Stadhuis Goes op Google Streetview nog in de steigers Filmfestival en CineCity werken nauwer samen In onze achtertuin Walnoten Hof wijst claim slachtoffer af 2 ZEELAND Aan kanker lijdende oud-werknemer Zalco weet Haags gerechtshof niet te overtuigen van falen Arbeidsinspectie. COMMENTAAR Zeeuwse helpers proberen het leven in de Franse modderpoelen draaglijk te maken In onze achtertuin verblijven mensen die dringend hulp no dig hebben. Dat heeft de Kledingbank Zeeland goed begre pen. Begin deze week was het eerste transport naar Calais en Duinkerken, slechts een paar uur verwijderd van Zee land. Kleding voor Calais, dekens voor Duinkerken. Dat luistert nauw, want de Franse regering bepaalt tamelijk willekeurig wat waar nodig is. Het zal wel iets te maken hebben met de Franse angst voor nog meer vluchtelingen. De grote kampen bij de Fran se veerhavens mogen niet al te aantrekkelijk worden. De Zeeuwse hulpverleners van de kledingbank hebben die terug houdendheid niet. Zij laten hun hart spreken en doen wat ze kun nen om het leven in de koude Franse modderpoelen draaglijk te maken. Misschien is dat wel dé manier om het vluchtelingenpro bleem aan te pakken: een burgerij die vooruitloopt op de overheid en duidelijk laat zien dat mede menselijkheid gaat boven gren zen en boven veronderstelde cul tuurverschillen. Dat de Franse overheid de rem erop moet hou den omdat vluchtelingen anders als lemmingen naar de zee ren nen, is duidelijk. Maar de ontredderde mensen die het Nauw van Calais halen, moeten worden geholpen. Om te beginnen door de winter. En daarna naar een nieuw leven. Gevolg: iedereen die nu een vir tueel kijkje in de Goese binnen stad neemt, ziet niets van het fraaie gebouw, toch wel één van de blikvangers. Erger nog, Goes loopt misschien wel bezoekers mis doordat het Rijksmonument op de foto aan het oog is onttrok ken, ondanks de doeken met daar op een print van het stadhuis. „Jammer", reageert binnenstad wethouder Derk Alssema. „Het was leuk op het moment van de restauratie met die doeken, maar we zijn trots op het stadhuis, dus we gaan Google uitnodigen om de foto opnieuw te komen maken." Het is de vraag of het bedrijf daar gehoor aan geeft. De foto's worden van tijd tot tijd geupdate, maar de prioriteit ligt volgens Google vooral bij het toevoegen van nog niet gefotografeerde plek ken. Goes is afgelopen september opnieuw gekiekt, dus een nieuwe ronde zal nog even op zich laten wachten. Overigens is het sinds twee jaar ook mogelijk om zelf fo to's te maken voor Google Maps en Streetview met een speciale fo- to-app voor smartphones. 'We zijn trots op het stadhuis, dus we nodigen Google uit om de foto opnieuw te komen maken' Derk Alssema, wethouder Streetview bestaat sinds 2007. De dienst biedt internetters de mogelijkheid om panoramafoto's van straten te bekijken, waarbij het net lijkt of je er zelf bent. In het begin was alleen een handvol Amerikaanse steden te zien, in middels is een groot deel van de wereld vastgelegd. Almanak De regioverslaggeefster had afgelopen zaterdag en zondag voor het eerst weekenddienst. Daar maakte ze zich- vooraf logischerwijs best een beetje druk om. Koortsachtig zocht ze naar onderwerpen in een nieuwsluw week end. Een collega hielp haar een beetje. „Kijk, er worden walnoten geperst in Ovezande. Daar maken ze olie van. Leuk voor een verhaal, toch?" Ze knik te voorzichtig. „Jawel joh!", ging hij verder. „En je krijgt er ook nog wat lekkers bij." Hij wees daarbij op het onderste deel van het persbericht: 'noot voor de redactie'. Tickets voor Bluesfestival Op 1 januari is de voorver koop voor de 24e editie van het Bluesfestival Kwa- dendamme van start ge gaan. Het festival wordt dit jaar gehouden op 13 en 14 mei. De organisatie heeft al aardig wat bands vastge legd, maar de programme ring is nog niet rond. Lau rence Jones, Jeff Jensen, Kellie Rucker, Eliana Carg- nelutti, Hat Fitz Cara, Daniel Eriksen en de Zeeuwse bluesrockband The Juke Joints staan al op het programma. Voor het bestellen van tick ets en voor meer informa tie, zie de website www.bluestown.nl. Betaalbaar samen eten Verschillende organisaties uit Goes-Oost werken sa men om betaalbare maaltij den aan te bieden voor mensen met een beper king, ouderen en mensen met een klein sociaal net werk. Op deze manier wil len ze buurtbewoners de kans geven samen te eten. Zorgorganisaties SVRZ, Ce- drah, Gors en Ter Weel werken samen met Pontes Scholendgroep en de Vre- deskerk om het project 'Smakelijk Uit in Goes- Oost' te realiseren. Tweede cursus Politiek Actief Op donderdag 11 februari start er weer een cursus 'Politiek Actief in Kapelle. Na het succes van de eerste serie, vorig najaar, wordt er nu een tweede cursus aan geboden. Op vijf donder dagavonden krijgen