SCP kritisch over sluiten van consultatiebureaus Musea niet ontevreden over crowdfunding Groot onderhoud aan gemeentelijke molens in Rilland en Krabbendijke BEVELANDEN en THOLEN 7 De molen van Krabbendijke wordt waterdicht gemaakt. Door eerdere renovaties is dat niet eenvoudig. 'Reimerswaal, doe meer voor vluchtelingen' Het was al één van de blikvangers van Krabbendijke, maar sinds De Rozen- boom in een witte jas is gehuld, valt de molen aan de Oude Rijksweg nog veel meer op. Onder die mantel van steiger doek is Jan-Willem Schrijver van bouwbedrijf Van de Linde sinds vo rige week druk bezig met het uithak ken van de voegen. De nieuwe spe cie die hij over een paar weken tus sen de bakstenen aanbrengt, moet er voor zorgen dat het regenwater buiten blijft. Het is misschien moei lijk voor te stellen, maar wanneer het een paar dagen hard regent, sij pelt het water dwars door de muur die wel een halve meter dik is, zegt projectleider Jan den Hollander van de Goese aannemer. „Kijk maar naar de vochtkringen op de vloer, een paar maanden gele- Het plan om de molen van Krabbendijke wit te stuken werd afgekeurd. den stond het hier gewoon blank", zegt hij. Ook het mos dat zelfs aan de binnenkant groeit, spreekt boek delen. „Al dat vocht is ontzettend slecht voor het gebouw." Den Hol lander en de gemeente Reimerswaal -eigenaar van het monument- had den een plan bedacht om voorgoed met het vocht af te rekenen. „Ons idee was om de romp wit te stuken en af te werken met een speciale vochtwerende laag." Ondanks dat het historisch ge zien best viel te verdedigen -tussen 1938 en 1967 was de Rozenboom ook wit gepleisterd- gaf de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed geen toe stemming. Door de kwaliteit van de voegen te verbeteren, verwacht Den Hollan der dat er ook veel vocht buiten wordt gehouden. Eerdere renovaties bemoeilijken het project, vertelt hij. Eind jaren zestig is namelijk de romp van een nieuwe mantel van bakstenen voorzien. „Nieuwe ste nen zijn ingeboet, zoals dat heet. Het probleem is dat ze veel te hori zontaal liggen", zegt Den Hollander. „Net als bij een vensterbank, moet je ze iets schuin leggen, zodat ze af wateren naar buiten", verduidelijkt Jan-Willem Schrijver. De voegen zijn in de tussentijd al eens vervangen en ook dat is niet volgens het boekje verlopen, weet Den Hollander. „De voegen zijn er ge woon uitgeslepen, waarbij op sommi ge plekken ook stukken steen zijn meegenomen. Daardoor zijn de voe gen veel te breed, tot wel drie in plaats van 1,2 of 1,3 centimeter. Ook hechtte de oude voeg slecht, omdat de specie op een glad oppervlak is aange bracht." Nu gebeurt dat heel wat zorgvuldi ger, laat Schrijver zien. „Midden in de voeg slijpen we een sleufje, vanuit daar hak ik de voeg met een luchtha mer uit. Het vocht trilt er dan gewoon uit. Een heel werk, maar ik werk van onder naar boven, dus je bent steeds sneller rond." Behalve het voegwerk, wordt ook de dakbedekking en het houtwerk ver vangen. De hoofdaannemer, een mo lenbouwer, heeft vorig jaar al de staart opgeknapt. Die was in zo'n slechte staat dat de molen acuut moest worden stilgelegd. Volgens mo lenaar Piet Schoutens kon de Rozen boom toen een halfjaar niet draaien. Over zes a zeven weken is de reno vatie helemaal achter de rug. Raadslid Rien Sinke vreest dat ouders bezoekjes gaan overslaan als het consultatiebureau in hun dorp verdwijnt en ze naar Kruinin- gen of Rilland moet reizen. „En dat is