Ophogen begraafplaats Koudekerke blijft gevoelig Onderhoud en restauratie houdt historische schepen in de vaart WALCHEREN 7 Of ze nou op een schip voeren of achter een bureau zaten, vrijwilligers van Stichting Behoud Hoogaars hebben hart voor oude vaartuigen. Kritiek LPM op nieuwjaarsrede burgemeester Het bouwen van een replica is prachtig. Alle vrijwilligers van de Stichting Behoud Hoogaars (SBH), die de steekhengst Boreas vorig jaar een tweede, geheel nieuw leven ga ven, zijn verguld met het resul taat. Maar een schip restaureren is toch nog mooier. „De ziel zit nog in een gerestau reerd schip, omdat alles wat nog bruikbaar was, is behouden. En delen die echt kapot of vergaan zijn, vervangen we zoveel moge lijk door oud materiaal, dat het oorspronkelijke benadert", legt Klaas Tenwolde uit. Mart Sturm, Sjaak Oosterling en Bart de Graauw knikken instemmend. Het kwartet 'klussers' maakt deel uit van een grote groep vrij willigers, gisteren waren er 21 aan wezig, die voor onderhoud en re paratie van de vloot van SBH zorgt. De Tholen 43 ligt in thuis haven Arnemuiden, die gaat dit voorjaar alleen even uit het water voor een kleine onderhoudsbeurt. Maar de drie hoogaarzen van de stichting liggen voor groot onder houd in de Machinefabriek. Voor al aan de Yerseke 36 moet een hoop gebeuren. Het vlaggenschip - gebouwd in 1900 en het eerste schip dat SBH in eigendom kreeg - is de afgelopen jaren al behoor lijk onder handen genomen. Zo zijn het vlak (de bodem), de kont (de achterkant) en de gan gen (de zware planken in de leng te, die de buitenhuid van het schip vormen) aan stuurboord op geknapt en deels vervangen. Dit jaar zijn de gangen aan bakboord aan de beurt. Net onder het dek zit een gapend gat, omdat de berg houtsgang (de bovenste plank on der het dek) er bijna geheel uit ligt. Maar van dat gat is komend voorjaar niets meer te zien, verze kert Sjaak. „De berghoutsgang was versleten en niet lang meer waterdicht te houden. Daar komt dus een nieuw stuk eikenhout in." Het liefst Scandinavisch ei ken, want dat is het beste scheeps- hout, weten alle timmerlieden, manusjes-van-alles en duvelstoe jagers van SBH. De Stichting Behoud Hoogaars telt een kleine 150 vrijwilligers, van wie ongeveer een kwart mee helpt met onderhoud en repara tie. Dat is een mooi aantal, beves- tigt Klaas. „Maar er zijn veel men sen nodig, ook om de schepen in de zomer te laten varen. Daar doen we het tenslotte allemaal voor, historische schepen in de vaart houden. Als stichting zijn we dan ook altijd op zoek naar vrijwilligers, jongere mensen in de onderhouds- en reparatieploeg kunnen we bijvoorbeeld altijd goed gebruiken." Niet dat de oudjes worden afge schreven, haasten Klaas en Mart zich, met een schuine blik op Bart, te zeggen. Want Bart mag dan 81 zijn, bij het lakken van schepen houden ze hem niet bij. En dan houdt Bart ook de sfeer er nog eens goed in door op gezette tijden 'de Jodocus uit te hangen'. Er moet nog veel gebeuren aan de hoogaarzen: behalve De Yerse ke 36 liggen de Wet (ook een hoogaars met historie als vissers schip) en de Alcyon (een vissers schip dat tot jacht werd omge bouwd) in de Machinefabriek. Eind april varen de drie hoogaar zen en de overige schepen en bo ten van de SBH-vloot het Veerse Meer op. Sjaak, Bart, Klaas en Mart uit naam van alle klussers: „Daar mag iedereen ons aan hou den." 'Het is prachtig om die oude schepen in de vaart te blijven houden' 'Voor ons is de fabriek de ideale ruimte voor herstel en onderhoud van schepen' 'Een goede sfeer is heel belangrijk, dus hang ik maar zo nu en dan de Jodocus uit' De leden bogen zich over een kre dietaanvraag van ruim 672.000 euro voor onder meer het vergro ten van de capaciteit op de be graafplaatsen in Koudekerke en Domburg en het plaatsen van ur nenmuren. Sylvia Sparreboom van Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV): „Is er eigenlijk vol doende draagvlak onder de bevol king van Koudekerke voor die in- breiding in plaats van uitbreiding aan de Zwigtmanweg. Wegen de financiële voordelen van opho gen op tegen de nadelen, zoals het verplaatsen van 112 oude gra ven en het kappen van twintig of dertig bomen?" De CDA-fractie vroeg zich af hoe het zit met be schikbaarheid van de gronden langs die weg. Maaike Walraven (PvdA/Groenlinks): „Is er ook echt nagedacht over uitbreiding in Koudekerke of is er op voor hand gezegd 'dat is te duur'. Het slopen van de aula's op begraaf plaatsen lijkt verder ook een vast staand feit. Daar hebben wij toch bezwaar tegen. Er is eerder al de mogelijkheid besproken dat dor pen een aula kunnen adopteren en zelf in stand houden." Wethouder Jaap Melse legde uit dat met het ophogen capaci teit voor 33 jaar ontstaat tegen 18 jaar bij uitbreiding. In Domburg wil Veere wel uitbreiding, in het nieuwe plan Vliedduinen. De gemeenteraad buigt zich 28 januari over de kredietaan vraag. MIDDELBURG. De LPM heeft zich zwaar gestoord aan de nieuwjaarstoespraak van burge meester Harald Bergmann. Die zei dat het college plannen voorbereidt om meer asielzoe kers in Middelburg te huisves ten. De LPM vindt dat geen zaak van het college maar van de gemeenteraad en die heeft daarvoor nog geen beleid vast gesteld. Daarom wil de LPM dat Bergman zijn woorden te rugneemt. Ook stoort het de partij dat Bergmann niks heeft gezegd over de eigen inwoners, terwijl die met zware bezuini gingen te maken hebben. Word jij nieuwe verzorgende IC van Zorgstroom? WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Op zoek naar ziel hoogaars door René Hoonhorst De twee Jokes (Bienefelt, links, en Hendriksen) bewijzen dat ook dames scheepsonderhoud kunnen plegen. Vrijwilligers Joke en Joke maken Bot je, het 'bijbootje' van de hengst Tho len 49, vaarklaar voor het seizoen, foto's Lex de Meester Alle informatie over de stichting en haar vloot is te vinden op www.hoog- aars.nl Sjaak Oosterling Klaas Tenwolde Bart de Graauw door Annemarie Zevenbergen DOMBURG. Ophogen van een deel van de begraafplaats in Koudeker ke blijft een teer punt, bleek ook gisteravond weer tijdens de verga dering van de raadscommissie Maatschappelijke Ontwikkelingen. Bezoek ons tijdens de Open Dagen van Scalda op is en 16 januari. Kijk voor meer info op www.zorgstroom.nl/leerling Dichtbij mensen Zorqstroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35