Word bezorger! OUWERKERK Kindermonument is nu helemaal af Koffieochtend van het Rode Kruis SCHOUWEN-DUIVELAND 7 De maandelijkse koffieochtend van het Rode Kruis bij De Punt in Zierikzee haalt ouderen uit hun isolement en zorgt voor betrokkenheid in de buurt. Het kopje koffie doet wonderen. 'Mijn wereld is zo veel groter geworden. Ik voel me goed' 'Veel van mijn contacten zijn op afstand. Dit is dichtbij' Niet alleen met koffie en een praat je, maar soms ook met concrete hulp. „Zo kwam ik er hier achter dat nota be ne mijn eigen buurman er thuis hele maal alleen voor staat. Toen hij dat ver telde, begonnen mensen te huilen. Hij bleek niet de enige. Eén telefoontje naar de gemeente was genoeg om te weten dat sommigen gewoon recht hebben op huishoudelijke hulp. Maar iemand moet dat telefoontje wél ple gen. Mijn buurman krijgt nu elke week een Braziliaanse over de vloer die op haar blote voetjes de badkamer staat schoon te maken." Die buurman, dat is Loek Tres. Hij ouwehoert er lustig op los aan de man- nentafel. Laat zich voor de gek houden door Wim en tikt zijn advocaatje tegen dat van Leen, proostend op het nieuwe jaar. Ondenkbaar dat Loek tot een jaar geleden hele dagen eenzaam thuis zat. „Niks deed ik, helemaal niks. Mijn vrouw was overleden, nadat ik tien jaar voor haar had gezorgd. Ik viel in een zwart gat. Sloot me thuis op, raakte geï soleerd in mijn hoofd, was alleen maar verdrietig. Ik kon gewoon geen af scheid nemen van haar." Tot zijn buurvrouw hem naar bui ten sleurde. „Ze zei: ga mee naar de kof fieochtend. In het begin wilde ik niet, want het leek me niks. Maar uiteinde lijk ging ik toch mee, voor één keer. Dacht ik. Ik ben sindsdien elke maand gegaan. En als het elke week zou zijn, zou ik elke week gaan. Het is zo fijn om met die jongens te praten. Mijn we reld is zo veel groter geworden. Ik zit nu op Lacebook, ik heb een hondje waar ik mee naar buiten ga en met oudjaar heb ik tot drie uur 's nachts met mijn buren op straat staan borre len. Ik voel me weer goed. En dat alle maal dankzij dat ene kopje koffie." Wat staat er tegenover: Kijk voor meer informatie of aanmelden op: www.krantenbezorgen.nl ZIERIKZEE. „Het is helemaal af nu. Dat geeft een goed gevoel", ver zucht Conny van Putten van de stichting Enna. Met de plaatsing gistermorgen van twee marmeren bankjes bij het monument voor overleden kinderen in Zierikzee is de herdenkingsplek aan de Ko ning Gustaafweg compleet. Het door de stichting gereali seerde herdenkingshek, waaraan mensen een slotje kunnen han gen ter nagedachtenis aan hun overleden kind, is nu een plek waar mensen in alle rust kunnen zitten. Daar stopt het voor de stichting Enna niet bij, benadrukt voorzitter Anne van Mil. „Voor ons is het geen kwestie van een hek plaatsen en dan is het klaar. Het hek is het middelpunt van ontmoeting. Dat is het idee erach ter." De stichting heeft al diverse bij eenkomsten voor lotgenoten ge houden en gaat daar gestaag mee door. Daarnaast zet Enna zich in voor het realiseren van soortgelij ke plekken in het land, mits daar ook mensen bereid zijn activitei ten op te zetten. Onder de 41 slotjes die nu aan het hek hangen, zitten ook exem plaren van elders. ls je niet beter zou we ten, zou je denken dat ze elkaar al jaren ken nen. Van school, van het café, van de biljartclub. Toch hebben de oude ren die zo zitten te leuten bij De Punt in Zierikzee elkaar pas ontmoet bij de koffieochtend van het Rode Kruis. Ze slaan geen keer meer over. Roddelen? Daar doen de dames niet aan. Nee, ze praten over de kinderen, de kleinkinderen. En over Gerda, die ze zo missen. „Vorige keer was ze er nog en nu niet meer." Eva Lokker en de vijf andere vrou wen aan tafel hadden elkaar wel eens gezien in de wijk, zeiden elkaar keurig gedag bij het ophalen van de post bene den in de flat. Maar daar bleef het bij. „Tot een brochure van dit initiatiefin de bus lag. Contact leggen in de wijk, dat leek me wel wat. Eenzaam ben ik niet, maar wel alleen. En ik heb wel vriendinnen, maar het is ook fijn om bekenden in de buurt te hebben." Ook Gre Gildevoet vermaakt zich best in haar eentje. Ze heeft haar iPad, haar legpuzzels en ze luistert graag mu ziek. „En de telefoon gaat vaak. Met kerst heb ik wel honderd kaarten ver stuurd. Maar toch, die contacten zijn al lemaal op afstand. Dit is dichtbij." Dat was nou precies de gedachte achter het project Betrokken Buur. Dat project lag al een tijdje bij het Rode Kruis te verstoffen, totdat vrijwilliger Raquel Bueno het maar oppakte. Van uit haar verleden in de zorg wist zij dat veel ouderen behoefte hebben aan wat aanspraak. „En in mijn nieuwe baan miste ik die sociale contacten eigenlijk ook. Hier kan ik iets betekenen." Werk met voldoende beweging? WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Loek Tres Gre Gildevoet Gezocht, vroege vogels voor het bezorgen van dagbladen zoals AD, de Volkskrant, Trouw en PZC. 's Ochtends voor 7 uur de krant bezorgen is goed betaald en snel verdiend. Het bezorgen duurt 1 tot 1,5 uur per dag, van maandag tot en met zaterdag. een aantrekkelijke 4-wekelijkse vergoeding; gratis de krant lezen; gratis regenpak; diverse extra's te verdienen. De minimumleeftijd is 15 jaar. De Persgroep Distributie is onderdeel van de Persgroep Nederland. De koffieochtend van het Rode Kruis trekt elke maandag vijftien tot twintig ouderen uit Zierikzee naar De Punt. De een wil niet langer eenzaam zijn, de ander heeft gewoon zin in gezelligheid, foto Dirk-Jan Gjeltema Wat een bakkie door Esme Soesman al niet kan doen Conny van Putten (I) en Anne van Mil op één van de pas geplaatste bank jes. Achter: Martin Timmerman, die de bankjes plaatste. door Wendy Wagenmakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59