naam een aasgier te zijn Geld? Dan sneller verblijfsvergunning Omzet vorig jaar gekelderd, Stage Entertainment lijdt 20 miljoen euro verlies Eigenaar CVC gaat fors snijden in kosten. Banen verdwijnen en theaters worden wellicht verkocht. 20 BP schrapt nog 4000 banen Petrobras snijdt in investeringen De Britse olie- en gasprodu- cent BP gaat nog eens 4000 ba nen extra schrappen bij zijn winnings- en productietak. De ingreep is ingegeven door de aanhoudende daling van de olieprijzen. Het Braziliaanse Petrobras ver laagt het investeringsbudget voor de jaren tot en met 2019 met ruim 32 miljard dollar (29,5 miljard euro). Er wordt 98 mil joen dollar geïnvesteerd, tegen 130 miljoen in eerdere plannen. In de 106 miljard euro grote portfo lio zitten het Formule i-circus van Bernie Ecclestone en kofferfabri kant Samsonite. Ook in Neder land heeft CVC - in 1981 opge richt als Europese investeringstak van Amerikaanse bank Citicorp - een lange historie. Het bezat Beter Bed, bouwbedrijf VolkerWessels en supermarktketen C1000. Re cent bracht het Bols en Wavin naar de beurs. De bedenkelijke reputatie van aasgieren en uitzuigers dankt CVC vooral aan de overname van Van Gansewinkel in 2007. De af valverwerker werd volgehangen met een kleine 2 miljard euro schulden. Toen de groei stokte, kwam het bedrijf in problemen. Het is het bestaansrecht van ie dere durfïnvesteerder: het opko pen van bedrijven en ze later te gen een goede winst verkopen. Ba nen worden geschrapt en het vast goed verkocht, zoals bij V&D. Het levert private equity fondsen bak ken met kritiek op. In Nederland voert de PvdA middels financieel woordvoerder Henk Nijboer actie tegen de excessen rond durfinves teerders. Toen CVC in de race was om verzekeraar ASR te kopen, noemde Nijboer hen in de Twee de Kamer nog 'sprinkhanen'. AMSTERDAM. Onverwacht komt het niet: een reorganisatie bij Joop van den Endes Stage Entertain ment, dat in Nederland succesvol le musicals als Grease, De Tweeling en The Bodyguard heeft lopen. Afgelopen juni verkocht de 73-jarige magnaat en cultuurmece nas Joop van den Ende 60 procent van zijn aandelen aan durfïnves teerder CVC Capital Partners. Die transactie leverde hem de lieve som op van zo'n 250 miljoen euro. Van den Ende, die als creatief brein en mentor actief blijft, hint te er toen op dat het strak op de kosten letten niet zijn favoriete be zigheid is. Dat is het wél voor de nieuwe eigenaar: sterker, het is dé specialiteit van elk private equity fonds. Ze danken er hun vaak du bieuze reputatie aan. CVC laat er dus geen gras over groeien. Diverse consultants zijn Stage Entertainment minutieus aan het doorlichten. Binnenkort volgt het eindadvies. De richting die het opgaat is echter duidelijk: minder dure eigen producties en 40 60% 3000 werknemers 10 miljoen bezoekers per jaar meer herhalingen van al dan niet buitenlandse succesnummers. Zo keert in ons land The Lion King te rug op de planken, net als Ciske de Rat. Afgelopen jaar kelderde de omzet van Stage Entertainment met zo'n 50 miljoen euro en leed het be drijf bijna 20 miljoen euro verlies vanwege enkele geflopte produc ties in Engeland en Frankrijk. In eigen land mislukte Billy Elliot. Er moest enkele miljoenen op afge boekt worden. Hoeveel banen in Nederland Buitenlanders die minimaal 1,25 miljoen euro in het Nederlandse bedrijfsleven pompen, krijgen van af 1 juli direct een verblijfsvergun ning voor drie jaar. Op die manier hoopt