I 7 Levensgenieter Boudewijn WAARVAN AKTE Nieuw voor huizenbezitters Proef op de som Drie nog heel jonge kinderen alleen op de wereld, wat moest dat worden? Wekelijks bericht deze krant over een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Hierboven de theorie maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een rekenvoor beeld voor het fictieve huishouden van vrijge zel Boudewijn (48). Boudewijn, verkoper bij een groot internationaal be drijf, heeft een huur- appartement aan de rand van het centrum van Eindhoven. Hij vindt dat het tijd is voor een eigen huis. Hij wil kopen, maar twijfelt of hij dat nu zal doen, of dat hij nog een jaar wil wachten. Boudewijn heeft een appartement van vier ton op het hoog. Als dat zelfde appartement op 1 januari 2017 nogmaals op de markt zou komen, is het waar schijnlijk een stuk duurder dan nu. De Rabobank voorziet een stijging van de huizenprijs van 2,75 tot 4,75 procent. Bij een stijging van de huizenprijzen van 4,75 procent (Eindhoven zit im mers aan de bovenkant) betaalt Boudewijn een jaar later 19.000 euro extra voor hetzelfde apparte ment. Op jonge leeftijd verloren ze hun vader en moeder, maar met de hulp van oom, tante, de bankdirecteur en de notaris, kwamen ze goed terecht. Bij de post zit een geboortekaartje. 'Sanne en Joost zijn dolblij met de geboorte van hun dochter Laura'. Kijk eens aan, Sanne is moeder geworden. Wat vliegt de tijd! Het lijkt nog maar zo kort geleden dat zij en haar twee broertjes er van het ene op het andere moment alleen voor stonden, nadat hun vader overleed aan een hart stilstand. Een paar jaar eerder was hun moeder ook al gestorven. Drie nog heel jonge kinderen alleen op de wereld, wat moest dat worden? Maar ons dorp mag dan klein zijn - en soms klein zielig; als de nood aan de man is, komen vaak de beste krachten los. De oom en tante van de drie aarzelden geen moment en namen hen op in hun eigen gezin. Ze hadden al drie kinderen, maar dat vormde geen beletsel om zich te ontfer men over de kinderen van hun overleden (schoon)zus en zwager. Hun huis was te klein voor acht personen. Daarom werd de garage om gebouwd tot woonruimte met twee slaap kamers. Vanaf dat moment waren de neefjes en het nichtje deel van het warme, hechte gezin van oom en tante. Die maakten nooit onderscheid tussen de wezen en hun eigen kinderen. De directeur van de plaatselijke bank en ik trokken ons het lot van de wezen aan en be geleidden oom en tante bij de financiële af wikkeling. Elke eerste zaterdagochtend van de maand zaten we allemaal - op van elkaar verschillende stoelen - met koffie en cake aan de keukentafel om hen weg wijs te maken in de financiën. De drie erfden wat geld van vader, maar oom en tante weigerden elke financiële tegemoetkoming. Het geld zetten we vast, zodat de drie later een spaarpotje zouden hebben voor hun studie. De bankdirecteur en ik gingen in de loop der jaren een beetje tot het gezin beho ren. We werden uitgenodigd toen de weeskinderen hun communie deden, waren bij diploma-uitreikingen en wer den uitgenodigd op een huwelijk. Ondanks hun slechte start doen de drie het goed. Het zijn plezierige, succesvolle mensen geworden. En hoewel ze al lang op eigen benen staan en zijn uitgevlogen - de twee broers wonen in het buitenland - zijn ze ons niet vergeten. Dat bewijst het geboortekaartje. Ik bel de bankdirecteur, die het kaartje ook heeft ontvangen. Hij is net zo trots als ik; twee mannen op leeftijd die, samen met een oom en tante, een ver schil hebben kunnen maken, {sjohannebbeung is erg prettig als je een huis gaat kopen. De verwachting is gelukkig dat de hypotheekrente voorlopig nog laag blijft. Laat je dus ook niet opjagen door de angst voor een stijgende hypotheekrente." „Koop je samen een huis, ga dan alleen tot aankoop over als je alle bei helemaal overtuigd bent van het huis. En van elkaar. Want de koop van een huis is een beslis sing voor een langere termijn." huis dat volgende week op de markt komt nog wel beter aan op je wensen dan het huis dat deze week aan je neus voorbij ging. Ga je na een paar keer misgrijpen toch maar akkoord met bij voorbeeld een kamer minder, dan kun je daar veel spijt van krijgen. En je zult toch echt een paar jaar in een huis moeten wonen, om de kosten koper eruit te halen." „De hypotheekrente is laag, net boven de twee procent wanneer je de rente tien jaar vast zet, en dat woensdag 13 januari 2016 Weeskinderen Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Ook als je voorlopig niet van plan bent om te verhuizen, krijg je als huizenbezitter dit jaar met een aantal verande ringen te maken. Tot J 2042 daalt de hypo- theek- rente- aftrek met 0,5 procent per jaar, naar 38 procent. Je kunt dit jaar maximaal 50,5 procent van de rente aftrekken van je inkomen. Alleen huiseigenaren die in de hoogste belasting schijf vallen, merken iets van die verandering. rt' De onroerende zaakbelasting stijgt dit jaar met gemiddeld 1,8 procent, blijkt uit onder zoek van Vereniging Eigen Huis. Dat is meer dan het maximum van 1,57 procent die gemeenten met Den Haag hadden afgespro ken. rt' De 'villabelasting' wordt hoger. Eige naren van een duur huis betalen een hoger eigen- woningforfait. Zij betalen nu 7.875 euro plus 2,35 procent van de woning- waarde boven 1.050.000 euro. Vorig jaar was dat 7.875 euro plus 2,05 pro cent. rt' Verenigingen van Eigenaren moeten vanaf juli verplicht jaarlijks 0,5 procent van de her bouwwaarde sparen voor onderhoud en herstel van de woningen. rt Eigenaren van gale- 3 rijflats van voor 1975, worden dit jaar ver plicht om bouwkundig on derzoek te laten doen naar galerijvloeren en balkons. Welke tip heb je voor Nederlanders die dit jaar een huis willen kopen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl Wat verwacht je dat de hypotheek rente dit jaar zal doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51