Vogels zorgen voor vuurwerk Massa-artikel uit de late middeleeuwen ZEELAND 11 Uit de Zeeuwse klei Zeeuwen in de buiten Groenteboer. Marktkoopman. Het kan allemaal. Maar als Theo Hoo- gerland (52) zich netjes wil voor stellen, zegt hij: „AGF-verko per." Waarbij de afkorting staat voor aardappelen, groente en fruit. Theo zit al 33 jaar in het vak. In de jaren tach tig van de vorige eeuw was er net als nu weinig werk. Hij had de LTS gedaan en wilde elektricien worden. In dat vak kon hij niet echt aan de slag geraken. Zo kon het gebeuren dat marktkoopman Arjaan Corstanje vroeg of hij geen zin had een handje te helpen. Zo kwam Theo op de markt terecht. Maart 1992, dat weet hij zeker. Hij staat op de markten van Breskens, Kloos- terzande, Zierikzee en Vlissingen. Ze zijn alle maal de moeite waard, maar als hij een voor keur moet uitspreken, dan kiest hij voor Vlissin gen op vrijdag. Theo: „Het is de grootste markt waar ik sta. En Vlissingen heeft dat bepaalde pu bliek. Heel toegankelijk." Overigens is het zo dat de groenteman overal zijn vaste klanten heeft: „Op elke markt zijn er mensen, die ik al zo lang ken dat ik hun kleine kinderen heb zien opgroeien. Dat schept een band." Nee, de huidige winter is tot nu toe geen pro bleem. De heteluchtkanonnen hoeven nog niet in stelling te worden gebracht. Natuurjournaal doorChiel Jacobusse 1 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Een rondje vogels kijken in de Hals van Zuid-Beve land is altijd de moeite waard. En dat geldt al he lemaal als het winter is. Je hebt dan in de spuikom of het spuika- naal op de kreekrak vrijwel altijd Grote zaagbekken (in Zeeland bo ven de Westerschelde een schaar se soort!) en als het meezit ook Nonnetjes. Als het vriest is de om geving van Rilland vaak goed voor waarnemingen van roerdompen en roofvogels zijn er altijd. Het grootschalige vlakke polderland mag dan voor het menselijk oog weinig te bieden hebben: vogels vinden er kennelijk genoeg van hun gading. Het vogel tocht je in de kerstva kantie had al veel opgeleverd. De grote zaagbekken waren met meer dan tien exemplaren present en op meerdere plekken was een ijsvogel weg geflitst boven het wa ter. Als altijd waren er buizerds bij de vleet en in het voormalig schor ten noordoosten van Bath zaten zowaar een stuk of tien klei ne rietganzen. Als vogelaar heb je dan geen enkele reden om te kla gen. Goedgemutst door alle mooie waarnemingen stuurde ik mijn au to een binnenweggetje in waar ik nooit eerder geweest was. Zo'n weggetje van dertien in een do zijn, waar aan weerszijden akkers liggen en waar je als vogelaar veel al weinig te zoeken hebt. Maar dit keer was het anders! Want al na korte tijd kwam er een prachtig mannetje van de blauwe kiekendief in het vizier. Die was, zoals kiekendieven dat doen, bezig om systematisch een wintergraanakker te inspecteren naar mogelijke prooien. In de win ter zijn er uiteraard geen vogelkui kens, die de kiekendief zijn naam en zijn kwade faam bezorgd heb ben. In deze tijd van het jaar zijn kleine zoogdieren waarschijnlijk de belangrijkste prooien. En het duurde niet lang of deze kieken diefhad een muis te pakken. Op niet meer dan 50 meter van mijn auto ging de vogel zitten om zijn prooi op het gemakje te slachten. Als fotograaf kom je dan bijna adrenaline te kort om zo'n buiten kans te verzilveren. Niet te abrupt bewegen- voorzichtig de rijstzak in de raamopening plaatsen en dan - niet te snel bewegen!!! - de camera plaatsen en richten. De kiekendief liet zich niet storen en bleef druk bezig met het ontleden van zijn prooi. Helaas met de rug naar mij toe, maar af en toe draai de de vogel