Te vroeg voor ontmoetingscentrum' Sluiskil krijgt eigen museum ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Je houdt van Sluiskil of.... Hoe dan ook, het Kanaaldorp heeft een verhaal te vertellen. Bezwaar tegen Residentie Gravenhof Hulst Het schiet al op. Boudewijn en Jan de Waal ('nee, geen familie') zijn volop aan het werk. Met hout klemmen zit de toegangspoort tot één van de lokalen nog vast. „Dat wordt de tunnelingang", verwijst Loek van Hecke naar het jongste paradepaardje van Sluiskil, de Sluiskiltunnel. Het is dinsdagochtend, in de voormalige Oranje Nassauschool aan de Vogelschorstraat in hartje Sluiskil. Hier komt hét museum van Sluiskil. Moet Sluiskil nou ook al een museum hebben? Van 'De vraag of we genoeg materiaal hebben, stellen we niet meer' Hecke reageert onverstoorbaar. „Weet je, Sluiskil is een jong dorp, nog maar van rond 1825, na aanleg van het Kanaal Gent-Terneuzen, maar Van Hecke loopt een kamertje binnen en komt met een pak fo to's terug. „Meer dan duizend heb ben we er." Het vroegere dorps- hart dat met de kanaalverbreding in de jaren zestig is verdwenen, het ook verdwenen ziekenhuis, de Rijksveerpont, de voormalige Cokesfabriek, ze komen allemaal voorbij. „Moet ik nog meer laten zien?" Weinig dorpen in Zeeuws- Vlaanderen zijn in een korte tijd zo veranderd als Sluiskil, wil Van Hecke ermee zeggen. Dat maakt de geschiedenis van het dorp ook zo spannend en niet alleen voor geboren Sluiskillenaren. Want neem het ziekenhuis, opgericht in 1915 door nonnen uit Moerdijk. Meer dan zeventig jaar heeft dat er gestaan en het trok mensen uit de wijde omgeving. En dat geldt ook voor de industrie in Sluis kil-Oost, met de Cokesfabriek (nu recyclingbedrijf Heros) en kunst- mestfabriek Yara. Sluiskil heeft een verhaal te ver tellen. De commissie (Herken ning Monumenten Sluiskil heeft buiten, door het hele dorp, al aller lei punten gemarkeerd. Zo staat aan het Groenoord een locomo tief, ter herinnering aan de Duitse munitietrein die herfst 1944 in Sluiskil strandde en werd leegge roofd. Het museum moet de slagroom op de taart worden. Zeker nu moet dat lukken. De initiatiefne mers zaten eerst in Ter Kille, de vroegere rooms-katholieke kleu terschool aan de Baljuwlaan. Met de fusie van de basisscholen in Sluiskil kwam de Oranje Nassau school vrij; een groter én beter on derhouden gebouw. Van Hecke: „Hier kunnen we uit de voeten. Zelfs Gerben Dijkstra (uit Sluis kil), die alles spaart wat met brandweer te maken heeft, kan er in een lokaal zijn brandweercollec tie kwijt." Weinig dorpen in Zeeuws-Vlaanderen zijn in korte tijd zo veranderd als Sluiskil Veel oude foto's, een galerij met beeltenissen van bekende Sluiskillenaren, maquettes uit het informatiecentrum van de Sluiskil tunnel, spullen uit de begin 2013 gesloten rooms-katholieke kerk en van de Cokesfabriek (zoals de bouwborden van de nog te slopen Figee-kranen), de bekers van de biljartkampioenschappen, het zal allemaal te zien zijn in het mu seum. Wie nieuwsgierig is gewor den, moet nog even geduld heb ben. De opening voor genodigden is zaterdag 9 april en voor het gro te publiek zondag 10 april, waarna het museum elke eerste en derde zaterdagmiddag van de maand open zal zijn. Van Hecke: „Sluiskil verdient dit." HULST. Wanneer de bouw van Residentie Gravenhof in Hulst begint, is nog niet duidelijk, omdat tegen de bouwvergun ning bezwaar is gemaakt. Het is volgens een gemeentewoord voerster aan de bouwer of hij de uitspraak van de rechter af wacht, alvorens met de bouw te starten. Het archeologisch vooronderzoek aan het 's-Gra- venhofplein begint donderdag. Dat wordt gedaan om te voor komen dat er tijdens de sloop van het huidige gebouw stagna tie ontstaat. Het onderzoek is eind januari afgerond. Het hui dige pand wordt in het eerste kwartaal gesloopt. Mulder moest de plannen van Peter Verdonck van de Vetona- group, die in de Brouwerijstraat een sociaal ontmoetingscentrum en een nachtopvang met twintig bedden wil beginnen, uit de krant vernemen. Onder omwonenden ontstond onrust. Verdonck: „Buurtbewoners dachten dat ik een stroman ben van een huisjes melker, maar dat is niet zo. Het is echt een eigen initiatief van mij. Ik wil mensen die het moeilijk hebben weer integreren in de sa menleving." Verdonck, een Belg die nu in een pension in Kapellebrug woont, zegt door zijn nog korte verblijf in Nederland geen hypo theek te kunnen afsluiten voor de aankoop en de verbouwing van het leegstaande horecapand. Hij wil het geld voor de aankoop daar om bij elkaar krijgen via crowd- funding, geldwerving onder parti culieren. „Ik heb een gesprek ge had met omwonenden en heb hen kunnen overtuigen van mijn goede bedoelingen." Verdonck stelt dat de buurt nu 'heel posi tief tegenover zijn plannen staat. Er heeft zich desondanks nog niet één geldschieter gemeld, terwijl Verdonck stelt dat, ondanks de aanwezigheid van bijvoorbeeld De Warande en De Lieve in de omgeving, er grote behoefte is aan een plaats waar eenzame ouderen of andere sociaal zwakkeren bij voorbeeld een kaartje kunnen leg gen. 'Bovendien zijn wij heel zuinig op de leerbaarheid in Sint Jansteen' Mulder benadrukt dat niet zo maar ergens een ontmoetingscen trum of nachtopvang kan worden begonnen en dat dit ook niet zo maar gaat gebeuren. „Er zat een restaurant in dat pand, daar slaap je niet, en die bestemming heeft het ook niet. Bovendien zijn wij heel zuinig op de leefbaarheid in Sint Jansteen." Ellen Verstraten, van de ge meentelijke welzijnsorganisatie Hulst voor Elkaar, reageert wel po sitief op de plannen van Verdon ck. „Hoe meer van dit soort voor zieningen voor sociale en maat schappelijke ontwikkeling, hoe be ter. Wij als Hulst voor Elkaar zou den Verdonck kunnen helpen om van dit burgerinitiatief iets heel moois te maken." WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Jong dorp met een verhaal door Harmen van der Werf Loek van Hecke it de symbolische ronde entree (nog met houtklemmen) tot de zaal over de Sluiskiltunnel, met daarin vrijwilligers Loek de Waal (vlnr) en derde van links een kartonnen beeltenis van tunneldirecteur Tin Buis. foto Camile Schelstraete Het Museum Sluiskil in wording, me van Hecke, Boudewijn de Waal en Jan door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN. De initiatiefnemer van een een sociaal ontmoetings centrum en nachtopvang voor dak lozen in het voormalige Chinees restaurant in Sint Jansteen, loopt behoorlijk voor de muziek uit, zegt burgemeester Jan-Frans Mulder. „Het lijkt me wel handig dat hij eerst eens met de gemeente komt praten over bestemmingsplannen en regelgeving enzo." Jan-Frans Mulder, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71