Dijkhoff meer buitenlandse investeerders naar Nederland te lokken. Van de huidige regeling, waarin investeerders een verblijfs vergunning van één jaar in het vooruitzicht werd gesteld, heeft de afgelopen 2,5 jaar slechts 'een enkeling' gebruikgemaakt, zegt zijn woordvoerder. „De huidige geldigheidsduur zorgt voor onze kerheid over de vraag of ze na dat jaar mogen blijven. We willen de belemmeringen wegnemen." Ook de accountantsverklaring die buitenlanders moesten mee brengen om aan te tonen dat hun geld niet crimineel verkregen is, wordt afgeschaft. „Wel blijft onze Financial Intelligence Unit contro leren of de buitenlandse investeer der gelinkt kan worden aan een verdachte transactie in Nederland of in het land van herkomst." Je weet nooit precies wat je in huis haalt, zegt Henk Volberda, hoogleraar ondernemingsbeleid aan de Erasmus Universiteit Rot terdam. „Er zit natuurlijk altijd een gevaar aan; in hoeverre zijn die vermogens van buitenlandse investeerders op een eerlijke ma nier tot stand gekomen? En trek je 'Trek je op deze manier niet ook buitenlandse criminelen of louche investeerders aan?' Henk Volberda hoogleraar op deze manier ook niet buiten landse criminelen of louche inves teerders aan? Russische oliebaron nen, Zuid-Amerikaanse drugsba ronnen, Servische wapenhande laars? Maar de check maakt dat risi co wel klein." Puissant rijke Russen, Chinezen en Arabieren lok je bovendien niet met een verblijfsvergunning, zegt de Britse financieel journalist Stewart Lansley, schrijver van het boek From Russia With Cash. „Zij zoeken vooral naar plekken waar ze hun geld snel kunnen investe ren en ook snel weer kunnen weg halen, zoals financiële beleggin gen of vastgoed." Dijkhoff wil niet voorspellen hoeveel buitenlanders voor het idee zullen zwichten. Zijn voor ganger Fred Teeven, die de rege ling in 2013 introduceerde, mikte op driehonderd met name Chine zen, Zuid-Koreanen en Taiwane- zen die hun geld in bijvoorbeeld iet-bedrijfjes zouden stoppen. Het werkelijke aantal is dus veel lager. Economie 23,4 Luchthaven Zaventem bij Brussel verwerkte in 2015 23,4 miljoen passagiers, 7 procent meer dan in 2014. Charleroi had 8 procent meer passagiers: 7 miljoen. Mes in musicalbedrijf Van AMSTERDAM. Met CVC Capital Part ners heeft Stage Entertainment een van de bekendste en meest no toire durfinvesteerders ter wereld in huis gehaald: het private equity- fonds is eigenaar van circa zestig bedrijven in Europa, de VS en Azië. door David Bremmer Eigenaar Joop van den Ende CVC Capital (Investerings maatschappij) I Opgericht 1998 Actief in landen Nederland, Duitsland, Frankrijk, VS, Groot-Brittannië, Spanje, Italië, Rusland Lopende producties Nederland Grease The Bodyguard Beauty The Beast De Tweeling Zij gelooft in mij Ciske de Rat en The Lion King komen terug. Van den Ende werkt verder met Tina Turner aan musical over haar leven. 25 theaters in zes landen (oa. New York, Berlijn, Milaan, Moskou, Madrid) Cijfers 2014-2015: Verlies F min Omzet 0mln door Annemieke van Dongen DEN HAAG. Buitenlanders die veel geld meebrengen, kunnen in Neder land binnenkort nog makkelijker een verblijfsvergunning krijgen. Een rijke Rus die grachtenpanden in Amsterdam wil kopen, komt er volgens staatssecretaris Dijkhoff van Justitie echter niet zomaar in. Een rijke Rus die een grachtenpand wil kopen komt er niet zo snel in, al dus Dijkhoff. foto Floris Lok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20