Kensington speelt weer op Vestrock Broers krijgen mogelijk flinke strafvermindering Karei en Lenie 'komen terug op de kermis' Maak de databank met gegevens van Zeeuwse 4 ZEELAND Goesenaar Bob Eefting verzamelt kentekenplaten en heeft een archief van Zeeuwse borden gemaakt. HULST. De organisatie van festival Vestrock is er opnieuw in geslaagd een grote publiekstrekker naar Hulst te halen. Kensington zal ac te de presence geven op de zeven de editie van het muziekfestival. Het is de tweede keer dat de Utrechtse groep op het festival in Hulst speelt. In 2013 speelde de band op de vierde editie van Vest rock. Kensington manifesteert zich steeds meer als een van de po pulairste bands van Nederland. In november speelde de groep bij voorbeeld twee keer voor een uit verkochte Ziggo Dome. Verder heeft de organisatie My Baby (uit Nederland en Nieuw-Zeeland, vorig jaar nog in Porgy Bess), het Britse Echo tape (speelde vorig jaar ook op Vestrock) het Belgische Faces on TV, CUT_ uit Amsterdam, Evil In vaders (België), het Ierse All Twins en De Likt uit Rotterdam De broers werden beiden rond 2010 tot zeven jaar cel veroordeeld. Om dat hun hoger beroep procedure door traagheid van justitie veel te lang voortsleepte, eiste het OM gis teren bij het Haagse gerechtshof res pectievelijk nog maar vier en vijf jaar cel tegen de ontkennende broers. In die strafeisen is ook het witwassen van enkele tonnen mee genomen. De broers kwamen bij justitie in beeld nadat een bank zogenoemde verdachte transacties meldde. Jac ques (51) en Leopold B. (53) maak ten indertijd grote bedragen naar het buitenland over via de rekening van hun minderjarige kinderen. Door af te luisteren en te observe ren kwam de politie erachter dat er vastgelegd. Binnenkort worden meer namen bekendgemaakt. Vestrock is op vrijdag 3 en zater dag 4 juni. Een dag later is Vest rock Junior. Een kaartje voor vrij dag kost 29 euro, voor zaterdag 35 euro. Combitickets kosten 49 eu ro. Een kaartje voor de junioredi tie kost 15 euro. op 28 december 2007 een partij co caïne aan zou komen in Vlissingen, aan boord van het schip 'Apman II'. Ondanks politie-inspanningen luk te het de smokkelaars de drugs aan land en op de 'markt' te brengen. De broers hebben hun eerder door de rechtbank opgelegde straf overigens al geheel of grotendeels uitgezeten. Maar een lagere straf in hoger beroep kan voor de verdach- Een lagere straf in hoger beroep kan tot schadevergoeding leiden voor onterecht uitgezeten celstraf ten tot schadevergoeding leiden voor onterecht uitgezeten celstraf. Tegen een derde broer (54), die alleen aan het witwassen zou heb ben meegedaan, werd dinsdag een voorwaardelijke celstraf van 10 maanden geëist. Hij had bij de recht bank nog een onvoorwaardelijke cel straf van 15 maanden gekregen. Uitspraak 9 februari. Op drie landen na heeft Bob Eef ting kentekenpla ten uit de hele wereld. 1200 stuks maar liefst. Een bijzonder deel van de collec tie komt uit Zeeland. De Goese naar verzamelt ze niet alleen, maar zet alles wat hij er over kan vinden op www.kentekenzee- land.nl. „Wil je weten in wat voor auto je opa reed en hoeveel auto's hij heeft gehad? Geen punt. Als het meezit heb ik er zelfs foto's van." 'Waanzinnig' is wat je roept als je langs Bobs verzameling schuifelt. Letterlijk een reis om de wereld in nog geen kwartier. Je ziet de gekste platen in de bontste kleuren. De meesten heb ben op hun donder gehad en zit ten vol butsen van steenslag. „Een plaat moet wel leven." Het verzamelen is in 1980 be gonnen. „Toen is mijn eerste au to in de prak gereden", weet Bob - in het dagelijks leven apotheker in de Pijlers - nog heel goed. „Daarop zaten nummerplaten met mijn initialen: BE. Dat vond ik zo leuk dat ik ze op de schroot van de auto heb geschroefd en ze in mijn garage heb gehangen." „Marktplaats bestond nog niet en dus schreef Bob brieven naar im porteurs over de hele wereld. „Honderden heb ik de deur uit gedaan. En af en toe viel er dan een exotische plaat in de brieven bus. Tof natuurlijk." Elke plaat heeft een verhaal, vertelt Bob trots. „Neem deze", en hij wijst naar een bordje met daarop TDCi gestanst. „Enig idee waar die vandaan komt?" Het laat zich niet raden. „Tristan da Cun- ha, verklapt Bob, „een eiland tus sen Zuid-Amerika en Zuid-Afri- ka. Een vulkaan met 300 mensen en één weg. Van de handvol au to's die er rondrijdt, heb ik de nummerplaat van de baas van het eiland." Slechts drie landen ontbreken De logica van kentekens tussen 1906 en 1950 loopt van A (Groningen), K (Zeeland) tot aan P (Limburg) nog: Oezbekistan, Basutoland (nu Lesotho) en Nyasaland (te genwoordig: Malawi). „Je kunt ze voor enorme bedragen kopen. Maar het is natuurlijk de gein om ze voor schappelijke prijzen - een paar tientjes - te krijgen." Een bijzonder hoekje van de collectie is een reeks kentekenpla ten van Nederlandse provincies. En wel uit de periode 1906 tot en met 1950. Een tijd waarin Zee land een eigen registratiesysteem van motorfietsen en auto's had. „Dat begon met Zi en liep tot 600." De rest van Nederland vond het een uitstekend systeem en schakelde erop over. Al baalde Zuid-Holland dat Zeeland de Z had ingepikt. Na een herindeling moest Zeeland het voortaan met de K doen. „De logica loopt van A (Groningen) tot aan P (Lim burg)." Van de K-borden moeten er nog een heleboel op zolders lig gen, denkt Bob. Ze zijn persoons gebonden. „Als je een nieuwe au to kocht, hield je hetzelfde num mer. Soms ging het nummerbord over van vader op zoon." In navolging van Groningen, Friesland en Drenthe, heeft Bob een digitaal archief van Zeeuwse nummerplaten opgezet. „Je kunt er in opzoeken in welke auto's je opa heeft gereden. Maar de data bank geeft ook een maatschappe lijk beeld van die tijd. Zo kun je zien dat artsen en boeren de eer ste mensen met een auto waren." Aanvankelijk was de enige bron een uitgave van 'Het Auto nummer', een blad dat vóór de Tweede Wereldoorlog in Goes werd uitgegeven. Het bevatte de kentekens en gegevens van eige naars in de jaren '30. Eefting heeft die data gedigitaliseerd en aangevuld met onder andere ge gevens uit het Zeeuws Archief. Op 1948 tot en met 1950 na is het archief compleet. „In die drie jaar is wel 20 procent van de ken tekennummers uitgegeven: van K-20462 tot en met K-26388." Van elk kenteken is afgifteda- tum, naam van de eigenaar, be roep, adres en wat voor voertuig die heeft, bekend. Ook zijn - voor zover beschikbaar - foto's en an dere gegevens toegevoegd. Om het archief compleet te maken, zoekt Bob nog foto's en andere informatie van voertui gen met K-kentekens. Wie dat heeft, kan die mailen naar kentekens@zeelandnet.nl. Meer op: www.kentekenzeeland.nl. We hebben mekaar nog', zeggen Lenie en Karei van der Linden die dins dag voor de tigste keer tegen el kaar. Hun hele hebben en houden ging zaterdag in vlammen op: '43 jaar werk in één klap weg'. Maar Karei (63) en Lenie (64) zijn samen en laten zich niet klein krijgen. „We moeten nog een weg vinden om door te gaan. Maar de ze puinhoop moet zo snel moge lijk weg. En dan komt hier een nieuwe woning." Of dat een huis of weer een woonwagen wordt, weet Karei nog niet. Lenie en hij weten niet eens waar ze de ko mende tijd zullen verblijven. Kareis moeder is 84, die willen ze niet belasten. De vorige nacht sliepen ze bij vrienden en ze heb ben nog vier, vijf adressen waar ze zo terecht kunnen. En een ker misexploitant uit Noord-Holland bood al aan om een woonwagen te brengen. „In 3,5 uur staat-ie er", beloofde de man. Van dat aanbod maken ze in elk geval niet meteen gebruik, om dat ze voor geen goud tegen de res ten van de uitgebrande loods en de woonwagen willen aankijken. Maar de spontane hulpaanbiedin gen laten tranen van ontroering opwellen bij het stel „Geweldig na tuurlijk, dat mensen ons zo spon taan hulp aanbieden. Hartverwar mend. Evenals de actie op en rond de weekmarkt in Middelburg, die mensen voor ons op touw zetten." Uit Kareis broekzak lijken dinsdag middag alweer kermisgeluiden te komen. Maar de ringtone van zijn telefoon blijkt de tune van de 'Du kes of Hazzard' te zijn. „Die tele foon staat roodgloeiend en ook het internet lijkt ontploft. We krij gen steunbetuigingen van over heel de wereld. Het is gewoon niet te bevatten." Karei bouwde begin jaren ne gentig zelf twee draaimolens. Dat gaat-ie op zijn leeftijd - en na een ingrijpende hartoperatie vorig jaar - niet nog een keer doen. „Hope lijk kunnen we ergens een makke lijk op te bouwen kermisattractie op de kop tikken. Misschien zijn we er een jaartje tussenuit, maar we komen terug op de kermis." In wat voor auto reed opa? door Bob Maes door Jan Jaap Broekhuijsen VLISSINGEN. Twee Surinaamse broers (51 en 53), die eind 2007 ruim twintig kilo cocaïne zouden hebben ingevoerd via Vlissingen, krijgen mogelijk forse strafvermin dering. Kensington speelt voor de tweede keer op Vestrock. Tickets te koop via www.vestrock.nl. door Jeffrey Kutterink TDC1 ARCHIEF door René Hoonhorst Lenie en Karei van der Linden voor hun afgebrande loods en tussen diverse afgebrande voertuigen. „Dit moet zo snel mogelijk weg." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32