Michelin neemt reserveringssite over 'Betere kip1 in schappen Lidl blijkt toch plofkip 1000 Laat je ook verrassen. blij ECONOMIE 21 RBS voorspelt beroerd beursjaar Peugeot Citroën verkoopt meer hollands nieuwe. Huawei P8 Lite Royal Bank of Scotland (RBS) heeft zijn cliënten op het hart ge drukt zich schrap te zetten voor een catastrofaal beursjaar. De bank adviseerde daarbij alles te verkopen behalve obligaties van hoge kwaliteit omdat de groot ste aandelenmarkten wellicht met 20 procent zullen dalen en de olieprijs kan kelderen tot 16 dollar per vat (nu is dat nog meer dan 30 dollar). China heeft een correctie ingeluid die voorlo pig alleen maar sterker zal wor den, aldus de bank. RBS ver wacht dat Wall Street en de beurzen in Europa met xo tot 20 procent zullen dalen. Het Franse autoconcern PSA Peu geot Citroën heeft in 2015 de ver koop met 1,2 procent zien stijgen tot 3 miljoen voertuigen. De groei was vooral in het Midden-Oos ten, Afrika en Azië. In China bleef de verkoop nagenoeg gelijk. op de tocht staan is onduidelijk. Stage Entertainment Nederland genereert circa 15 procent van de totale omzet. Volgens Albert Ver linde - baas van de Hollandse tak nadat zijn eigen musicalbe- drijf eind 2014 fuseerde met Van den Ende - niet veel. „Nou, hon derd banen op de tocht? Dat zal wel meevallen. Ik praat dan voor Nederland", zei Verlinde op Ra- dio538. Van den Ende zegt achter de reorganisatie te staan. „We pro beren het bedrijf efficiënter en beter georganiseerd te krijgen. Bij een snel groeiend familiebe drijf vergeet je nog wel eens om de lijnen strak te trekken", zei hij gisteren tegen Radioi. Volgens ingewijden overweegt nieuwe eigenaar CVC ook musi cals van concurrenten in de bijna twintig theaters van Stage Entertainment toe te laten. Ver koop van theaters - het Scheve- ningse Circustheater en het Bea trix Theater in Utrecht - zou ver der niet bij voorbaat uitgesloten zijn, meldde De Telegraaf. Verkoop van het vastgoed is een klassieke methode van durf- investeerders om geld uit een be drijf te trekken. De nieuwe be stuursvoorzitter Just Spee ont kent echter dat dit plan op tafel ligt. Van den Ende, die de du bieuze reputatie van fondsen als CVC kende - beklemtoont dat hij nog steeds 40 procent van de aandelen bezit en een flinke vin ger in de pap houdt. „CVC ziet de toekomst zoals ik", zei hij vo rig jaar tegen deze krant. „Ik in vesteer een aanzienlijk deel van wat ik ontvang terug in Stage, om de groei mogelijk te maken. Van cashen is geen sprake." Ook Stage Entertainment zelf stelt dat het eigen producties blijft maken. Zo werkt Joop van den Ende momenteel met pople gende Tina Turner aan een musi cal over haar leven. Bestuursvoor zitter Spee wijst ook op recente eigen succesnummers als Zij Ge looft in Mij. Bij de recente musicalawards werden diverse prijzen binnenge sleept, onder meer voor het zelf gemaakte De Tweeling. Van den Ende's musicalloop baan gaat terug tot de jaren '70, toen hij zijn eerste producties van de grond kreeg. Stage Enter tainment in zijn huidige vorm ontstond in 1998. Tv-producent Van den Ende kocht toen het li ve entertainmentgedeelte van Endemol. Sindsdien wist Van den Ende zijn bedrijf gestaag uit te bouwen tot een multinatio nal. Stage Entertainment is be halve in Nederland actief in ze ven landen, waaronder Groot- Brittannië, de VS, Rusland en Duitsland. De onderneming bezit 25 theaters in onder meer New York, Moskou en Berlijn.De om zet dient komende vijf jaar te verdubbelen naar rond de mil jard euro, onder meer door ook de Chinese markt te veroveren. PARIJS. Bandenfabrikant Miche lin neemt BookaTable over, Eu ropa's grootste reserveringssite voor restaurants. In 2015 werden via het in Londen gevestigde be drijf meer dan 34 miljoen eten tjes bij ruim 15.000 restaurants gereserveerd. Met de overname wil Michelin zijn ervaring in de restaurantwereld kapitaliseren, stelt de bandenfabrikant. Miche lin brengt van oudsher hotel- en restaurantgidsen uit en beloont toprestaurants jaarlijks met zijn felbegeerde