De filters van het lichaam Johan Zegers (55) uit Terneuzen schenkt een nier aan onbekende ZEELAND 3 Donor Johan Zegers doet een gift uit naastenliefde. Maar wie zijn nier heeft gekregen? Hij heeft geen idee. Hij toont zijn buik, vier kleine snee tjes van iets meer dan een centime ter. Iets lager, iets dat lijkt op een lit teken van een keizersnee. „Ik ben bevallen van een nier, zo kun je het wel noemen." 'Ik heb twee gezonde nieren. Waarom zou ik er niet een weggeven? Op 8 december stond Johan Ze gers (55) uit Terneuzen een nier af. Aan een onbekende. Hij heeft geen idee aan wie. „Ik ben eigen lijk wel benieuwd naar hem of haar. Hoe het nu gaat. Ik heb begre pen dat de nier goed is aangesla- NIEUWE NIEREN gen. Meer weet ik eigenlijk niet." Zegers is een zogenoemde altruïs tische of Samaritaanse donor. En kele tientallen keren per jaar (44 in 2014) stelt iemand een van zijn nieren beschikbaar aan een hem onbekende. „Waarom?" Hij bekijkt het nuchter: „Ik heb twee gezonde nieren. Waarom zou ik er niet een weggeven? Ik geef iemand toch een nieuw leven. Iemand van wie het leven bestaat uit dialyseren." Johan Zegers was bloeddonor, vrijwillig politieman en vrijwillig brandweerman tot dat na een her niaoperatie niet meer kon. Hij pro beert een baan te vinden maar er vaart dat het voor een vijftigplus ser niet meevalt. Nu is hij koster van de Elimkerk in Terneuzen en brengt hij pakketjes rond. Het motief in het leven van Jo han Zegers is dat het een man is die wat voor een ander doet. Steeds weer ten dienste van. Maar van een heldenstatus wil hij niet weten. „Uit persoonlijke overtui ging heb ik iets voor een ander wil len doen. Niet omdat ik zelf nou zo'n goed mens ben en niet per se als christen. Gewoon uit naasten liefde. Ik vind ook niet dat iedere christen dit zou moeten doen. Daar hoef je geen christen voor te zijn. Ik zie het gewoon als een ziek mens helpen, dat is het. Dat doen heel veel mensen, niet op deze ma nier dan." Nierpatiënten die een nier van een levende donor krijgen, kun nen hier doorgaans langer mee vooruit dan met een nier van een overledene. Donoren als Johan worden van tevoren grondig gecon troleerd. Alleen gezonde mensen komen er voor in aanmerking. Een psychologisch onderzoek maakt ook deel uit van het traject. „De psycholoog vroeg me nog waarom ik het wilde. Toen hij hoorde dat ik bloeddonor, brandweer- en poli- tievrijwilliger ben geweest zei hij 'het past ook wel in jouw leven om dit nu te doen'. Mijn vrouw zag het helemaal niet zitten maar ze was het er wel mee eens dat ik het deed. Zelf zou ze het niet doen, zegt ze." Voorspoedig Een week na de operatie was het nog zwaar voor Johan maar nu, een maand later, kijkt hij terug en merkt nog maar weinig van enig ongemak. „Ik mag zes weken niet tillen maar nu gaat het voor spoedig. Ik ben ook weer aan het fietsen." Wie anoniem een nier afstaat kan niet direct contact opnemen met de persoon die de nier heeft ontvangen. Eventuele communica tie verloopt via een tussenper soon. De reden - Johan maakt het poengebaar met duim en wijsvin ger - is dat men niet wil dat een donor alsnog geld vraagt voor zijn orgaan. Hoewel hij ervoor koos zijn nier af te staan aan een onbekende is hij nu toch wel een beetje be nieuwd. „Ik heb nog niks gehoord van de persoon die mijn nier kreeg. Ik zou wel willen weten hoe het met hem of haar gaat en hoe het leven nu is veranderd." Hij zwijgt en kijkt moeilijk. „Ja, dat vind ik wel een beetje vreemd. Dat is toch niet hoe ik ben opge voed. Maar dat degene die mijn nier gekregen heeft, denkt dat het de gewoonste zaak van de wereld is? Nee, dat denk ik niet." Hoe maken nieren je bloed schoon? WOENSDAG 13 JANUARI 2016 Johan Zegers merkt een maand na de operatie weinig van enig ongemak. „Ik mag zes weken niet tillen, maar verder gaat het voorspoedig. Ik ben ook weer aan het fietsen." foto Ronald den Dekker door Guido van der Heijden Johan Zegers, koster Zou Johans andere nier het opgeven dan krijgt hij voorrang op de wachtlijst voor een nieuwe nier. Niet alleen een nier kan door een levende gedoneerd worden, ook een deel van de nier kan naar een ander getransplanteerd worden. 16.000 mensen kunnen niet leven zonder dialyse, van hen overlijdt ie der jaar één op de zes. Doorgaans moeten mensen drie jaar wachten op een donornier. Levende nierdonoren geven in het grote merendeel een van hun nie ren aan een familielid of bekende. Samaritaans, altruïstisch of ano niem doneren gebeurt minder vaak. De Nierstichting lanceert vrijdag een site speciaal voor levende dono ren. De stichting wil meer aandacht voor het fenomeen want nog te onbekend en eigenlijk de beste vorm van niertransplantatie. Nieren van levenden gaan twee keer zo lang mee als die van overleden dono ren. www.nierdonatiebijleven.nl 'Ik geefr iemand leven' omloop Nieren Aorta Onderste holle ader Urineleider Urinebuis INierbekkeir Nephronen Bloed 1 met afvalstoffen Gefilterd bloed Irinebuisjes G lomerulus Nadat het lichaam uit het voedsel heeft gehaald wat nodig is, gaat het afval naar het bloed. De nieren maken het bloed schoon door het door miljoenen kleine filters te sturen (nephronen) Elke nephron bestaat uit een knot van kleine bloedvaatjes (glomerulus) die zich verstrengelen met urinebuisjes. Urine- verzamelbuis De glomerulus fungeren als een zeef. Normale proteïnen en cellen blijven in het bloed, terwijl afvalstoffen en overtollig water naar de urinebuisjes worden geleid. Hart Bloeds- Aorta Urine wordt afgevoerd naar de blaas door de urineleiders. Bron: Eddie Thomas, Minneapolis Star Tribune Infographic: National Institute of Health; Encyclopedia Britannica De nieren zijn vuistgrote organen gelegen bij het midden van de rug. Elke dag halen ze afvalstoffen en water uit ongeveer 200 liter bloed. Ze produceren twee liter urine die bestaat uit afvalstoffen en overtollig water. Bloed stroomt door de aorta van het hart naar de nieren. Onderste holle ader Gefilterd bloed stroomt door de onderste holle ader verder het lichaam in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31