Pikante foto s meisjes Tilburg verspreid Ongeregeldheden en vernielingen in Leipzig. Links en rechts gaan de straat op in verhit asieldebat. SEKSUEEL GEWELD KEULEN 6 NIEUWS BERLIJN/LEIPZIG. Politiepantser- voertuigen rijden door de straten. Winkelruiten zijn ingegooid en auto's staan in brand. Afvalcontai ners worden omgeschopt, de in houd ervan ligt op straat. Een dönerzaak is tot puin geslagen. Ge maskerde mannen, bewapend met honkbalknuppels, slaan in op toevallige passanten en gooien met stenen en vuurwerk. Dit was het beeld maan dagnacht in Leipzig, in het voor malige Oost-Duitsland, waar zich burgeroorlogachtige taferelen af speelden. Zo'n 250 rechts-radicale relschoppers trokken door de 'link se' wijk Connewitz. Het waren, zei de historicus Sascha Lange (44) tegen de Leipzi- ger Volkszeitung, 'de ergste rechts-extremistische ongeregeld heden in Leipzig sinds de pogrom nacht in november 1938'. Toen maakten nazi's jacht op joden. Meer dan tweehonderd rel schoppers werden aangehouden. Hen wordt 'ernstige verstoring van de openbare orde' ten laste ge legd. De autoriteiten werden door de aard en de omvang van het ge weld verrast. Ook historicus Lang is geschokt: „Dit is een elementair gevaar voor de rechtsstaat." Niet ver van het geweld in Con newitz demonstreerden diezelfde avond duizenden 'bezorgde bur gers' tegen de 'islamisering' van Duitsland. Maandag vierde Legida, de loka le afdeling van de rechts-populisti- sche anti-islambeweging Pegida, in Leipzig haar eenjarig bestaan. Zo kort na de massale aanrandin gen door allochtone mannen in Keulen liepen de gemoederen ook hier hoog op. Toen een verslag geefster van de regionale omroep Pegidavoorman Lutz Bachmann wilde fotograferen, die een bord In Keulen werd door nazi's, hooligans en motorbendeleden jacht gemaakt op buitenlanders droeg met de tekst 'Rapefugees not welcome' ('Aanrandvluchtelingen niet welkom'), werd zij door een vrouw in het gezicht geslagen. Een andere Legidademonstrant gaf de journaliste het advies 'naar huis te gaan en je onder je rok te laten grijpen'. Bij eerdere rechtse betogingen werden journalisten ook al eens aangevallen. Legidawoordvoerster Tatjana Festerling maakte zich - niet voor het eerst - volgens critici schuldig aan opruiing. Festerling riep haar gehoor op „de mestvorken te grij pen en die volksverraderlijke eli tes uit de parlementen, de recht banken, de kerken en de uitgeverij en te schoppen." Festerlings pu- bliek reageerde enthousiast en riep luidkeels: 'Widerstand, Wider- stand.('verzet'). Elders in de stad vormden te- gendemonstranten, die pleitten voor verdraagzaamheid tegenover asielzoekers, een lichtketen. De escalatie in Leipzig is exem plarisch voor de razendsnelle pola risatie die zich in de Duitse sa menleving afspeelt. Het politieke midden dreigt de controle over de gebeurtenissen te verliezen. Op verschillende plekken worden ide ologische conflicten door 'de straat' overgenomen. In Keulen werd maandagavond door nazi's, hooligans en motor bendeleden regelrecht jacht ge maakt op buitenlanders. Enkele asielzoekers uit Pakistan werden het ziekenhuis ingeslagen. Hevig geweld tussen extreem linkse Antifa's en extreemrechtse neonazi's komt in Duitsland va ker voor. Maar de context is sterk veranderd onder invloed van de gebeurtenissen tijdens de jaarwis seling in Keulen. In hoog tempo worden allerlei politiek-correcte taboes geslecht. De retoriek over en weer ver scherpt zich. Radicale groepen voelen zich geroepen het staatsmo nopolie op het gebruik van ge weld