IRENE WEET RAAD i fê? 6 I M8»M a VRAGEN EN REACTIES De hypotheekrente staat laag en de huizenprijzen zijn nog steeds aantrekkelijk. 2016 lijkt dus een uitstekend jaar om een huis te kopen. Of toch niet? Irene van den Berg vraagt het Hans And ré de Ia Porie van Vereniging Eigen Huis. Huis kopen In 2016: 5 G S C "S SÊT ra o Het is juist goed om te accepteren dat sommige huizen aan je voorbij gaan Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Tivee kunneti ^eer j, enei !T! N „Nee, een huis kopen in 2016 is bijna hetzelfde als een huis kopen in 2015. De belangrijkste ver andering is datje dit jaar iets min der kan lenen. Banken lenen dit jaar 102 procent van de markt waarde van de woning, tegenover 103 procent vorig jaar. Dat percen tage wordt afgebouwd naar 100 procent in 2018. Maar ook dit jaar moet je een deel van de bijko mende kosten - zoals hypotheekad- vieskosten, taxatiekosten en makelaarskosten - al zelf ophoes ten. Eigen geld inbrengen wordt steeds belangrijker voor huizenko pers. Wel kunnen tweeverdieners, op basis van hun inkomen, naar een duurder huis kijken. Nu telt het laagste salaris van tweeverdieners voor de helft mee bij het berekenen van de maximale hypotheek. Vorig jaar telde het tweede inkomen nog slechts voor een derde mee." „Je ziet inderdaad een op gaande trend in de huizenprij zen, maar niet overal. De trend is dat veel jonge gezinnen naar de stad en omliggende gemeenten trekken. De prijs van woningen in de Randstad maar ook bijvoor beeld in steden als Den Bosch en Eindhoven gaat daardoor omhoog. Nederland kent echter ook gebie den met krimp, zoals Zeeland, Limburg en de drie noordelijke provincies, waar de huizenprijzen dus niet stijgen. In dorpen in Bra bant en Gelderland, die wat ver der van de stad liggen, zie je een zeer gematigde ontwikkeling van de huizenprijzen. Waar je ook wil gaan wonen, het is nooit verstandig om overhaast een huis te kopen. In Amsterdam en Utrecht zie je dat de huizen markt helaas alweer oververhit raakt. Verkoopmakelaars pik ken de beste kopers eruit, bij voorbeeld kopers die afzien van een bouwtechnische keuring. Hou je hoofd koel en ga niet in op onredelijke eisen." „Het is juist goed om te ac cepteren dat sommige huizen aan je voorbij gaan. Laatje niet opjagen. De huizenvoorraad is heus niet zo maar ineens op. Besef dat er elke keer weer andere nieuwe woningen op de markt komen. En misschien sluit het Vorige week schreef Irene van den Berg dat steeds meer Nederlanders de premie van hun zorg verzekering niet betalen. Hierbij een selectie van de reacties op dit artikel. Grote boosdoener Onbegrijpelijk t WF* Loonbeslag woensdag 13 januari 2016 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl LAAT JE NIET opjagen <L> ÖJQ CS Is er met het ontkurken van de champagne veel veranderd voor potentiele huizenkopers? 44 De huizenprijzen zitten sinds lange tijd weer in de lift. Is het slim om haast te maken als je van plan bent om te gaan verhui zen? Maar hoe voorkom je dat je steeds weer achter het net vist? Charles Stoutjesdijk vertelt dat hij veel moeite heeft om alle zorgkosten op te hoesten. „Ook ik word elke maand geconfron teerd met diverse aanmaningen met boetes. Mijn zorgverzekering is meestal de grote boosdoener. Die komt regelmatig met de verassing dat binnen enkele dagen weer eens een aardig bedrag van de rekening afge schreven gaat worden, vanwege de aan mij verleende zorg. De verzeke raar vraagt zich niet af of er vol doende saldo op de rekening staat. Bij mij dus niet. Dat komt doordat ik van slechts 1188 euro AOW plus 147 euro pensioen per maand rond moet zien te komen, en wel met twee personen. De afgelopen jaren komen we elke keer 468 euro tekort." Ron Zweedijk windt zich daarentegen juist op over de toeslagen die de wan betalers krijgen. „Die wanbetalers ontvangen van wege hun lage inkomen doorgaans ook zorgtoeslag. Deze zorgtoeslag zou rechtstreeks aan de zorgverze keraar uitgekeerd moeten worden. Want je kunt op je vingers natellen dat dat geld aan andere zaken wordt besteed. Dit geldt ook voor de huur- toeslag, die rechtstreeks aan de wo ningbouwcorporatie uitgekeerd zou moeten worden. Het is onbegrijpelijk dat de overheid dit zo W QU slecht organiseert." 1 T Noot van redactie: na zes maanden wordt I een wanbetaler aan- Ift gemeld bij het Zorgin- L-\ stituut Nederland. Vanaf |y-^ dat moment gaat de zorg- s toeslag wel rechtstreeks naar het zorginstituut. Hetty van der Werff vraagt zich af wanneer een loonbeslag door het Zorginstituut Nederland 1^1 swordt opgeheven. Je komt pas van een hL Ff 9 loonbeslag af als je gai J zorgverzekeraar je 1 jr weer afmeldt bij het zorginstituut. De verze- ïk keraar doet dat in de vol- gende drie gevallen: je hebt alle achterstallige zorgpremies en bijkomende kosten (incasso, rente, eigen risico en andere betalingen) voldaan;je hebt met instemming van je zorgverzekeraar een regeling voor schuldhulpverlening getroffen; je bent toegelaten tot de wettelijke schuldsa nering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50