sterren. Het Franse bedrijf met 68 fabrieken en 112.300 werknemers versnelt met de overname zijn 'groei op het gebied van diensten ter on dersteuning van het reizen', meldde het gisteren. Sinds 2013 werkten Michelin en Live- bookings Holdings Unlimited, het bedrijf achter BookaTable, al samen. De overname moet Michelin de kans bieden om de oversteek te wagen naar nieuwe landen, met name in Scandina vië. In de markt van beoorde- lings- en reserveringswebsites gaan miljarden om. Vorig jaar werden lens en Seatme, de popu lairste restaurantplatformen in Nederland, overgenomen door het Amerikaans beursgenoteer de Tripadvisor. Lidl is niet, zoals Jumbo en Albert Heijn, omgeschakeld naar een an der kippenras met dieren die lang zamer groeien. Met kunstgrepen zorgt de Duitse discountsuper markt alleen dat de dieren van het plofkipras iets minder snel wor den vetgemest. „Dit druist in tegen alle afspra ken", reageert woordvoerder Niels Dorland van de Dierenbescher ming. „Door kippen van dit door gefokte ras wat langzamer te laten groeien, vergroot je alleen het risi co dat ze honger leiden." De Ross 708, het ras dat bij Lidl in de schappen ligt, staat alge meen bekend als plofkip. De die ren kunnen meer dan 60 gram per dag groeien en blinken uit door hun grote filets. De leverancier van het ras beschrijft het als 'de winstkampioen met meer vlees en meer efficiëntie'. Snelgroeien de rassen kampen echter met veel gezondheidsproblemen zoals kreu pelheid, gewrichtspijn, voetzwe- ren en kortademigheid. Ter verge lijking: biologische kippen groeien zo'n 40 gram per dag. Lidl geeft aan dat de kip in hun schap maximaal 50 gram per dag groeit. Dit zou worden bereikt door speciaal voer te geven en en kel de hennetjes te selecteren, die minder hard groeien dan de haan tjes. Deze hennetjes krijgen stro balen, wat meer ruimte in de stal en daglicht. Lidl koopt de haantjes niet; die Wakker Dier trekt zijn radiospot terug waarin Lidl, Jumbo en AH worden gefeliciteerd worden doorgefokt voor andere af nemers. Zij groeien wel snel en blijven verstoken van extra ruim te en daglicht. „Zo wordt het plof- kipprobleem natuurlijk niet opge lost", reageert woordvoerster Han- neke van Ormondt van Wakker Dier. De actiegroep trekt zijn radio spot terug waarin Lidl, Jumbo en AH worden gefeliciteerd dat ze 'plofdiervrij' zouden zijn. Economisch haalt Lidl een slim me truc uit, zegt pluimvee-eco noom Peter van Horne van Wage- ningen Universiteit. „Doordat de ze kip veel grotere borstfilets pro duceert, is het vlees goedkoper dan dat van de trager groeiende rassen waar Jumbo en AH op zijn overgestapt. Het is echter de vraag wat dit betekent voor het welzijn van de dieren." Lidl vraagt Wageningen Univer siteit onderzoek te doen naar de relatie tussen het ras, de leefom standigheden en het welzijn van de dieren. „Wij gaan bij onze leve rancier na op welke termijn we kunnen omschakelen naar een an der ras, als de uitkomst van het on derzoek dat vraagt." hollandsnieuwe.nl/pzc mb/min/sm; 25,- totaal per maand Geen toestel nodig? Nu Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! WOENSDAG 13 JANUARI 2016 635 Airbus heeft in 2015 het recordaantal van 635 toestellen geleverd aan klanten. Daarmee werd het record uit 2014 verbroken, aldus Airbus. den Ende 50 Vorig jaar kelderde de omzet met zo'n 50 miljoen euro. Het bedrijf leed bijna 20 miljoen euro verlies vanwege enkele geflopte musicals in Engeland en Frankrijk. door Annemieke van Dongen door Annemieke van Dongen AMSTERDAM Lidl blijkt nog steeds kip te verkopen van het plofkipras. De supermarktketen beloofde van af 1 januari helemaal 'plofkipvrij' te zijn. Wakker Dier en de Dierenbe scherming reageren geschokt. Laat je ook blij verrassen en betaal een lager tarief als je eens buiten je bundel gaat. Kijk voor dit en meer op: Toestel t.w.v. 209,- i.c.m. 2-jarig contract (t.w.v. 10,- p/mnd). Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot en met 31 januari 2016. HUAW6I 16,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21