dertig deelnemers van alles te ho ren over de lokale politiek. De eerste drie avonden worden verzorgd door de burgemeester (foto) en de griffier. Aanmelden kan via 0113-333130 of j.chamalaun@kapelle.nl. Kick-off voor vrijwilligers Het Vrijwilligerscollege in Goes houdt op donderdag 28 januari een bijeenkomst om kennis te maken met vrijwilligers en het college. De kick-off is bedoeld voor zowel vrijwilligers als orga nisaties die met vrijwilli gers werken. Na een aantal presentaties zijn er diverse workshops: intuïtief teke nen, zingen en muziek, tai-chi of beleven van na tuur. De kick-off vindt plaats van 15.00 tot 17.00 uur in het Vrijwilligers- punt Goes van SMWO. DEN HAAG. De Nederlandse staat hoeft asbestslachtoffer Klaas Jas- perse geen schadevergoeding te betalen. De zestigjarige Vlissin- ger heeft volgens het gerechts hof in Den Haag niet bewezen dat de Arbeidsinspectie te wei nig toezicht heeft gehouden op zijn voormalige werkgever, alu miniumsmelter Zalco. „Teleurgesteld? We zagen de ze uitspraak eigenlijk al aanko men", reageert de Vlissinger op de afwijzing van zijn verzoek de Nederlandse staat te veroor delen tot het betalen van een schadevergoeding. „De bewijs last lag bij ons. Wij moesten aantonen dat de inspectie niets had gedaan. Maar probeer maar eens te bewijzen dat een instan tie iets niet heeft gedaan", aldus advocaat Bob Ruers. Het gerechtshof wees giste ren in hoger beroep zijn vorde ring af. Jasperse werkte van 1977 tot 2009 bij Zalco, voorheen Pe- chiney, in de gieterij. Daarbij werd hij blootgesteld aan as best. Zes jaar geleden werd bij hem asbestkanker vastgesteld. Zalco erkende aansprakelijk te zijn, maar ging kort daarna fail liet. Sindsdien moet hij het met een bescheiden uitkering zien te redden. De oud-Zalco-werk- nemer verwijt de Arbeidsinspec tie dat ze onvoldoende heeft toe gezien op naleving van de re gels rond het gebruik van as best. Volgens het Gerechtshof is Jasperse er niet in geslaagd dat te bewijzen. „Het enkele feit dat individuele werknemers het toe zicht niet hebben waargeno men, betekent niet dat de Ar beidsinspectie zijn toezichthou dende taak niet of niet naar be horen heeft uitgeoefend", aldus het hof. Verder is niet gebleken dat de Arbeidsinspectie meldin gen heeft gekregen over overtre dingen van het asbestverbod bij Zalco. Jasperse's advocaat Ruers, specialist op het gebied van as best, zet grote vraagtekens bij de uitspraak van het gerechts hof. „De Arbeidsinspectie is tij dens het proces niet gevraagd aan te tonen dat zij wél voldoen- 'De inspectie is niet gevraagd aan te tonen dat zij wél toezicht hebben gehouden' de toezicht hebben gehouden. Als je weet dat asbest een ui terst gevaarlijke stof is die in 1993 is verboden, moet daar toch op worden gehandhaafd. De Arbeidsinspectie is de enige instantie die dat kon doen. Het hof wijst op de beleidsvrijheid die de Arbeidsinspectie heeft. Maar als die vrijheid zo ver strekt dat ze achterover kan leu nen, kun je de Arbeidsinspectie net zo goed opdoeken." Jasperse heeft drie maanden de tijd om de zaak aan de Hoge Raad voor te leggen en kan daarna nog naar het Europese Hof. VUSSINGEN. Bioscoop CineCity in Vlissingen en het jaarlijkse fes tival Film by the Sea gaan nau wer samenwerken. Tot nu toe huurde het filmfestival zalen en daarbij behorend kassa- en on derhoudspersoneel van de bio scoop. Nu de twee organisaties een 'publiek-private samenwer king' zijn overeengekomen ver andert die situatie. Directeur Leo Hannewijk van het fdmfestival: „Met alle bezui nigingen zijn we niet in staat om als Film by the Sea op onszelf te blijven staan. CineCity kwam als de beste partner bovendrijven." Hannewijk blijft het gezicht van Film by the Sea, maar zal zich voortaan uitsluitend met de in houdelijke kant bezig houden. CineCity verzorgt alle organisato rische zaken: planning, appara tuur, personeel, ontvangst gas ten. Ook het financiële risico komt bij de bioscoop te liggen. Hannewijk verwacht dat het festival op deze manier toekomst- bestendig is. En voldoende ver trouwen uitstraalt om overhe den en sponsors, die nu 4 ton be talen, binnen boord te houden. De achttiende editie van Film by the Sea wordt dit jaar gehou den van 9 tot en met 18 septem ber. De kaartverkoop voor de ga la-openingsavond begint 1 fe bruari op www.filmbythesea.nl door Luc Oggel GOES Is dat even jammer. Is het monumentale stadshuis op de Gro te Markt in Goes weer als nieuw na een ingrijpende restauratie, blijkt Google net foto's te hebben ge maakt voor Streetview terwijl het nog helemaal in de steigers stond. Tip? redactie@pzc.nl KWADENDAMME GOES KAPELLE GOES Inspectie vrijuit in asbestzaak door Theo Giele Bob Ruevers, advocaat slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65