ter discussie te stellen. Her en der worden plannen ontwik keld om 'burgerwachten' in te stel len, die Duitse vrouwen zouden moeten beschermen tegen 'buiten landse verkrachters'. Duizenden mensen sluiten zich aan bij dit soort Facebookinitiatieven. De leugens van politietop en stadsbestuur in Keulen, waar de massale aanrandingen door al lochtone mannen enkele dagen werden verdoezeld, heeft het ver trouwen in de rechtsstaat onder mijnd. Politieagenten klappen uit de school en vertellen dat zij 'bui tenlanders niet eens mogen aan houden'. Volgens de publieke omroep 3V Ook meisjes van andere Tilburgse scholen verschenen tegen hun wil op internet. De politie heeft een speciaal kinderpornoteam inge schakeld om te kijken of er sprake is van verspreiding van kinderpor no. In een aantal gevallen gaat het om naaktfoto's. Veel leerlingen op de foto's zijn jonger dan 16. Het rondsturen van seksueel getin te foto's wordt ook wel sexting ge noemd. De foto's op de accounts, die veelal door Tilburgse jongens worden gevolgd, laten weinig te ra den over. Zo zijn er geslachtsde len te zien. Van veel van de foto's is duidelijk dat ze in vertrouwen naar iemand zijn gestuurd. Dat ge beurde een Tilburgse (14), die een intieme foto naar haar toenmalige vriendje stuurde. Nadat die relatie uit was gegaan, belandde de foto op Instagram. „Ik ben op school uitgescholden voor hoer en slet." Op de accounts staan ook film pjes van heftige vechtpartijen tus sen leerlingen. Zo wordt een meis je tegen de grond gewerkt en wordt meermaals geprobeerd om tegen haar hoofd te trappen. De afgelopen maanden zijn zeker acht accounts actief geweest met namen als oi3_beef en sletjes.beef- jes.013. Als het ene account op zwart wordt gezet, wordt een vol gende geopend. Op een account dat gisteren nog actief was, is te le zen dat leerlingen van Tilburgse scholen het beheren. Betrokkenen stellen dat ook achter de andere ac counts leerlingen zitten. Schooldirecteur Robert Weij- mans van het Vakcollege zegt al begin dit schooljaar melding van sexting te hebben gedaan bij de politie. „Die melding hebben wij een aantal keer herhaald. Ik kan me de ontsteltenis bij ouders heel goed voorstellen. We werken ont zettend hard aan de begeleiding van hun kinderen." Betrokken ouders en leerlingen klagen juist dat de school niets tegen de pro blematiek ondernomen heeft. De ouderraad weet van niets. Vorige week kwam de politie in actie toen een ouder aan de bel trok. Politiewoordvoerder Pier- re-Ine Mattheussens: „We gaan kijken: wat zijn het voor foto's, wie staan erop? Kan worden vast gesteld dat de foto's daar onvrijwil lig zijn terechtgekomen? Ook stu ren we een jeugdagent om te be spreken wat de schoolleiding aan voorlichting doet." Mattheussens legt uit dat het uitwisselen van pi kante foto's tussen een minderjari ge jongen en meisje niet strafbaar is. „Degene die het online deelt, maakt zich mogelijk schuldig aan verspreiding van kinderporno." Geest uit de fles in Duitsland door Wierd Duk Agenten houden extreemrechtse demonstranten tegen in Leipzig. In de wijk werd een spoor van vernieling getrokken. door Karlijn Houterman en Chris van Mersbergen Het Vakcollege in Tilburg. foto Sander Verhoeven TILBURG. Tientallen seksueel getin te foto's van minderjarige Tilburg- se meisjes gaan rond op sociale me dia. Op de populaire app Instagram zijn accounts actief met pikante fo to's van vooral leerlingen van het Tilburgse Vakcollege, een kaderge- richte vmbo-school.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6