Vakantiegangers doelwit van terroristische aanslag ittiiKm w ÏS3S&4 IS probeert economie van Turkije nieuwe klap toe te brengen door aanslag in buurt van Hagia Sophia. NIEUWS 3 Wat begon als een zonnige dag eindigde gisterochtend voor tientallen toeristen in een hel AMBULANS ISTANBUL. Negen Duitse toeristen kwamen gisteren om bij een bom aanslag in Istanbul. De tiende do de is de terrorist zelf. Daarnaast liepen nog eens vijftien toeristen verwondingen op. Het toeris tische centrum van Istanbul is in het hart geraakt. De in Saudi-Ara- bië geboren Nabil Fadli (28) zou namens IS de aanslag hebben ge pleegd. Wat begon als zonnige dag met lente-achtig weer eindigde gister ochtend voor tientallen buiten landse toeristen in een hel. Nadat ze kiekjes hadden gemaakt van de Duitse fontein van keizer Wil helm II en bij de 3.500 jaar oude Egyptische obelisk op het Hippo droom waren gearriveerd, maakte een zelfmoordactie een eind aan hun leven. „Het was een bom van zwaar kaliber", zegt de Amerikaan se toerist Mike Schillage (58), die met zijn Syrische vrouw Sahar en dochter je Michaella (7) voor de eerste dag in Istanbul is. „De grond schudde", zegt zijn dochter. „We liepen vanaf de Hagia Sop hia net die richting uit. Ik zag de wolk van de ontploffing en rook het explosieve materiaal. Tijdens mijn 18 maanden in Irak als mili taire aannemer heb ik veel bom aanslagen van nabij meegemaakt." Hij sommeerde zijn vrouw en dochter te blijven waar ze waren. Zelf ging hij af op de onheilsplek. „Het was puur instinctmatig. Ik wilde zien of ik kon helpen. Maar toen ik heel veel mensen in pa- niek zag wegvluchten, keerde ook ik om. Terug naar mijn gezin. Want ik realiseerde me dat terro risten na de eerste aanslag vaak even wachten totdat er veel men sen op afkomen en dan een twee de bom laten ontploffen." Ondanks het publicatieverbod dat de autoriteiten afkondigen over het bloedbad duiken er al snel op Facebook en Twitter beel den op van de aanslag. Op het dak terras van het Seven Hills hotel tussen de Hagia Sophia en de Blau we Moskee laat ober Aykut Yaman foto's op zijn smartphone zien. Bloederige lichaamsdelen. Uiteen gerukte lichamen. Een politiefoto- graaf die zijn werk doet. „Het voelde aan als een aardbe ving", zegt Ridvan Öztürk, die ook in het restaurant werkt. „Nor maal zit het hier rond lunchtijd vol. Vandaag hebben we nog geen toerist gezien." Bang was hij niet. „Ik kom uit de Koerdische stad Diyarbakir. Daar heb ik zoveel bomaanslagen en geweld meege maakt dat ik er niet meer van op kijk." Er hangt een onwerkelijke sfeer rond het beroemde hypodroom dat nu een met politielinten afge zette crime scene is. Zwaarbewa pende agenten van de antiterreur- politie met kogelwerende vesten, en vinger aan de trekker, kijken waakzaam om zich heen en laten verslaggevers niet door. Groene, open lijkwagens met simpele hou ten kisten rijden af en aan. Sirenes van ambulances en politiewagens doorsnijden het geroezemoes op de drukke straten en getuigen van haast om levens te redden. Boven de crime scene hangt een politiehe- likopter. Vicepremier Kurtulmus spreekt luttele uren na de aanslag al van een 'Syrische zelfmoordter rorist die waarschijnlijk banden heeft met de Islamitische Staat'. De verdachte stond volgens hem niet op de zwarte lijst van poten tiële terroristen en was nog maar pas in Turkije. Later maakt het persbureau Do- gan bekend dat de man in kwestie de in Saudi-Arabië geboren 28-jari- ge Nabil Fadli is. Het is al voor de derde keer in een half jaar tijd dat Turkije wordt getroffen door een zware bomaan slag. Bij de zelfmoordaanslag op 20 juli in het Koerdische stadje Surug kwamen 32 jongeren om. De dader was de 20-jarige Turkse Koerd Abdurrahman Alagoz uit Adiyaman, die zich bij IS had aan gesloten. In oktober sloegen twee zelfmoordterroristen van IS toe in de Turkse hoofdstad Ankara. Daar bij vielen 102 doden. Bij die bom aanslagen waren linkse Turken en Koerden het doelwit. Deze aanslag is duidelijk bedoeld om de buitenlandse toeristen af te schrikken en de voor de Turkse economie belangrijke toerismesec tor zware klappen toe te brengen. Tapijthandelaar Bahri Congar (50), wiens winkel op amper der tig meter ligt van de plaats waar de terrorist toesloeg gaat nog een stapje verder en vermoedt een in ternationaal complot. „De terroris ten willen hiermee bewijzen dat ze overal kunnen toeslaan en dat het nergens veilig is. Ze willen de Turkse economie treffen en wor den daarbij misbruikt door Syrië, Rusland, Amerika en landen in Europa. Die willen voorkomen dat Turkije een sterk en welvarend land wordt." Het toerisme heeft vorig jaar al klappen gekregen door het weg blijven van grote aantallen Rus sen, nadat het Turkse leger een ge vechtsvliegtuig in de grensstreek met Syrië had neergehaald. En ook de handel met de Russen on dervindt hinder van de door Poe- tin ingestelde boycot. „Ik ver wacht op korte termijn grote scha de", zegt Can Bölek, eigenaar van restaurant Fuego. Toerist Mike Schillage zegt vast beraden dat hij niet eerder weg gaat uit Istanbul. „We laten onze vakantie niet verknallen en we la ten ons niet terroriseren door dat tuig. Je kunt alleen van ze win nen, als je je niet bang laat ma ken." WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Hulpverleners proberen slachtoffers van de zelfmoordaanslag in de buurt van de Hagia Sophia te redden. Bij de aanslag verloren negen Duitse toeristen het leven, vijftien andere vakantiegangers raakten gewond, foto Kemal Aslan/Reuters Toeristisch centrum van Istanbul in hart geraakt door Mare Guillet Istanbul TURKIJE Aya Sofia Westelijk deel Oostelijk deel Gisterochtend: Zelfmoordaanslag in een groep toeristen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3