'Verzwijgen speelt extreemrechts in de kaart' NIEUWS 7 Afkomst verdachte vaak niet genoemd ARD vormt zich een 'Volksfront van rechts'. De politieke tak hier van, de rechts-populistische par tij Alternative für Deutschland (AfD), schiet in sommige regio's omhoog in de peilingen. Com mentatoren waarschuwen voor 'Weimarachtige toestanden', toen na de Eerste Wereldoorlog en tijdens de opkomst van Hitier zich in Duitsland een straatoor log afspeelde tussen 'links' en 'rechts'. De IS-terreuraanslag in Istanbul gisteren, waarbij vooral Duitse slachtoffers vielen, is ko ren op de molen van de extreem rechtse islamcritici. De centrumlinkse regerings coalitie van bondskanselier Ange la Merkel (CDU) probeert met strengere maatregelen tegen cri minele asielzoekers de Wutbürger' - de woedende bur gers - enigszins tot bedaren te brengen. Zo moeten asielzoekers die zich schuldig maken aan sek suele en andere delicten in de toekomst snel worden uitgezet. Het zijn dit soort ad-hocbe- sluiten, die de paniek bij de ge vestigde orde bijna voelbaar ma ken. De bij populistisch rechts zo gehate 'elites' beseffen: in Duitsland is de geest uit de fles. Voorlopig weet niemand hoe die er weer in te krijgen. Pim Fortuyn zei wat hij dacht, en deed wat hij zei. Zo maakte hij een eind aan de politieke correct heid in Nederland. Zweden en Duitsland hebben nu hun eigen 'Fortuynmoment'. „Een aantal lan den zit nog in het stadium van po litieke correctheid zoals wij dat tot Fortuyn kenden", zegt Han Entzinger, hoogleraar integratie- en migratiestudies. „Daar merken ze nu de gevolgen van." Kwam in Keulen het hoe en wat van de massa-aanranding pas dagen later naar buiten, Zweden heeft daar een schepje bovenop ge daan. De politie bekent massa-aan randingen tijdens festivals in 2014 en 2025 door jonge Afghanen ver zwegen te hebben, uit angst de ex treemrechtse Zweden-democra- ten in de kaart te spelen bij de ver kiezingen. Er lagen twintig klach ten van tienermeisjes, en de poli tie had tientallen verdachten in beeld, maar vervolging bleef uit. In Zweden en Duitsland wordt de media verweten meegewerkt te hebben om de incidenten stil te houden. Entzinger: „Door dit te verzwijgen, spelen ze nu extreem rechts juist in de kaart." Het beestje bij de naam noe men, ligt op het kookpunt van de vluchtelingencrisis gevoelig. Wie de afkomst van de daders ver zwijgt, is té politiek correct. Wie de afkomst wel meldt, geeft het verzet tegen vluchtelingen een extra steun in de rug. Toch is het relevant te benoemen om wie het gaat, vindt Entzinger. „Als een Ma rokkaan 20 kilometer per uur te hard rijdt, hoefje de afkomst niet te melden. Hier gaat het om man nen met een Noord-Afrikaans ui terlijk die zich massaal op vrou wen stortten. Het zou raar zijn ver schillen in culturele en etnische af komst niet te vermelden." Zeker in Duitsland is de angst 'Een aantal landen zit nog in het stadium van politieke correctheid' groot dat het vluchtelingendebat uit de hand loopt. Entzinger merkt het als hij in Berlijn is. „Het lijkt alsof ik twintig jaar terug in de tijd ga. Daar praten ze op een andere manier over vluchtelingen. Je moet respect hebben voor hun cultuur. Dat moet ook, maar er zit ten grenzen aan respect. In Duits land ligt het nog gevoeliger vanwe ge het oorlogsverleden." De verdachten in Keulen zijn - op een enkeling na - Noord-Afri kanen. Ze komen niet uit de lan den waar de meeste vluchtelingen vandaan komen. Entzinger: „Alge rijnen en Marokkanen die in het kielzog van Syriërs en Afghanen meekomen verpesten het klimaat voor de échte asielzoeker." Het is nog steeds niet duidelijk is, wat er nu precies achter zit, zegt Leo Lucassen, hoogleraar en directeur onderzoek van het Inter nationaal Institiuut voor Sociale Geschiedenis. „Waarom deden ze het? Dat vind ik interessanter dan of het om asielzoekers ging." Hij wijst op politiestatistieken waaruit blijkt dat asielzoekers on dervertegenwoordigd zijn in crimi naliteit vergeleken bij autochto nen met dezelfde demografische en sociaal-economische achter grond. En ze houden zich vooral bezig met winkeldiefstallen. Lucassen wil maar zeggen: aan randing en verkrachting is geen 'probleem' van louter Arabische mannen of asielzoekers. „Het is een hype. Er hoeft nu maar één Sy riër of Afghaan zich te vergrijpen aan een Nederlands meisje, en het ontaardt in een massahysterie." Hij vindt dat Nederland zichzelf niet op de borst moet kloppen als voorbeeldland. „We zijn doorgesla gen naar het andere uiterste. Nuchterheid is ver te zoeken." Terwijl de gebeurte nissen in Keulen een kettingreactie van (openheid over) vergelijkbare incidenten teweeg brengt, blijft het in Nederland stil. Vol gens de politie is hier dan ook geen sprake geweest van 'Keulse toestanden'. Bij criminele inci denten maakt de po litie normaal ge sproken de identi teit of afkomst van verdachten niet be kend, tenzij zij geen vaste woon- of verblijfplaats heb ben. „Als Polen zon der vaste woon- of verblijfplaats iets doen, dan noemen we ze 'twee Polen zonder vaste woon- of verblijfplaats", zegt een woordvoer ster. „Weten we wel waar ze wonen, dan houden we het bij leeftijd en woon plaats." Als verdachte perso nen in een asielzoe kerscentrum verblij ven, wordt dat 'meestal' wel ge noemd, aldus de woordvoerster. ,„Dat hangt af van elke zaak op zich, of het relevant is, maar je ziet dat het over het algemeen wel naar buiten komt." De politie heeft ge leerd van de moord op Marianne Vaat- stra toen al snel - naar later bleek ten onrechte - naar bui ten kwam dat een asielzoeker ver dacht werd. Hoogleraar integra tie- en migratiestu dies Entzinger acht het ondenkbaar dat de politie in Neder land incidenten als in Keulen zou ver zwijgen. „De politie gaat daar heel realis tisch mee om, door schade en schande wijs geworden." 10 dagen Eilanden van Dalmatië Kust van Dalmatië 12 dagen Makarska Riviera en Dubrovnik 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Dalmatische kust 10 dagen Istrië Opatija Pittoresk Vrsar Istrië 10 dagen Porec Istrië WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Meer dan tweehonderd mensen zijn opgepakt, foto Jan Woitas/DPA door Tonny van der Mee LEIDEN. Met de massa-aanrandin gen in Duitsland en Zweden is er geen houden meer aan. Het verdoe zelen van de link met de vluchtelin- gencrisis krijgen de autoriteiten nu als een boemerang terug. Neder land is het stadium van de politie ke correctheid voorbij. Han Entzinger hoogleraar v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 1 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7