geen kwestie van geen zin hebben, sommige ouders hebben overdag geen vervoer", zei hij gis teravond in de opinieraad. De gemeente moet 30.000 euro bezuinigen op de huisvestingskos ten van de bureaus, maar volgens CDA-wethouder Hans de Kunder is de concentratie van de jeugd zorg in Kruiningen vooral voortge komen uit een visie. Zo zetelt ook het centrum voor jeugd en gezin in Bachten Vaete. Deze voorzienin gen versterken elkaar, zo rede neert het college van B en W. Sinke opperde om te onderzoe ken of in Krabbendijke een goed koper onderkomen kan worden ge huurd. Nu is de huur daar nog ruim 11.000 euro per jaar, terwijl het bureau maar enkele uren per maand open is. „Voor dat bedrag huur je een grote gezinswoning in clusief elektriciteit en gas", reken de Sinke de wethouder voor. De Kunder herinnerde de SGP aan het coalitieakkoord, waar con centratie van voorzieningen in is opgenomen. „En als we gaan on derzoeken of we een ruimte bij een huisarts kunnen huren, gaan we toch aan de visie knabbelen." KRUININGEN. Het gemeentebe stuur van Reimerswaal moet meer uitdragen dat de gemeen te 'humaan betrokken en gast vrij' is wat betreft tijdelijke op vang van vluchtelingen. Andries Jumelet van de Christenunie komt met een motie om dit te bewerkstelli gen. „Wij hebben de morele taak om ook een klein deel van al deze vluchtelingen op te ne men." Volgens Jumelet zou het leegstaande bejaardenhuis Vre- delust in Yerseke een geschikte locatie zijn. Hij denkt, gezien de massale aanmeldingen tij dens crisisnoodopvang in de Reimerswaalhal in Kruiningen, dat er voldoende mensen in de gemeente wonen die als vrijwil liger willen helpen. GOES. De crowdfundingsactie die Stichting Musea de Bevelan- den sinds november houdt, heeft tot nu toe 25 donateurs op geleverd. Dat is al een kwart van het beoogde aantal. „Daar zijn we niet ontevreden over", zegt voorzitter Peter Gruij- ters van de Vrienden van het His torisch Museum. Het Historisch Museum in Goes en het Fruit teeltmuseum in Kapelle hopen tenminste honderd mensen op de Bevelanden te vinden die be reid zijn gedurende vijf jaar 100 euro te doneren aan de Stichting Musea de Bevelanden. Met die zogeheten 'Club van 100' hopen beide musea hun toe komst veilig te stellen, want de gemeentelijke subsidies kalven steeds verder af. Gruijters ver wacht de komende maanden meer sympathisanten. „Want in december hebben mensen de portemonnee voor andere din gen nodig." Volgens hem zijn er onder de al aangemelde sponso ren ook personen die een fors ho gere bijdrage hebben toegezegd dan het minimum van 100 euro per jaar. Het comité dat de crowdfun dingsactie heeft opgezet, bestaat naast Gruijters uit bestuursvoor zitter Toine Wevers van de stich ting Musea de Bevelanden, voor zitter Cathrien Kole van de vere niging Vrienden van het Fruit teeltmuseum en en Margriet Koe- leman, verantwoordelijk voor de fondsenwerving. WOENSDAG 13 JANUARI 2016 n Jan-Willem Schrijver hakt met een luchthamer de oude voegen van de molen uit. foto's Marcelle Davidse De Rozenboom is nog zes tot zeven weken ingepakt. Vocht is de grootste vij and door Joeri Wisse Jan-Willem Schrijver door Joeri Wisse KRUININGEN. Coalitiepartij SGP is kritisch over het voornemen van het Reimerswaalse college van B en W om de consultatiebureaus in Krabbendijke, Hansweert en op ter mijn ook in Yerseke te sluiten. door Luc Oggel hmdb.nl/club_van_100.html

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67