dagmorgen in zijn fonkelnieuwe BMW 320 en keek en zag dat zijn hele stuurinrichting weg was. „Dan sta je heel raar te kij ken." Ook organisaties als Bovag en verzekeraar Bovemij signale ren dat de problemen met au- to-onderdelendiefstal steeds gro ter worden. Volgens Verkerk gaat het in golven. „Op dit mo ment is het weer helemaal mis. Iedere dag is er wel iemand aan de beurt." Verkerk beschrijft dat auto's soms in 'een soort militai re operatie worden gestript'. Vol gens Bovag heeft Nederland te kampen met rondtrekkende ben des die hun waar in Oost-Euro pa slijten. „De ene keer slaan ze hun slag in Noord-Nederland, dan weer in het zuiden", aldus Tom Huyskens van Bovag. „Zie ze maar te pakken, ze zijn bin nen een dag in Roemenië of Bul garije." Inwoners van de belegerde stad Madaya wachten op de aankomst van de hulpkonvooien, foto Marwan Ibrahim/AFP maand voedse Voor één door Cerben van 't Hof door Chantal Blommers en Cudo Tienhooven ROTTERDAM. Een Herman Brood aan de muur? Het kan zomaar om een nepper gaan, ontdekte televi sieprogramma Rambam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8