zijn kop, zodat ik kort de gelegenheid had om een plaat je te maken. Maar ineens was alles anders. De kiekendief draaide met zijn kop en werd zichtbaar nerveus. Een torenvalk kwam als een kami kazepiloot naar beneden zeilen om de kiekendief zijn prooi af te pakken. Dat leek wel erg onwaar schijnlijk. De torenvalk is een paar maten kleiner dan de kiekendief en zo op het oog zou je verwach ten dat deze op muizen gespeciali seerde rover veel makkelijker zelf een prooi kan vangen dan die af te pakken van de veel forser gebouw de kiekendief. Maar de torenvalk dacht daar duidelijk anders over. Na een tweede duikvlucht ging de kieken dief op de wieken met de toren valk in zijn kielzog. Zo'n gedragswaarneming is na tuurlijk voor een vogelaar een wa re topervaring. En wat is mooier dan het hele gebeuren met de ca mera vast te leggen? Nou die vlie ger ging mooi niet op. Na de eer ste twee plaatjes liet de batterij het afweten en voordat die verwis seld was, was de strijd tussen to renvalk en kiekendief wel zo'n beetje beslecht. En ik had - letter lijk - het nakijken. Met regelmaat wor den Zeeuwse bo demvondsten door particulieren voor registratie aangeboden aan de SCEZ. De interessantste vond sten komen uit diepere grondla gen en verschaffen ons informa tie over wat onze verre voorou ders nuttig, leuk of interessant vonden. Onder de laatste cate gorie vallen zeker de pelgrims insignes en -broches die in de late middeleeuwen, zo tussen 1350-1450, erg populair waren. In bedevaartplaatsen, waar re lieken van heiligen vereerd wer den, konden afbeeldingen van deze heiligen gekocht worden om te bevestigen op de kleding. Naast pelgrimsinsignes waren er broches met alle denkbare scènes uit het dagelijks leven beschikbaar voorzien van een draagspeld en eveneens be stemd voor kleding of hoed. Al deze artikelen werden vervaar digd uit een lood/tin-legering en geproduceerd in mallen. Doordat tin/lood blinkt als zil ver, kon je een goedkoop object aanschaffen dat er toch duur uitzag. In Zeeland is de bodem uiter mate geschikt om tin/loden voorwerpen te conserveren. Bij voorkeur onder de grondwater spiegel, want zo wordt aantas ting voorkomen. In de loop van de tijd verkleuren deze bodem vondsten vanwege die omstan digheid wél zwart. Uit tiental len vindplaatsen in Zeeland kennen we ondertussen derge lijke vondsten. Zo ook uit Zie rikzee, waar in 1999 enige tien tallen metaalvondsten tijdens rioleringswerkzaamheden in de Sint Domusstraat tevoor schijn kwamen. De vinders schonken de vondsten aan het Provinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland (nu SCEZ) en ze maken sindsdien deel uit van de depotcollectie. Behalve eni ge voorwerpen met een reli gieuze voorstelling zijn er elf broches gevonden met eenzelf de decoratie. Opmerkelijk was dat deze elf broches bij elkaar op een kluitje lagen. Het gaat om eenvoudige broches met een bloemmotief. Ze zijn ken nelijk nooit gedragen, want alle bevestigingsangels zijn nog aan wezig. Deze vondst is een dui delijk voorbeeld van een laat middeleeuws massa-artikel, waarvan ooit vele duizenden exemplaren zijn vervaardigd. Tentoonstellingen van (pel- grims)insignes zijn te zien in het Stadhuismuseum in Zierik zee en het Zeeuws Museum in Middelburg. WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Thuis op de markt door Jan van Damme Blauwe kiekendief en torenvalk in gevecht. STICHTING door Henk Hendrikse Henk Hendrikse werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Tin/loden broches uit Zierik zee, datering 1350-1450. foto SCEZ Theo Hoogerland op de vrijdagmarkt in Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39